Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

Yazar Yaşar Kemal'e, törenle 'en üst düzey Fransız nişanı' olan "Grand Officier dans l'Ordre National de la Légion d'Honneur" nişanı verilecek. Kemal'e nişanı, Fransa'nın Türkiye Büyükelçisi Laurent Bili'nin katıldığı törenle takılacak.

Fransız Büyükelçiliği'nden yapılan açıklamada, Orgeneral Jean-Louis Georgelin'in 17 Aralık Cumartesi günü Fransa'nın Türkiye Büyükelçisi Laurent Bili'nin de hazır bulunacakları bir törenle Yaşar Kemal'e "Grand Officier dans l'Ordre National de la Légion d'Honneur" nişanı takdim edeceği belirtildi.

Açıklamada, "Tören, saat 19.00'da İstanbul'daki Fransız Sarayı'nda gerçekleştirilecektir. Bu nişan, Yaşar Kemal'in olağanüstü edebi güzergahına, tüm eserlerinin içine işlemiş hümanizmaya ve kültürlerin çeşitliliği ile kültürlerarası diyalog hizmetindeki aralıksız hizmetlerine duyulan saygıyı ifade etmektedir. 1802 yılında ihdas edilen Légion d'Honneur, Fransa'nın en üst düzey ve en seçkin nişanıdır. Bu nişan, layık görülenlerin olağanüstü çalışmalarını ödüllendirir. 1983 yılında bu nişanın 'Commandeur' mertebesiyle taltif edilen Yaşar

Kemal, 'Grand Officier' mertebesiyle şereflendirilen son derece ender sayıda şahsiyetten biridir. Bu nişan kendisine, bu vesileyle Türkiye'ye bir ziyaret gerçekleştirecek olan, Légion d'Honneur Konseyi Başkanı Orgeneral Jean-Louis Georgelin tarafından takdim edilecektir. Fransa'nın Türkiye Büyükelçiliği, büyük yazar Yaşar Kemal'in Fransa Cumhuriyeti tarafından bir kez daha taltif edilmesinden büyük bir mutluluk duymaktadır." ifadelerine yer verildi.