Zeki Demirkubuz, Sabah gazetesinin haberine göre, 'Cevdet İvedik' karakterini oynayan Sırrı Süreyya Önder'in, filmin ruhsal olarak oyuncusu olduğunu ama teknik olarak oyuncusu olmadığını belirterek şunları söyledi: "Sahnelerinin çıkarılmasının milletvekili olmasıyla ilgisi yok! İsterse Cumhurbaşkanı olsun! Filmde iki hikaye vardı, biri temel hikaye, diğeri Sırrı'nın da oynadığı hikaye. Ancak o hikaye zayıf kalınca kurguda çıkarmak zorunda kaldık. Ondan bize Engin Günaydın ile konuştukları tanıtım videosu kaldı."

"ÇIKARTMIŞSA VARDIR BİR BİLDİĞİ"
BDP İstanbul Milletvekili, yönetmen Sırrı Süreyya Önder, rol aldığı Zeki Demirkubuz'un son filmi ‘Yeraltı’daki sahnelerin çıkartıldığı şeklindeki haberler üzerine “Bu teknik direktörün bileceği bir iş” diye konuştu. Filmin Zeki Demirkubuz’a ait olduğunu ifade eden Önder, “Çıkartmışsa vardır bir bildiği” dedi.
FİLMİN KONUSU
Dostoyevski'nin 'Yeraltından Notlar kitabından uyarladığı yeni filmi 'Yeraltı'nı başkentte çeken Zeki Demirkubuz, 'Sistem eleştirisini doğrudan değil ahlaksal bir sorgulamayla yapmaya çalıştığını ifade ediyor.

'Bugüne kadar hep bir hikayeden çok, insanın akıldışı bir varlık olmasını anlamaya çalışan filmler yaptığını' ifade eden Demirkubuz, 'Yeraltından Notlar'ın bu anlamda gidilebilecek en son nokta olduğunu düşünüyor.

Filmin konusu için, 'bir insanın yaşamak zorunda kaldığı fiziksel hayatla, yine yaşamak zorunda kaldığı iç dünyasıyla ilgili bir tür sondaj çalışması' denilebileceğini aktaran yönetmen, 'Aslında bir hikayesi yok filmin. Sadece bir karakterin iç dünyasına girebilmenin yollarını aradım. Hikaye aşağı yukarı böyle birşey' diye düşünüyor.