Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

memisbetul@gmail.com

Bana (aslında yazacağım bu oyuna) 15 dakikanızı ayırabilir misiniz? Eğer cevabınız evet ise ki bu yazdığımı okuduğunuza göre cevabınızı “evet” kabul ediyorum ve başlıyorum “bomba”lamaya. Geçtiğimiz sezon gözünüz takılmış, hatta bir arkadaşınızın ajandasına dahil olup, akmış olabilirsiniz; 1998 yaratılışlı-Krek Tiyatrosu’nun 15 dakikalık kafa yakıcı ve açıcı oyunu “Bomba”ya… Kaçıranlar ya da yeniden seyir alemine dalmak isteyenler, Bomba;  4-11-18-25 Ekim, saat 19.30 ve 20.30’da, İKSV’nin yeni güzergâhı Salon’da… “Bomba”yı bombalayan ise şahsına münhasır bünye (yazan-yöneten) Berkun Oya.

“Defakto” ve “Infoman” adlı TV programlarıyla teşbihin belini kırdığına kanaat getirdiğim, maruzatım var söyleminde de başucu bünyelerinden birisi olduğuna inandığım Berkun Oya, tiyatroda ileri aşamalarda-gelecekte farklı ufukları retinaya sürgün edebilir, kanısındayım. Tiyatrosever bünyenin “Bayrak”, “Yangın Duası”, “Adamlar” ve “Op'la Zo'nun Dramı” gibi farklı oyunların yazarı ve yönetmeni (“İyi Seneler Londra” adlı filmini de es geçmeyelim) olarak tanıdığı Berkun Oya, “Bomba”da yeni sayılacak bir uygulamayla karşımızda. Berkun Oya, (şimdinin Kitchenette’i) The Marmara’da oturmuş, bir arkadaşını bekliyorken ve arkadaşı da bekleme saatini aşıyorken, “Burada birazdan bir bomba patlasa!” söyleminin alt başlığından hareketle 15 dakikada yazmış bu eseri. Öyle ilham perilerini beklemeye gerek görmeden… (Hafızayı zorlamadan hatırlarsak da; 1994’te burada bir bomba patla-tıl-mış ve yazar Onat Kutlar ve arkeolog Yasemin Cebenoyan’ın vedasına neden olmuştu. Memleketim toprağında ilhama değil ama unut-a-mayan bir hafızaya ihtiyacımız var; balık hafızalığından fil hafızalığına terfi eder miyiz bir gün ne dersiniz?)

Ortaya ise izleyende-anlayanda kan şekeri düşürücü etkili bir seyirlik çıkmış. (Bomba’nın oyuncularından bir tanesi de 98 yılında, AKM-Büyük Salon’da “Cyrano de Bergerac” adlı oyundaki performansıyla sol yanımı ayaklandıran ve sonrasında hep müdavini olduğum Bülent Emin Yarar olunca, bu oyun her haliyle kaçırılmaz oluyor...) Ayrılmakta olan çifti B. Emin Yarar, Görkem Yeltan, garsonu Canan Ergüder, bombacıyı Bartu Küçükçağlayan ve iş adamını ise Batur Belirdi'nin rol aldığı oyunda, bir kafede bomba patlamasının hemen öncesi ve sonrasında orada bulunan beş kişinin bilinç akışına şahit oluyoruz. Bombacının da dahil olduğu bu insanların, diyaloglarından daha çok iç seslerini dinliyoruz. Arka fonda ise oyunun ritmine göre akan yaşanmış-gerçek olayların kayıtları gösteriliyor. Oyun, hayli geri planda olsa da sistem eleştirisi ve terör olaylarına göndermeler de barındırıyor. Hayatın ve insanların tüm karmaşasına rağmen sade bir üslupla derdini anlatmayı seçen Bomba için, 90'larda ortaya çıkan 'in your face' tiyatro akımına yakın olduğunu söylemek yanlış olmaz.

“Bomba”dan rahatsız olacaksınız, Berkun Oya'nın tam da istediği gibi... Siz de bu rahatsızlıktan nasiplenmek istiyorsanız, tek yapmanız gereken hayatınızdan 15 dakika ayırmanız. Oyunun sonunda, 15 dakika daha kazandığınızı göreceksiniz. Bir düşünün rakama vurduğumuzda komik düşen ömrümüzde nelere 15 dakika ayırıp, 15 dakika daha gözden kaçırmıyoruz ki! Tel: (212 334 07 52)

                                                                    ★★★

İNTİHAR EDEMİYORSAK İÇELİM BARİ

**Bu hafta yolum Samsun’a düştü (sonrasında Samsun’da neler oluyor döküleceğim), o yüzden bu kadar arayla yazabiliyorum (tembelliğe vurduğumu sanmayın kendimi) ama geçtiğimiz haftadan bana kalanlarsa şöyle… Geçtiğimiz hafta sonu şöyle en temizinden ve en meylisinden bir ada turu yaptık-m. (Ben ve Ada fanatiği iki bünye daha… Arka fonumuzda ise sanat müziğinin yüksek doz şarkıları…) Oksijeni kafaya vurmak maksatlı rotamız; Büyükada’daki (10 Eylül’de açılan) Adalar Müzesi, Kınalıada’da (11 Eylül’de açılan) “Gazeteci Hrant Dink Çocuk Parkı” ve dönüşü Burgazada balık-mey ikilisiydi.  

Kabataş-İDO’nun yanında sabah çayı ve simidiyle başlayan gezimiz; en kallavisinden deniz kokusu ve martı sesleri eşliğinde, muhabbetin demini de çıkararak, Büyükada’ya varmayla daha bir şahaneleşiyor. Sonra Ada’nın kalabalık ama huzurlu insanlarının arasında, yarısı bisiklet, yarısı tabanvayla Adalar Müzesi’ne vardık. Adalar tarihine sözlü-yazılı ve fotoğraflı bir gezi düşünürseniz Adalar Müzesi, misafirlerine keyifli bir ada turu yaptırıyor, benden söylemesi! Müzenin en farklı konuğu ise; ada kayalıklarında fosilleşmiş izleri bulunan ve 400 milyon yıl önce bu denizlerde yaşadığı bilinen Dunkleosteus zırhlı balık replikası. Video gösterisiyle sunulan bilgiler hayli heyecan verici zamanlar yaşatıyor. Adalar Müzesi’nde tüm o naif detayların yanında bana tebessüm ettiren iki fotoğraf vardı; biri Nâzım Hikmet ve Sait Faik’in aynı karede bulunduğu fotoğraf, diğeri ise Sait Faik’in Ada’da öylesine yolda,  sakin sakin dikilerek verdiği pozu… Çok güzellerdi. Büyükada dönüşünü de faytonla yaptık, bu arada faytoncular çok kibarlar, şehir turu-rehberi tadındaki ada tanıtımları şahaneydi. Oradan Kınalıada- Gazeteci Hrant Dink Çocuk Parkı’nı ziyaret ettik. Hrant’a sol yanımızdan bir selam verip, salıncağa meyil eden edayla, metropolün verdiği hezimetlerin altında kalan çocukluğumuza döndük yeniden. Çayımızı yudumlayıp, oradan da Burgazada’ya geçtik, minik bir ada turundan sonra soluğu Çardak Restoran’da, lezzeti ise balık-meze ve meyde bulduk.

** İKSV’nin 9. yaşını kutlayan, kendi halimde ama ego şişirici Filmekimi’nin tanıtımı için İKSV’nin yeni mekânı Salon’daydık. 8-14 Ekim arasında sinemasever bünyeleri ağırlayacak olan Filmekimi, bu yıl da ortaya iyi seyirlik filmler çıkarmış. Sekiz yıl boyunca Beyoğlu Emek Sineması’nda gerçekleştirilen Filmekimi, bu yıl Emek’in yokluğunda Atlas ve Beyoğlu sinemalarının yanı sıra, Cinebonus Maçka G-mall Sineması’nın 2 ayrı salonunda olmak üzere 4 ayrı salonda izleyicilerle buluşacak. Bu yıl 31 filmden oluşan zengin programıyla 7 gün boyunca 4 ayrı salonda izleyiciyle buluşacak Filmekimi’nde akşam 21.30 seanslarında bir filmin galası yapılacak. Filmler ve yorumlara bakmak isterseniz www.iksv.org/filmekimi’ne tıklamanız yeterli. Sinemasever yazar-çizer-sever ahalisiyle muhabbetin ardından, filmleri de ajandaya not edip, aktık arka sokağa Asmalımescit’e doğru. Demli bir muhabbetin, üç günlük ömürde iki lafın belini kırdıktan sonra gecenin mottosu, geceyi şereflendiren bünyeden geldi: Usta yazar ne demiş; “İntihar edemiyorsak, içelim bari.”

HABERİNİZ OLSUN!

** Beyoğlu, Erol Dernek Sokak’ta (Eski Dirty), Hanif Han Apartmanı’nın birinci katına açılan Mondo Trasho gececileri bekliyor. Açılışı yaptım, sıra sizde… Tel: (536 399 61 51)

** Nişantaşı’nda konuşlanan Merkür Sanat Galerisi, İzmirli genç sanatçı Arzu Akgün’ün “Look” adlı sergisine ev sahipliği yapıyor. 16 Ekim’e kadar görülebilecek olan sergi, ahşap üzerine kazıma ve boyama tekniğiyle oluşturulan eserlerden oluşuyor. Tel: (212 231 69 87)