Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Ressam Özlem Şeran, dünya çocuklarını resmetti. Şeran, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’na özel hazırladığı çalışmalarını açacağı bir sergiyle Başkentlilerle paylaşacak. Şeran’ın “İçimdeki Çocuk” isimli sergisi 23 Nisan Salı günü saat 16.30’da TBMM Mustafa Necati Kültür Evi’nde Ankaralılarla buluşacak. 10. kişisel sergisini açmaya hazırlanan Şeran’ın, özellikle açlık ve güvenlik tehlikesi altında büyük sıkıntılar yaşayan Somalili çocuklara ilişkin çalışmaları dikkat çekiyor. Ressam Şeran, sergisi ve çalışmaları hakkında şu bilgileri verdi:

AYRI VE ÖZEL BİR ANLAMI VAR

“Bu sergimin TBMM içinde olmasının da çok ayrı ve özel bir anlamı var. Yeryüzündeki en güzel idare şüphesiz, milli iradenin tecelli ettiği idaredir. Cumhuriyetimizin temelini oluşturan ve milletin egemenliğin gerçekleştiği TBMM’nin kuruluş yıldönümünde, bu günün bayram olarak armağan edildiği çocukların konu edildiği bir resim sergisi çok anlamlıydı. Bunu gerçekleştirecek olmanın mutluluğunu yaşıyorum.

HÜZÜN VE UMUT BİR ARADA

Resimlerimde dünya çocuklarını tuvale yansıttım. Çocukların yaşadığı acıları ve onların gözlerindeki umudu görünce bir sanatçının etkilenmemesi mümkün değil. İçimde bu yoğun duyguları hissettiğim anda her şey kendiliğinden gerçekleşti zaten. Bu güzel çocukların sorunlarını, hüzünlerini, umutlarını, sevgilerini anlatmak istedim. Bir yandan hüznü yaşarken diğer yandan canlı renkler kullanarak umudu da yansıttım. Çocuklarımızın sorunları ortak. Ben bu konuda insanları düşünmeye ve çözüm üretmeye teşvik etmek istiyorum.”

ANKARALI SANATA SAHİP ÇIKIYOR

“Sergide yağlıboya ve akrilik boya karışık 50 resim sergilenecek. Başkentli sanatseverleri de sergiye davet ediyorum. Ankara’da sanata ilginin az olduğu söylenir ama ben bunun tam tersini düşünüyorum. Ankaralı sanata ve resme sahip çıkıyor. Ben sergilerimin çoğunu Ankara’da açtım.”

DÜŞÜNCELERİMİ TUVALE YANSITIYORUM

“Tuvalimle başbaşa kaldığım zaman dünyadan kopuyorum. O an, düşüncelerimi tuvale yansıtıyorum. Realist çalışıyorum ve özgün tarzda resimler yapıyorum. Resim yapmaktan büyük keyif alıyorum fakat en keyif aldığım an ise sanatseverlerin resimlerimi incelemesidir.”