Son Dakika

BETÜL MEMİŞ
memisbetul@gmail.com


“It all began when they took me from my home / and put me on death row / a crime for which i am totally innocent you know…” Johnny Cash böyle başlıyor ‘The Mercy Seat’ şarkısında.
‘2012’nin, son Ekim sabahına iyi gider’ dedi yamacımdaki. ‘Tamamdır. O vakit, Cash’ı kulaklarımıza zuhur edelim’ dedim. Retinamı (matrix’ten) grilikten alıp, maviye çalan bir yerdeyim. Vakti zamanında; şimdi bu bastığım toprakların, kırlık, bahçelik bir yer olduğunu, adının manasının ‘gümüş şehir’e düştüğünü ve İstanbul kabadayılarının buralarda konuşlandığını düşününce, neden her defasında soluklanmaya buraya yani Tophane’ye geldiğimi anlıyorum. Hoş, uzun zamandır ses ver(e)memiştim buralardan ama, bir tiyatro mesaisinin sayesinde, yeniden eski dostla muhabbetteyim diyelim. Hani arada bir, hayata kafa tutup da, önkoşulsuz ‘bu mudur?’ dediğimiz zamanlar vardır, işte buralar, iyi geliyor o aralar, bilginize! Ekim’i kaçırdık ama Kasım’a mukadderat diyenlere; tek yapmanız gereken, ilaç niyetine sokaklarına salınmak, gerisi teferruat. Bazen, bazı şeyler, sadece gerektiğinden yapılır, bazen de öylesine ya! Neyse, şimdilik Cash ve ‘The Mercy Seat’e devam!

 

 

CRAFT TİYATRO’DAN ‘KAYIP / MERCY SEAT’
Ve geliyorum huzurlarınızda olma halime; Bugün rotamı Tophane’ye düşüren, (tiyatro mesaisi demiştim ya, işte Fındıklı, Pürtelaş Mahallesi’nde -ne güzel bir mahalle adı öyle- tiyatro tutkunlarını ağırlayan) Tiyatro Craft’ın oyunu ‘Kayıp / Mercy Seat’…

İstiyorum ki bu sezon, hatta bu hafta; fonunuzu Johnny Cash’in ‘The Mercy Seat’ şarkısı ihya ederken, algınızı da Craft ekibinin ‘Kayıp / Mercy Seat’ oyunu parlatadursun ve biraz olsun ‘mış’ gibi yaptığınız ‘kayıp’larınızı hatırlayın ve kendinizi unutun! Bu evrenin bir yerlerinde, birileri küçük kıyametlerinin acısını duyumsuyor, hatta bu duyumsayış edalarını çığlıklarla dikize yatırıyorken, birileri de büyük kıyametlerini, fillerin tepiştiği çimenlerin üzerinde planlıyor. Bildiğimiz ama hep es geçtiğimiz bir dejavu. Peki ya, biz neresindeyiz tüm bu küçük ölümlerin-uykuların, kıyametlerin-başlangıçların?! Cash’in melodisinin kafasında, Craft’ın ‘Kayıp’ı da bünyemi, bu şekle koymadı değil, lakin evren, Felix’in kendini boşluklara fırlattığı güzergâhta salınmıyor ki! Sadece sesli tümevarım yapıyorum, panik yok! (Ne demişti üstat -Ahmet Haşim-; ‘Melali anlamayan nesle aşina değiliz.’)

 

 

 

BAŞKALARININ ACILARI ÜZERİNE…

“Yeni bir şey yaratmayı başarmak, akılla değil, insanın içinden gelen oyun oynama güdüsüyle olur. İnsan sevdiği şeylerle oynar” diyen Carl Gustav Jung’ın tanımıyla selamını sarkıtan Craft Tiyatro’nun oyunu ‘Kayıp’; “11 Eylül’de, ABD’de yaşanan saldırı herkeste aynı etkiyi mi yaptı? Başkalarının acıları üzerine bir gelecek kurulabilir mi?” Sorularının peşinden gidiyor.

Tarih, 11 Eylül 2001… ABD’de, bir evin odasındayız… Odanın her yeri toz… Geniş camlar, çamurla kaplı… Dışarıda susmayan bir siren sesi, içerde ise durmadan çalan bir telefon… Adının birazdan ‘Ben’ olduğunu öğreneceğimiz Kayıp’ın erkek karakteri, uzandığı tozlu koltuktan TV’de yaşanan saldırı haberlerine bakmakta. Zira izleme denemez, gayet sakin ve başka planların peşinde gibi! Ve kapıdan içeri ‘Ben’in müdürü ve aynı zamanda ‘yasak aşkı’ olduğunu öğrendiğimiz ‘Abby’ giriyor. Paniklemiş ve korkmuş bir halde sarılıyorlar. Sonra bizim bilmediğimiz ve az sonrasında algılayacağımız geçmişlerinin itici gücüyle karşı cephelerdeki yerlerini alıyorlar. Abby sorularının cevaplarını alamadığından kırgın, Ben ise soruları anlayamadığından yorulmuş. Abby, durmadan çalan telefona bakması gerektiğini söylüyor Ben’e. Ve dışarıda böylesine bir dehşet yaşanırken, bu odada oturup, hiçbir şey yokmuş gibi davranamayacağını, başkalarının acılarını TV ekranında sadece izleyerek geçiştiremeyeceğini dile getiriyor. Saldırıyla birlikte, hiç yıkılmaz sanılan özgürlükler ülkesinde, şaşkınlık ve küçük kıyametler yaşanırken, ‘Ben’in bir şeylerden kaçma ve hatta saklanma hallerine ise çok sonraları vakıf oluyoruz. Bu arada ‘Abby’ ve ‘Ben’ rollerindeki Şenay Gürler ve Deniz Karaoğlu, en temizinden şahane döktürüyorlar, ikilinin yarattığı anlatıma bayıldım. Gürler’in usta oyunculuğunun yamacında, daha öncesinde ‘Bazı Sesler’, ‘17.31’ ve ‘Yalnız Batı’da, seyir alemine daldıran enerjisine şahit olduğum Karaoğlu’nun takdire şayan performansı ise dikkat çekici!

 

 

 

RENKLİ ÇEMBERDE RENK KÖRÜ OLANLAR
“Çamur kadar berrak olduğun sürece hiç sorun yok!” diyen oyun karakteri, aslında kendi içinde bulundukları kıyametleri ayıklama hemhaliyle, dışarıda yaşanan büyük kaosun acısını yaşamayı bir kenara itekleyip, tam tersi bu durumdan kendine yeni bir dünya yaratma telaşında. Hoş iteklemediğini söyleyip de sonrasında hayatın getirdiği renkli çemberlerde renk körü olarak yaşayanlar da var, o ayrı. Craft’ın sahnesi ve o sahneyi çevreleyen geniş camları ve Kayıp’a özel, o camlardan akan çamur ve iki de bir de sokak-dışarı ile irtibat kurulan bölümler, oyuna akıcılık ve sahicilik açısından geniş bir oluşum katmış.

Adıyla müstesna ‘Kayıp’; gani sıfatların ülkesi ABD’nin küçük Amerikan mutfaklı evinin salonunda, iki yitik sevgi-li-(sizlerin) diyaloglarından çıkıp, sonrasında 21. yüzyılın bizleri oluşturduğu insan(cık) tanımının altını çiziyor. Tam da ‘kaybolmuş’, ‘tanımsız’, ‘gerçek-sahte’ insanların varlığından dem vururken, tam da her şeyin müsebbibi, büyük insanlık suçunu işleyenler olarak gösterilirken. Tabii hikâyenin ‘in yer face’ tarzında kendini gösteriyor olması da büyük bir zenginlik. Maksat rahatsız etmekse çıplak gerçeklikten yana, işte biz bu kadarız, pek kıvamında okur… Dünya yanıyorken de kendi derdimize düşecek kadarız! Hatta dünyayı biz yakıyorken de yakanları arayacak kadar ‘şukela’yız.

ŞURADA, ORADA, BAŞKA BİR ÜLKEDE
Amerikalı, ünlü sinema yönetmeni, senarist ve tiyatro oyun yazarı Neil Labute’un 2002’de yazdığı Kayıp’ı, yöneten Çağ Çalışkur, dilimize çevirenler ise Seda Yıldız ile Okan Başar Bahar.
‘Başkalarının yaşadığı felaketler, birilerinin acıları, dünyanın öbür ucundaki savaşlar, bombalanmalar, öteki olanların maruz kaldığı doğal afetler… Şurada, orada, başka bir ülkede, uzak bir şehirde ama bazen de tam burada… Kayıp (Mercy Seat), Abby ve Ben karakterleri üzerinden anlatılan bir duyarsızlık, ben merkezcilik ve maduriyet hikâyesi. Gözlerinin önünde yaşanan terör saldırısını / bombalamaları bir fırsat olarak gören / görebilen insanların hikâyesi. Yeni bir başlangıç fırsatı… Birlikte olabilmenin yolu.”
Kayıp’ın ana şeması bu yörünge doğrultusunda aktarılıyor. Yazarı LaBute’un tanımıyla bir ‘duygusal terörizm’ hikâyesi.

Oyun başında Ben soruyor: “Ölü mü, kayıp mı?” Abby cevaplıyor: “Aynı şey…” Oyunun sonunda Abby soruyor: “Ölü mü, kayıp mı?” Ben cevaplıyor: “Aynı şey…”

Ölümler(imiz)le ve kayıplar(ımız)la şimdilik kaldığımız yerden oyuna devam!

İçimden geldi notu: Unutmadan, Tophane’ye oradan da Fındıklı Craft Tiyatro’ya güzergâhınızı düşürmüşken; Craft’ın kıvamında terasının sunduğu İstanbul manzarasının eşliğinde, öncesinde muhabbet, sonrasında tadında bir tiyatro gecesi sizi bekliyor, benden söylemesi! Kayıp, Kasım ayı boyunca, her cumartesi saat 20.30’da, Craft Atölye’de… Daha fazla bilgi için: 212 249 49 66 / www.atolyecraft.com


Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
adblock
Adblocker kullanıyorsunuz.

Değerli okurumuz,
Farkında olarak veya olmayarak Adblocker (Reklam Engelleyici) kullanarak sitemizi ziyaret etmektesiniz. Habertürk olarak size en hızlı, en doğru ve en tarafsız haberleri sunmak için büyük bir ekiple çalışıyor ve yılda yüz binlerce haber üretip beğeninize sunuyoruz. Bizim de bu kapsamda maliyetlerimizi karşılayabildiğimiz tek gelir kalemimiz, internet reklamları.

Elimizden geldiğince bu reklamların sizi rahatsız etmemesi için azami özen göstermeye çalışıyoruz.

Bu kapsamda AdBlock (Reklam Engelleme) aracınızda haberturk.com alan adını beyaz listeye almanızı, veya bu alan adında engelleyiciyi kapatmanızı ve tüm internet sektörünün sağlıklı gelişimi için Adblock aracınızı kaldırmanızı rica ediyoruz.

Bunun karşılığında gösterdiğimiz reklamları okuma deneyiminizi rahatsız etmeyecek şekilde azaltacağımıza söz veriyoruz.