Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, 2010-2011 sezonunda Heather Raffo’nun yazdığı Arif Akkaya’nın yönettiği 'Arzunun Onda Dokuzu' adlı yeni oyunu sergiliyor. Oyun, Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi’nde 17 Ekim’e kadar seyircisiyle buluşacak.

'Arzunun Onda Dokuzu', işgal edilen topraklarda kültürün, hayatın, bedenin, ruhun zorla ele geçirilmesi karşısında kadınların yaşadığı çıkmazları ve ölüm kalım savaşındaki dokuz kadını anlatıyor.

IRAK’A GİTTİ
Çevirisini Füsun Günersel’in, dramaturgluğunu Hatice Yurtduru’nun, sahne tasarımını Gamze Kuş’un yaptığı oyunun kostüm tasarımı Nihal Kaplangı’ya, ışık tasarımı ise Kemal Yiğitcan’a ait. Oyunda; Hikmet Körmükçü, Hasibe Eren, Bensu Orhunöz, Cihan Kurtaran rol alıyor.

Oyunun yazarı Heather Raffo’nun babası Iraklı, annesi ise Amerikalı. Raffo, Londra Kraliyet Akademisi’nde tiyatro eğitimi gördü. Irak’a ilk kez 1974’te ailesiyle gitti. 1993’te 'Arzunun Onda Dokuzu' adıyla tek kişilik bir piyes yazdı.

TEK KİŞİLİK PİYES
Gerek bu eser gerekse oyunculuğu ile uluslararası başarı kazandı. Yazar, piyes hakkında şunları söylüyor: "Amerikalı bir seyircinin 'O Bedevi kadın tıpkı teyzem' demesini çok isterim. Ama aynı zamanda Amerikalı seyircilerin oyundan çıkarken biraz zihin karışıklığı yaşamasını da... Kolay mı Amerikan desteğiyle Saddam yönetiminde 30 yıl yaşamak, İran ile savaşta 1,5 milyon kayıp vermek, 13 yıl yaptırım sıkıntısı çekmek ve Amerikan ateş gücü altında iki savaşın mağduru olmak..."

Oyun, bugün saat: 20.30'da Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi'nde.