Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

GAZETE HABERTÜRK / YASEMİN CANDEMİR

Ahmet Ümit, 25 Eylül’den itibaren her pazar Habertürk Televizyonu’nda 'Yaşadığın Şehir' adlı programıyla karşımızda olacak. Son kitabı Bir İstanbul Hatırası’yla okurlarından "Biz İstanbul’u senin kitabınla öğrendik" diye övgüler alan Ümit, yapımcıların da dikkatini çekti. Ve ilk kez bir televizyon programı teklifine "Evet" dedi. Yaşadığın Şehir adlı programında Türkiye’nin dört bir yanındaki şehirleri tarihi, kültürü, hikâyeleri ve insanlarıyla ekrana taşıyacak.

Polisiye yazarısınız ama sizden beklenenin aksine şehir kültürü üzerine bir programa başlıyorsunuz. İlk televizyon programınızda neden bu konuyu tercih ettiniz?

Okuyucularım kitaplarımda sadece bir polisiye örgüyle yetinmediğimi bilir. Olayın geçtiği yeri, zamanı detaylandırıp anlatırım. Yaşadığımız şehrin karakterimizi, insanlarla ilişki kurma biçimimizi de etkilediğini, değiştirdiğini düşünüyorum. Bir İstanbul Hatırası’nı yazarken İstanbul’u tüm tarihi geçmişiyle anlatmayı sorumluluk saydım. Bu uzun bir araştırma süreciydi ve şehri anlamak için sadece tarihini bilmek yeterli değildi. Şehir hatları vapurunda çay içmek, Sultanahmet’te gün doğumunu karşılamak, Anadolu Hisarı’nda geceyi selamlamak gerekiyordu. Biliyor musunuz; İstanbul’da senelerdir yaşayıp denizi görmemiş, Topkapı Sarayı’na adımı atmamış yüzlerce insan var. Bir İstanbul Hatırası’nı yazarken, yaşadıkları şehri, insanlara nasıl daha iyi anlatabilirimin derdindeydim. Kitap elbette zihinleri açtı ama devam etmek gerekiyordu. Bu yüzden programı kabul ettim.

Daha önce de televizyon için teklifler almıştınız ama değil mi?

Hatta kendi kitaplarımın filmlerinde bile oynamam teklif edildi. Komiser Nevzat’ı oynamam için dizi teklifi de aldım ama kabul etmedim. Ben oyuncu değilim. Bu programı kabul etmek için de ziyadesiyle düşündüm. Ama bir tür sosyal sorumluluk olarak baktığım için kabul ettim.

Programda neler olacak, biraz anlatır mısınız?

Amacımız, şehirlerde yaşayan insanlarda kentlilik bilinci yaratmak. Birey olmanın öneminden bahsedip duruyoruz. Birey olmanın ilk şartı, yaşadığın yeri tanımaktan geçiyor. Türk insanı hâlâ kendini kaçıp göçebilecekmiş sanıyor, yanılıyor. Gideceğiniz başka yer yok. Burası, yaşadığınız yer sizin. "Artık yerlere çöp atmaktan, sigara izmariti fırlatmaktan vazgeçin. Tarihiyle, binalarıyla, sokaklarıyla yaşadığınız yeri sahiplenin, gizemlerini öğrenin" diyeceğiz. Örneğin ilk program için şehir hatları vapuru Paşabahçe’de, konunun uzmanıyla vapurun her yerini dolaşarak ve eskilerden, ritüellerden konuşarak çekim yaptık. Ben de çok şey öğrendim. Zamanında şehir hatları vapurlarının savaşa katıldığını biliyor muydunuz? Şimdi bir bir seferden kalkan vapurların böyle müthiş bir geçmişinin olduğunu öğrenmek beni bile şaşkınlığa uğrattı. Türkiye’nin gizli, yazılmayan tarihine girdiğimi hissediyorum. 26 Eylül Pazar günü ilk bölüm yayınlanacak.

HEYECANDAN KAMERAYI UNUTUYORUM
Türkiye’nin farklı şehirlerini konu edeceksiniz, oralara gideceksiniz. Peki buna nasıl vakit bulacaksınız?

Vakit yaratacağım. Birincisi, gezmeyi çok seviyorum. Ayrıca kendim ve romanlarım için bu gezilerden ve program konuklarımdan çok şey öğreniyorum. Her zaman ünlü biri ya da bilim adamı konuk olmayacak programda. Örneğin Gaziantep’e gittiğimizde halktan birini de konuk edebileceğim; orayı iyi bilen birini... İzleyiciler doğru ağızdan dinlesinler istiyorum.

Romancı kimliğiniz dışında ilk defa televizyon programcısı olarak çıkacaksınız karşımıza. Heyecanlı mısınız?

Çok heyecanlıyım. Ama o kadar çok şey öğreniyorum ki, bazen kamerayı bile unutuyorum. Sohbet keyifli olunca gerisi önemli değil. Yaşadığımız toprakların zenginliğine bakınca, programın önemli bir ihtiyacı gidereceğini düşünüyorum. Bursa’daki padişah türbelerini dolaşırken seyircinin de aynı hislerle programı seyredeceğini umuyorum.

Oturduğu sokaktan başka sokak bilmeyenlere, İstanbul’da yaşayıp da Ayasofya’ya, Dolmabahçe’ye gitmemiş kişilere ne söylemek istersiniz buradan?

Yaşadığın şehir özgür değilse, sen de özgür kalamazsın. Haydi sokağına, tarihine, bahçene, sanat eserlerine sahip çık! Onları görmeden, onları sahiplenemezsin.

OSMANLI'NIN KADERİNİ DEĞİŞTİREN CİNAYET
Bir sonraki kitabım esaslı bir polisiye. Osmanlı İmparatorluğu’nun yükseliş döneminde geçiyor. Devletin kaderini belirleyen gerçek bir cinayet üzerinde çalışıyorum. Olayın arka perdesinde büyük bir devlet entrikası anlatacağım. Politik bir komplo. Aynı zamanda, sarayda yaşanan kanlı entrikaları da anlatacak bu roman. İşin içinde tabii ki kadınlar da var. Araştırmalarım sürüyor. Topkapı Sarayı’da, şehzadelerin eğitim gördüğü Manisa ve Edirne’de araştırmalar yaptım. Kitap 2012’nin başında, ocak ayında piyasaya çıkacak.

AHMET ÜMİT’İN KALEMİNDEN 'YAŞADIĞIN ŞEHİR'
"Şehrimize sahip çıkmak hayatımıza sahip çıkmaktır "

Şehir, beşiğimiz, oyunlar oynadığımız sokak, alfabeyi söktüğümüz okul, ekmek parası kazandığımız işyeri, mahremimizi saklayan ev, sıkıntılardan kurtulduğumuz eğlence mekânı, şifa gördüğümüz hastane ve en sonunda bizi bağrına basacak topraktır. Saraylar, camiler, kiliseler, medreseler, türbeler, müzeler, okullar, sokaklar, meydanlar, eski evler, terk edilmiş mahalleler, meslekler, sanat etkinlikleri, ulaşım araçları, gelenekler, görenekler, velhasıl şehri var eden ne varsa hepsinin bir hikâyesi vardır. Ve bu hikâyelerin hepsi bizimle ilgilidir.

Şehir bizimle başlamıştır, bizimle büyümüş, bizimle gelişecektir. Ama günün kör koşturmacası, kısır döngüsü içinde evimizle işyerimiz arasında mekik dokuduğumuzdan, bu gerçeği çoktan unutmuş görünüyoruz. Oysa şehir, dışımızda bir mekân değil, yaşamımızın ta kendisidir. Şehrimize sahip çıkmak, kendi hayatımıza sahip çıkmak anlamına gelir. Şehrimizin tarihini, kültürel değerlerini savunmak kaliteli bir yaşamı savunmak demektir. Şehrimizin geleceğini garanti altına almak, çocuklarımızın geleceğini güvence altına almaktır.