Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

GAZETE HABERTÜRK

Serhat Kalkınma Ajansı’nın (SERKA), faaliyet yürüttüğü Ağrı, Ardahan, Iğdır ve Kars illerindeki göç probleminin ve bunun kalkınmaya olan etkilerinin filmlere yansıtılması amacıyla düzenlediği “Göçme” konulu kısa film yarışması 19 Ekim’de sonuçlandı.

Bölgeden 20 kişinin katıldığı yarışmada Mehmet Emin Türküz’ün “Çobanın Kamerası” adlı filmi birinci, Safa Eraslan’ın “Bumerang” adlı filmi ikinci ve Serkan Özyumşak’ın “Pabuç” adlı filmi üçüncü seçildi. Film yarışmasında birinciye 5, ikinciye 3.5, üçüncüye ise 3 bin lira para ödülü verildi.

‘KENDİMİ ÇEKTİM’
Yarışmada birinci seçilen “Çobanın Kamerası” filminin yönetmeni Mehmet Emin Türküz (32), 2008 yılında Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Radyo Televizyon Programcılığı bölümünden mezun olduğunu belirterek, işsizlikten dolayı Ardahan’da çobanlık yaptığını söyledi.

Film festivallerini ve belgesel yarışmalarını internetten takip etmeye çalıştığını ifade eden Türküz, “Gittiğim yerde bir taraftan çobanlık yaparken bir taraftan da belgeseli çekmeye başladım. Dolayısıyla bu belgeselin içeriği benim yaşam tarzıma da çok uygundu. Iğdır’dan Ardahan’a mevsimlik göç eden ailelerin okuyan çocuklarını kendileriyle götürmeleri ve yaşamlarında meydana gelen tahribatlar, sıkıntılar ilgimi çekti. Bunu irdelemek istedim” dedi