Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Kültür ve Turizm Bakanı Yardımcısı Dr. Abdurrahman Arıcı, 4 yıl içinde Türkiye'de dünya kültür mirası listesine dahil edilen kültürel varlıklar sayısının 18'den 26'ya yükseldiğini söyledi. En son Unesco tarafından Edirne Selimiye Camii'nin dünya kültür mirasına dahil edildiğini hatırlatan Arıcı, 2012 turizm fuarlarında kültür ve arkeoloji turizmini de ön plana çıkaracaklarını kaydetti.


Dr. Abdurrahman Arıcı, konuyla ilgili açıklamasında, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın dünyanın değişik ülkelerinde Türkiye'nin kültür turizmine yönelik geniş çaplı tanıtım çalışması yaptığını dile getirdi. Dünyanın değişik ülkelerinde Türk kültürünü tanımaya yönelik 18 Yunus Emre Kültür Merkezi bulunduğunu aktaran Arıcı, çok kısa zamanda bu rakamları yükselteceklerini vurguladı.


Bakanlıkları dönemlerinde Türk edebi eserlerini yabancı dillere çevirmede de büyük mesafe kat ettiklerini belirten Arıcı, bakanlığın 700 eseri 40 ayrı dile çevirerek önemli bir rekora imza attığını ifade etti. Arıcı, şöyle dedi:

"Ülkemizde ilk mozaik müzesi bakanlığımız devrinde Gaziantep'te açıldı. Kültür ve arkeolojik zenginliklerimizi bir bir gün yüzüne çıkarmaya devam ediyoruz. Bakanlığımız kültür ve arkeoloji turizmine yönelik değişik illerde çok yönlü çalışma yapıyor. Zengin kültür ve arkeolojik varlıklarımızı turizme kazandırmaya kararlıyız."

 

CHA