Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

PINAR TARCAN / AHT

6 Mart Pazar günü geçirdiği şiddetli soğuk algınlığı sonucunda uzun süredir yaşadığı New York’ta, 85 yaşında hayata gözlerini yuman tiyatro sanatçısı, Şehir Tiyatroları’nın ilk kadın yönetmeni Şirin Devrim’in cenazesi Türkiye’ye getiriliyor. Cumartesi günü, Dolmabahçe’deki Bezm-i Alem Valide Sultan Camii’nde gerçekleştirilecek törenin ardından, cenazenin Büyükada’daki aile kabristanına defnedilmesi planlanıyor.

Şirin Devrim, ünlü ressam Fahrünnisa Zeid ve yazar İzzet Melih Devrim’in kızı olarak Beyoğlu’nda Fransız tiyatro topluluğu tarafından sahnelenen “La Parisienne” adlı oyunun perde arasında 1926 yılında dünyaya geldi. Halikarnas Balıkçısı’nın (Cevat Şakir Kabağaç) ve gravür sanatçısı Aliye Berger’in yeğeni, ünlü seramik sanatçısı Füreya Koral’ın kuzeni ve ressam Nejad Devrim’in kız kardeşiydi. Meşhur Şakir Paşa Ailesi’nin renkli simalarından biri olan Şirin Devrim, ailesinin renkli hayatını “Şakir Paşa Ailesi” kitabıyla ölümsüzleştirmişti.

ŞEHİR TİYATROLARI’NIN İLK KADIN YÖNETMENİ
Annesi ikinci evliliğini Irak Kralı I. Faysal’ın kardeşi Emir Zeid ile yaptığı için çocukluğu İstanbul ve Bağdat’ta geçen Devrim, İstanbul’da Amerikan Kız Koleji’nden mezun olduktan sonra tiyatro öğrenimi için New York’a gitti. Yale Üniversitesi’nin tiyatro bölümünü bitirdi.

Şirin Devrim, Türkiye’ye döndüğünde Muhsin Ertuğrul’un teklifiyle Şehir Tiyatroları’nda Shakespeare’in “Hırçın Kız”ını hem sahneye koydu hem de başrolünü oynadı. Muhsin Ertuğrul’un Şehir Tiyatroları’ndan ayrılması üzerine 1966’da bu kurumdan istifa etti ve ABD’ye gitti. ABD’de pek çok tiyatroda oynama fırsatı buldu, Carnegie-Mellon ve Wisconsin Üniversiteleri’nde ders verdi.