Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Serkan AKKOÇ/AHT Bora BAĞCIBAŞI/MAGAZİN

Türkiye’nin ilk modern sanat müzesi İstanbul Modern, güzel sanatlar alanındaki faaliyetlere ve eğitim projelerine destek sağlamak amacıyla “Gala Modern” adı verilen bir gece düzenledi. Geceye, iş ve sanat dünyasından yaklaşık 500 seçkin davetli katıldı. Eğitime destek yarışına dönüşen müzayede için Bedri Baykam, İsmet Doğan, Burhan Doğançay, Tayfun Erdoğmuş, Hüsamettin Koçan, Temür Köran ve Ekrem Yalçındağ’ın geceye özel olarak hazırladıkları eserler, hayırseverler tarafından satın alındı. Böylece müzenin önümüzdeki dönemde gerçekleştireceği güzel sanatlar faaliyetlerine ve eğitim projelerine destek sağlandı.

RESMİ AÇIKLAMA YAPILMAYACAK
İstanbul Modern yetkilileri satılan eserler konusunda resmi bir açıklama yapamayacaklarını belirtirken geceye katılan bazı davetliler, müzayedeyi Twitter’da paylaştı. Twitter’da paylaşılan bilgilere göre Burhan Doğançay’ın Leyla Gencer’li bir eseri 25 bin TL’den açılışını yaptı ve 60 bin TL’ye satıldı. Burhan Doğançay’ın bir diğer eseri de 60 bin TL’ye alıcı buldu. Ekrem Yalçındağ’ın bir eseri 260 bin TL’ye satıldı. Bedri Bayram’ın paravanı 140 bin TL’den Ali Kibar’a gitti. Tayfun Erdoğmuş’un bir eseri ise 85 bin TL’ye alıcı buldu. 

3. Selim’in fermanı 2. Abdülhamid’e ait diye tanıtıldı
Müzayedede satılan tablolardan biri de 2. Abdülhamid’in bir fermanından yola çıkarak ressam İsmet Doğan tarafından yapılan tabloydu. Müzayedeye katılan isimler arasında bulunan Habertürk yazarı Murat Bardakçı fermanın gerçekte 3. Selim’e ait olduğunu bildirdi. Bardakçı şöyle konuştu: “Müze fermanı 7 bin 500 liraya alıyor. Ardından bu ‘2. Abdülhamid’in fermanı’ diyerek ressama veriyor ve bir tablo yapılmasını istiyor. Büyük bir tuvalin sol üst tarafına ferman yapıştırılarak geri kalan kısmı da boyanarak tabloya çevriliyor. Müzayedede 2. Abdülhamid’in fermanı denilince ben de bunun 3. Selim’in fermanı olduğunu söyledim. Ayrıca tezhibinin de orijinal olmadığını belirttim.” 3. Selim’in fermanı 2. Abdülhamid’e ait diye tanıtıldı