Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması

Türk pop müziğinin yurtiçi ve yurtdışındaki  en önemli temsilcileirnden Sertab Erener müzikal kariyerinde bir ilke  imza atarak Türk Sanat Müziği albümü hazırladı. Babasının kendisine “Sertab”  ismini verirken “Ey Şuh-i Sertab” adlı şarkıdan esinlendiği sanatçı albümünü babasına ithaf ederken albüme de bu eserin adını verdi.

Albüm, bilinen Türk Sanat Müziği estrümanlarının yanı sıra  geçmis yüzyılardan günümüze kadar gelen “Lavta” ve “Rebab” gibi enstrümanlar da kullanılarak “hücum kayıt” tekniğiyle kaydedildi.

Titizlikle sürdürülen  repertuar çalışmaları için tüm Türk Sanat Müziği arşivi taranarak, uzun bir araştırma sonucunda seçilen 15 eser albümde yerini aldı. Albumde; Emine Semahat Özdenses, Münir Nureddin Selçuk, Osman Nihat Akın, Saadeddin Kaynak, Zeki Müren, Yesari Asım Ersoy, Tanburi Mustafa Çavuş, Lemi Atlı, İsmail Hakkı Bey, Kemani Serkis Efendi gibi bestecilerin eserleri yer alıyor.

Stüdyo kayıtları eserlerin ruhuna ve felsefesine sadık kalınarak gerçekleştirildi. Yaylılar, ud, kanun, ney, vurmalılar, daire, el zili, klarnet, klasik kemençe, tanbur gibi enstrümanların yanı sıra günümüzde cok bilinmeyen “Rebab” ve “Lavta” gibi enstrümanlar da kullanıldı.

Kayıtlar, bir coğu İ.T.Ü Konservatuarı öğretim görevlileri ve mezunları olan müzisyenler tarafından gerçekleştirildi. 12 Nisan’da, GNL etiketiyle yayınlanacak olan albümün prodüktörlüğünü Sertab Erener, müzik direktörlüğünü ise Tarık Sezer üstleniyor.