Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

HT GAZETE / KÜLTÜR-SANAT

Oyuncular Sendikası Başkanı Memet Ali Alabora başkanlığındaki heyet, “Babam ve Oğlum” filminin çocuk oyuncusu Ege Tanman’la birlikte Çalışma Bakanı Faruk Çelik’i ziyaret etti.

Ege Tanman, Bakan Çelik’in koltuğuna otururken, sanatsal faaliyetler ve reklam sektöründe çalışan çocuklara yönelik bir kampanya başlatacaklarını söyledi. Tanman, bu kapsamda hazırlanan “Bu sette çocuk var” yazan pankartı da gösterdi.

Bakan Çelik de 15 yaşın altındaki çocukların çalışmasının yasak olduğunu ancak uluslararası düzenlemelerle sanatsal faaliyetlerde çalışan çocukların istisna tutulduğunu söyledi. Bakanlık olarak, iş kanununa ek bir mevzuatla setlerde çalışan çocukların şartlarını düzelteceklerini belirtti.

Projeye göre, Çalışma Bakanlığı, Uluslararası Çalışma Örgütü ve Oyuncular Sendikası, çocuk oyuncuların set şartlarını düzeltmek için bir düzenleme yapacak. Çocuk oyuncular setlerde psikologlar gözetiminde olacak. Çocuk oyuncuların, setlerde çalışma saatleri haftada 30 saatten fazla olmayacak. Çocuklara, özel dinlenme araları verilecek ve gece çalışmaları önlenecek.