Son Dakika

AHT MUHABİRİ ZÜLFİKAR ALİ AYDIN'IN HABERİ


Yazar Kemal Derin’in Hacı Bektaş’ın aşka büyük yolculuğunu anlattığı “Aşkın Hünkârı Hacı Bektaş Veli/Şahdiz” adını verdiği romanı Destek Yayınları tarafından yayınlandı ve kitapçılarda yerini aldı. Kemal Derin, Şahdiz romanını yazma hazırlama fikrinin 2007 yılında Nevada’nın Reno şehrinde bir sohbet sırasında çıktığını ve 2008 yılının Nisan ayından itibaren yazmaya başladığını söyledi. 

HÜNKARIN İZİNDE UZUN YOLCULUK
Yazar Kemal Derin romanı hazırlarken Hacı Bektaş’ın yolunu izleyerek Nişabur, Yezd, İsfahan, Şahdiz, Şiraz, Kazvin, Alamut, Laleş, Şam, Masyaf, Adana, Afşin, Amasya,  Haraşna ve Hacıbektaş’ı dolaştığını, gittiği her yerde Hacı Bektaş’ın izlerini sürdü.

Derin, “Hacı Bektaş Veli’nin 800. doğum yılına, 2009’a yetiştirmeye çalıştım. Zira 1209 yılının üzerinden tam 800 yıl geçmişti. UNESCO 2009 yılını ‘Hacı Bektaş Veli Yılı’ ilan etmişti. Dolayısıyla 2009’da yayınlanması bir armağan niteliği taşıyacaktı. Ancak yola çıktıktan sonra; menzile varmanın ne kadar zor olduğunu fark ettim; ihtiyaç duyduğum kaynaklara çabuk ulaşmam mümkün olmadı” dedi.

‘KAYNAKLAR SINIRLIYDI’
‘Elde ettiği kaynakların, halkın yüzyıllardır dilden dile, söyleye anlata geldiği biçimine uygunluğunu denetlemek, kaynakların güvenilirliğine, birbirine zıt görüşlere ve bu görüşler ya da tezler arasında tercih yapmanın kolay olmadığını belirten Kemal Derin zaman zaman bocaladığını da anlatıyor:  “El vurduğum denizde hayli zaman bocalayıp durdum ama yalnız başıma da olsam yönümü bulmam gerektiğini biliyordum. Aksi durumda, başlamadan bu serüven bitecekti. Onun da farkındaydım. Yönümü bulduktan sonra, nihayet aradığım gemiye binebildim. Sonuçta o gemi beni gitmem gereken limanlara sağ salim ulaştırdı. Elinizde tuttuğunuz bu roman; o isimsiz geminin güvertesinde, uğradığı her limanda, köpüklü dalgalarının serinliğinde, başucumdan hiç ayrılmayan martıların koruyucu kanatlarının altında biriktirilen sözcüklerin bir araya getirilmesi sonrasında yazıldı”

İKRAR GÖNÜL YOLUYLA HAKK’A GİDER
Kemal Derin bu yolculuğu da şöyle anlatıyor romanında:
“Yolumuzun dört kapısı bulunduğunu anlatarak... Bu kapıların onar da makamı bulunur canlar. O makamlar birer birer çıkılır, tıpkı merdivenin basamakları gibi. İlk basamağı geçmeden, takip eden basamağa geçilmez. Bir basamak atlanarak, takip eden basamağa basılmaz. Basarsa o ayak topal olur. Topal ayakla kırk basamak çıkılmaz, çıkılırsa da öze dokunulamaz!” Ummandan süzülüp gelen sözlerine ara verip etrafı aydınlatan çerağları süzdü. “Öze dokunmak için ilk kapımız şeriat kapısıdır. Bir dergâha, bir mürşide bel bağlayın. Yola girip yolun bütün kurallarına uyacağınıza mürşidin huzurunda söz verin. Yani ikrar verin. Siz siz olun verdiğiniz ikrardan dönmeyin. Verdiğiniz ikrar sizi gönül yoluyla Hakk’a ulaştırır.”
“Bu kapının ikinci makamı: Her şeyin başı ilimdir. İlimle gidilmeyen yolun sonu karanlıktır. İlmin gösterdiği yoldan ayrılmayın. Cümle âlem ilimden ayrılsa bile siz yine de ayrılmayın. İlim öğrenin, öğretin. Unutmayın ki ilim şehrinin kapısı, Şahı Merdan Ali’dir. O kapının dışında, başka kapılara heves etmeyin.” 
 
‘ŞEKİL ÖZE PERDEDİR’
 “İsteyen istediği şekilde ibadet etsin. Ama ibadet ederken şekilden uzak dursun. Hatta şekil, öze perdedir. O perdeyi kaldırıp atın. Özünüzle Hakk’a bağlanın, dizlerinizle değil. Dilinizle bağlanıp da, özünüzle bağlanmamışsanız, o ibadetiniz geçersizdir. Özü özden, teni tenden, canı candan ayırmayınız.”
 
“Bütün yaratılmışlarla kardeş olun. Onları Hakk’ın emaneti bilip gözünüz gibi koruyun. Canlıya, cansıza sevecen ve eşit davranın. Bilin, hepsi aynıdır! Aynı özün parçalarıdır. O parçaları ayırıp yok ettiğinizde asıl özü, birlik içinde gördüğünüz Hakk’ı yok edersiniz.  O vakit kendinizi yok etmiş olursunuz. Âdem’in neslini yok etmeyin, yok etmek isteyene de izin vermeyin! Dokuzuncu makam: Hakk’ın bir parçası olduğunuzu unutmayın. Ona layık aş yiyin ve giyinin. Hem kendinizi hem de çevrenizi arıtın. Çünkü arifler hem arıdır hem de arıtıcı. Gönül bilgisi yoluyla gerçeği yakalayın. Son makam da Nefsinize sahip olun, gerektiğinde ona gem vurmaktan çekinmeyin. Bir o kadar da iyiliği büyütüp etrafınızda yeşertin, tıpkı bir gül bahçesini yeşertir gibi…Bu makamları geçen anca ikinci kapımız olan tarikat kapısına ulaşır. Kapıyı çalınca içeriye kabul edilir. O kapı öyle bir kapıdır, gelenleri tartar, biçer, pişmiş ise alır mihman eyler. Pişmemiş ise geri çevirir. Kapıyı yüzüne kapar. Hamlıktan çıkıp gelinceye kadar izini sürer.”
 
‘MÜRŞİDE BEL BAĞLAMAK’ 
“Hamlıktan çıkmak için ikinci kapımız; tarikat kapısıdır. Mürşit, dört kapı, kırk makamı geçip olgunluğa erişen kişidir. Ondan el alın. Aldığınız ele layık olun. Bu kapının  ikinci makamı: Bir mürşide bel bağlayıp mürit olun. Az konuşup çok dinleyin. Mürit olma, yol, erkân öğrenmedir. Yolu, erkânı mürşidinizden öğrenin. Girdiğiniz yoldan dönüp, döneklere katılmayın. Mürşidi olmayan yola, erkâna, ceme sığmaz. Sığmak isterseniz mürşide bel bağlayın!”
 
 
‘KADININ DİŞİLİĞİ ERKEĞİN KİŞİLİĞİ’
“Ne saç ne de libas insanoğlunu dişi, erkek diye ayıramaz. Bu makam, kadının dişiliğini, erkeğin kişiliğini yok edip bir can olma makamıdır. Cümle canları bir bedene sığdırın. Onları aynı görün. Dördüncü makam: Nefsinizi yenin, benliğinizi kırın. Benliği kırma yolunda, hizmetten ve Selman gibi dilenmeden geri durmayın. Yoksa iflah olmazsınız. Beşinci makam: Her daim yoksullara hizmet edin. Kendinizi cümle canların sevincine gark edin. Mutluluğu bu yolla arayın. Altıncı makamda canlar;  Haksızlığın karşısında durun. Hem de dimdik! Asla boyun eğmeyin. Hakk yolunda yürürken, gerçeğe kavuşurken insanın iç güzelliğinden, özünden uzaklaşmayın. O iç güzellik, öz, haksızlığa karşı koymadır. Haksızlığa karşı koyan, mazlumdan yana olan cana aşk ola!”
 
HAKK’IN YOLUNDA DELİ DİVANE AŞIK
“Kutsal gerçeğe bir gün mutlaka ulaşacağınızı aklınızdan çıkarmayın. Umudunuzu her daim diri tutun. Etrafınıza her daim düş satın, yorulduğunuzda düş alın. Öylece yılgınlığı yeryüzünden silin gitsin.  Sekizinci makam: Her şeyde Hakk’ın bir himmeti vardır. Bunu akıldan çıkarmayın. Gördüklerinizden ibret alın. Aynısını siz de yapmayın. Dokuzuncu makam: Nasihat almayı ufaklık, zafiyet sanmayın. O bilakis büyüklük, güç ve kuvvettir. Muhabbetten kaçınmayın. Muhabbetten can doğar. Ölü bedenler bile muhabbet testisinden içtiği suyla yeniden hayat bulur. Son makam ise; aşk, şevk ve Hakk’ın maldar oluşu karşısında kendinizi fakir, fukara hissedin. Tarikat ehli can bir âşıktır. Hem de Hakk yolunda yürüyen deli divane bir âşık! Bir damla suyken büyücek bir göle dönüşendir. Hakk’ın özüne giren, kendisini Hakk’ta, Hakk’ı kendisinde görendir. Aşk bolluktur. O bolluktan uzak durmayın!” 
GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ

Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
300