Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

SERKAN AKKOÇ / AHT

Galeri Non’daki “Extramücadele 2010 / Bunu ben yapmadım, siz yaptınız!” adlı sergide yer alan eser, Sotheby’s firmasının 7 Nisan 2011’deki müzayede kataloğunda yer aldı. Anıtkabir’in üzerindeki minareleri gösteren eser, 12.000 18.000 İngiliz sterlini (30 bin 45 bin TL) muammen bedelle satışa sunulacak.

Eser hakkında katalogda Türkçe olarak şu ifade yer alıyor: “Eklektik Osmanlı Mimarisi’nin Anadolu’daki İç Huzura Katkısı ya da Halk Arasındaki Adıyla Mustafa Kemal’in Türbesi.” Müzayedede ayrıca Burhan Doğançay, Mustafa Horasan, Mehmet Ulusel, Ekrem Yalçındağ gibi Türk sanatçıların eserleri de sanatseverlere sunulacak. Eylül ayındaki sergi açılışına mahalle sakinleri, “sokakta içki içiliyor” diye tepki göstermişti. 20 kadar kişi tartaklanmış, bazı galeriler de tahrip edilmişti.

Hasar gören galeriler arasında yer alan Galeri Non’daki “Extramücadele 2010 / Bunu ben yapmadım, siz yaptınız!” sergisi, açılamadan kapandı. Sergi o dönem fazla dikkat çekmedi. Atatürk ve Anıtkabir’le ilgili eserler arasında, türbeyi andıran Anıtkabir çeşitlemelerinin yanı sıra, yere çakılmış bir melek Atatürk, bir buğday tarlasında devasa bir karganın önünde duran Atatürk heykeli ve üst üste eklenmiş Atatürk başları da yer alıyordu.

“Minareli Anıtkabir” eserini galeride sergileyen Extramücadele, 1997’de ortaya çıkan bir sanat projesi. Proje, “Her biri ayrı tür mahalle baskısı altındaki hayali müşterileri için işler üreten hayali bir grafik şirketi” cümlesiyle kendini tanımlıyor. Hayali siparişler üzerine çalıştıklarını ve baskı altındaki tüm topluluklar için işaretler tasarladıklarını dile getiriyorlar. Sanatseverlerle ilk kez 10. Uluslararası İstanbul Bienali’nde buluşan Extramücadele, kapsamlı olarak Eylül ayındaki “Bunu ben yapmadım, siz yaptınız!” adlı sergide ortaya çıktı.