2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü döneminde basılan banknotların İnönü’ye imzalatılmasıyla oluşturulan ve uzmanlarca 'çok nadir' olarak nitelendirilen bir koleksiyon ortaya çıktı. Doğan Koleksiyon’un sahibi Necati Doğan, İzmirli bir ailenin ellerindeki para koleksiyonunu satmak için kendisine ulaştığını, bunun üzerine koleksiyonu incelemek için Ankara’dan İzmir’e gittiğini söyledi.

Koleksiyonu incelediğinde İnönü döneminde basılan ve İnönü’nün imzaladığı farklı değerdeki 12 banknotla karşılaştığını belirten Doğan, "25 yıllık meslek hayatımda böyle bir koleksiyona ilk kez rastladım. Koleksiyonun nasıl oluşturulduğunu merak edip sorduğumda, o dönemde memur olan koleksiyonerin topladığı paraları bir aile dostu vasıtasıyla İsmet Paşa’ya imzalatmış olduğunu öğrendim" dedi.

Doğan, koleksiyonda 1940 ile 1948 yılları arasında basılan farklı değerdeki İnönü resimli banknotların tümünün İnönü tarafından imzalandığını belirtti ve "Koleksiyonu ayrıca değerli kılan, koleksiyonerlerin arayıp bulamadığı 2. emisyon 1000 Lira’nın (İnönü resimli) İnönü tarafından imzalanmışının bulunması. Çünkü bu banknot döneminin en değerlisi olmasından ve çok az sayıda basılmasından ötürü gönümüze sadece 146 adet ulaşmıştır" dedi.

AA