Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

HT İSTANBUL

Akbank Caz Festivali’nde bu kez ustalar buluşuyor. Festivalin en göze çarpan buluşmalarından biri, darbuka ustası Burhan Öçal, Amerikalı efsanevi funk basçısı Jamaaladeen Tacuma ve saksafon virtüözü Wolfgang Puschnig’le aynı sahneyi paylaşacak. Daha önce beraber Groove Alla Turca albümünde çalışan Tacuma ve Öçal, değerli konuklarını da yanlarına alarak yine hareketli bir performansın sözünü veriyor.

MÜZİKTE CAZIN YERİ
Jamaaladeen Tacuma geleneksel çalış stillerinden sıyrılarak daha agresif bir tarzı sahiplenen ve ‘bas gitarın patronu’ olarak anılan efsane bir isim. Wolfgang Puschnig ise birden çok enstrümanda ve müzik türünde ustalaşmış bir virtüöz. Tacuma’nın sert basları, Burhan Öçal’ın tutkulu darbuka stili ve Puschnig’in sınırları olmayan yeteneğinin birleşmesiyle festivalin en renkli performanslarından birine şahit olacağız. Öte yandan, Türk müziğinin usta isimleri de festivalde buluşacak.

Akbank Caz Festivali, zengin konser programı, film gösterimleri, atölye çalışmalarının yanı sıra gerçekleştirdiği panellerle de caz severler ile buluşmaya devam ediyor. İstanbul’un 50 yıllık müzik markası Lale Plak’ın moderasyonunda düzenlenecek “Popüler Müzikte Caz’ın Yeri” başlıklı panel yarın Akbank Sanat’ta gerçekleşecek.

AJDA DA KATILACAK
Türk müziğinin farklı dallarından üç önemli sanatçıyı bir araya getiren panelde, Türk pop müziğinin süperstarı Ajda Pekkan, Türk cazının önemli temsilcilerinden Kerem Görsev ve perküsyon ustası Burhan Öçal’ın yanı sıra sürpriz konuklarda yer alacak. Pop ve caz müziğinin birbiri arasındaki etkileşiminin tartışılacağı panel ücretsiz olacak.

30 Eylül Perşembe, saat 22.30. Babylon. Bilet: Ayakta Tam: 45 TL, öğrenci: 30 TL.