Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

24 yıl önce başlayan Yavuz Turgul-Şener Şen işbirliği, zaman içerisinde önce dostluğa daha sonra da Yeşilçam’ın yakıştırdığı yarenliğe dönüştü. Bugüne dek 8 projeye imza atan ikili, ilk olarak 1986’da Muhsin Bey filmi ile bir araya geldi. Her iki isim de çok sayıda ödüle lâyık görüldü.

GAZETE HABERTÜRK / MEHMET ÇALIŞKAN

Yavuz Turgul, Türk sinemasının önde gelen isimlerinden olmanın yanı sıra mihenk taşlarından olmayı başaran ender sinemacılardan biri. Şener Şen ise beyazperdenin gelmiş geçmiş en önemli oyuncularından. İkilinin 1986 yılında başlayan ortak çalışmaları 24 yıldan bu yana büyük bir dostluk ve ustalık içinde devam ediyor.

Bugüne dek çok önemli filmlere imza koyan ikili, yeni bir eserle, 'Av Mevsimi' ile görücüye çıkıyor. Turgul’un çocukluk veya gençlik hayali sinema değildi. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Enstitüsü’nü bitirdikten sonra gazetecilik yapmaya başlayan Turgul uzun süre Ses Dergisi’nde çalıştı. Sinemaya geçiş yapması da bu dergide çalışmasıyla gerçekleşti. Ses Dergisi’nde sinema haberleri ve yazılarıyla Ertem Eğilmez’in dikkatini çekti. Eğilmez’in çekeceği filmlere senaryo yazmasını istemesi ile Turgul’un hayatının akışı değişti.

EĞİLMEZ’DEN İCAZET ALDI
Ertem Eğilmez, Kemal Sunal, Şener Şen, Müjde Ar ve Adile Naşit’in başrollerini paylaştığı ‘Tosun Paşa’nın senaryosunu Yavuz Turgul’a yazdırdı. Filmin gördüğü ilgi sinemada yolunu açtı ve 1980’li yılların başında Turgul, edindiği deneyimleri yönetmen olarak sergilemek için yola çıktı. O dönemlerde kendisine sinema yolunu açan Ertem Eğilmez’e rakip olduğu yönünde eleştiriler almış olsada işin gerçeği ustasından icazet almış olmasıydı. Bir başka deyişle Eğilmez, Turgul’un yönetmen koltuğuna oturmasını isteyenlerin başında geliyordu.

Yavuz Turgul, senarist olarak elde ettiği başarıyı yönetmenlikte de sergiledi. 1984’te Fahriye Abla ile başladığı yönetmenlik kariyerinde kendisine yeni bir yol açarken filmin başrol oyuncusu Müjde Ar’ın kariyerini “toplumda kadının yerini anlatan filmlerin başrol oyuncusu” olarak şekillendirdi. Turgul’un 1986’da yönettiği ‘Muhsin Bey’, bir yandan sinemadaki komedi dilinin kabulü anlamını taşırken diğer yandan bugüne dek uzanan Yavuz Turgul-Şener Şen ikilisinin ilk adımlarının başlangıcı oldu. Turgul’un yönettiği her filmde Şener Şen başrol aldı. Şen, Turgul’un dışında başka bir yönetmenle çalışmadı. Türk sinema tarihi, Yavuz Tur gul ile Şe ner Şen’in ilişkisini “yaren” olarak tanımladı.

'EŞKIYA' İLE DÖNÜŞÜM
'Eşkıya', Şener Şen’in olduğu gibi Yavuz Turgul’un da sinemada dönüşüm yaşadığı bir film oldu. Komedi filmlerinin iki usta ismi ‘Eşkıya’ ile birlikte sinemada güldürüden vazgeçti. ‘Eşkıya’nın dönemin izleyici rekoru kırmış olması Turgul’un da Şen’in de dönüşümünün kabul edildiğinin göstergesi oldu. Bu ilgi Turgul’un kariyerine yeni bir boyut kazandırırken, her filminin “özel” olarak algılanmasına yol açtı.

OYUNCULUK DA YAPTI
Turgul’un bilinmeyen bir başka yönü de Temel Gürsu’nun ‘Yalan Dünya’ adlı sinema filminde oyunculuk yapması. Turgul, 1972 yapımı filmde küçük bir rolde yer aldı. Kartal Tibet, Tanju Gürsu ve Sevda Ferdağ’ın başrollerinde oynadığı film, hapisten yeni çıkan bir adamın kanunsuz işlere tövbe etmesini anlatıyor. Gürsu’nun arkadaş kontenjanından Yalan Dünya’da kamera karşısına geçen Turgul için oyunculuk yapmak “Hoş bir deneyimdi” anlamından öteye geçmedi.

ŞENER ŞEN’İ ŞART KOŞTU
Yavuz Turgul’un senaryolarını yazdığı ‘İkinci Bahar’ ve ‘Süper Baba’ televizyon dizileri arasında oldukça ilgi gördü. Turgul, ‘İkinci Bahar’ın yapımcısı Most Prodüksiyon’a başrol erkek oyuncunun Şener Şen olması şartını koşarak “yaren”ine ne ölçüde güvendiğini bir kez daha gözler önüne serdi. Yavuz Turgul’un bir başka dizi senaryosu olan Aşk Yakar, dizinin yapımcısıyla düştüğü anlaşmazlık nedeniyle yayından kaldırıldı.

Yavuz Turgul’un kariyeri birçok ödülle süslenirken ‘Eşkıya’ ve ‘Gönül Yarası’ ile iki kez Türkiye’nin Oscar aday adayı oldu. Ne yazık ki seçilmedi. Ve ‘Av Mevsimi’... Gösterime bu günden itibaren giren film, Yavuz Turgul ve Şener Şen’den önce Cem Yılmaz için daha özel anlamlar taşıyor. Nedeni ise Yılmaz’ın “G.O.R.A.” ile başlayan ‘senarist-yönetmen-yapımcı ve oyuncu’ kimliğinin dışına ilk kez çıkıyor olması. Organize İşler’deki konuk oyunculuğunu bir kenara bırakacak olursak Cem Yılmaz ilk kez bir başka yönetmenin filminde sadece oyuncu olarak yer aldı. Hem de komedi olmayan bir filmde...

UNUTULMAZ ROLLERİN UNUTULMAZ ADAMI: ŞENER ŞEN
DOĞUM YERİ/TARİHİ: Adana, 26 Aralık 1941
EĞİTİMİ: Lise mezunu
MEDENİ DURUMU: Boşandığı eşi Şermin Hürmeriç’ten bir kızı var.
BAZI FİLMLERİ: Hababam Sınıfı, Tosun Paşa, Süt Kardeşler, Kibar Feyzo, Neşeli Günler, Davaro, Çiçek Abbas, Şalvar Davası, Namuslu, Züğürt Ağa, Muhsin Bey, Selamsız Bandosu, Zengin Mutfağı, Arabesk, Aşk Filmlerinin Unutulmaz Yönetmeni, Amerikalı, Eşkıya, Gönül Yarası, Kabadayı, Av Mevsimi
BAZI ÖDÜLLERİ: 15. Antalya Film Şenliği: 1978 Çöpçüler KralıEn İyi Yardımcı Erkek Oyuncu, 24. Antalya Film Şenliği: 1987 Muhsin Bey-En İyi Erkek Oyuncu, 41. Antalya Film Festivali Onur Ödülü, 42. Antalya Film Festivali: Gönül Yarası-En İyi Erkek Oyuncu, SİYAD 2009 Onur Ödülü, Londra Türk Filmleri Festivali 2010 Yaşam Boyu Başarı Ödülü.

HEM SENARİST HEM YÖNETMEN: YAVUZ TURGUL
DOĞUM YERİ/TARİHİ: İstanbul, 5 Nisan 1946
EĞİTİMİ: İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Enstitüsü mezunu
MEDENİ DURUMU: Boşandığı eşi Itır Esen ile olan evliliğinden iki çocuğu bulunuyor. YÖNETTİĞİ FİLMLER: Fahriye Abla, Muhsin Bey, Gölge Oyunu, Eşkıya, Gönül Yarası, Av Mevsimi
SENARYOSUNU YAZDIĞI BAZI FİLMLER: Tosun Paşa, Sefil Bilo, Banker Bilo, Davaro, Çiçek Abbas, Fahriye Abla, Züğürt Ağa, Muhsin Bey, Aşk Filmlerinin Unutulmaz Yönetmeni, Gölge Oyunu, Eşkıya, Gönül Yarası, Kabadayı
SENARYOSUNU YAZDIĞI TV DİZİLERİ: Süper Baba, İkinci Bahar, Aşk Yakar BAZI ÖDÜLLERİ: Sinema Yazarları Derneği En İyi Senaryo (Gölge Oyunu),San Sebastian Film Festivali Jüri Özel Ödülü (Muhsin Bey),Uluslararası Sinema Günleri Jüri Özel Ödülü (Muhsin Bey),Antalya Film Festivali En İyi Film Ödülü (Muhsin Bey)