Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Orhan Pamuk tarafından "çok uzun bir dönemde, kelime kelime, eşya eşya, resim resim hayal edilen" ve Masumiyet Müzesi romanının basıldığı 2008 yılının ardından 27 Nisan 2012'de kapılarını açan Masumiyet Müzesi, birinci yılını geride bıraktı.

Açıldığı tarihten bu yana yaklaşık 40 bin kişi tarafından ziyaret edilen müze, dünya medyasında en çok yer alan Türk müzesi sıfatını kazandı.

Masumiyet Müzesi'ni 6500 kişi romanın son bölümünde yer alan bileti damgalatıp ücretsiz gezdi. konuklar müze dükkanından özellikle afiş ve kartpostalların yanı sıra "Füsun'un küpesi" ve "Kemal'in kırık kalbi" gibi bazı eşyaları satın aldılar.

Uluslararası güncel sanat çevrelerinde de müzecilik anlayışına kattığı yeni yaklaşımın yanı sıra bütününde yaratıcı bir entalasyon olarak da algılanan Masumiyet Müzesi, hem sanat profesyonellerinin hem de sanat kurumlarının ilgisini çekti.

Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk'un yaklaşık 15 yıldır üzerinde çalıştığı, "Bir küçük ve alçak gönüllü İstanbul günlük hayatı müzesi" olarak tanımladığı Masumiyet Müzesi'nde, 20. yüzyılın ikinci yarısında İstanbul'daki gündelik hayatı temsil eden eşyalar, özenle düzenlenen kutular ve vitrinlerde sergileniyor.
Sinema biletlerinden kibritlere, likör şişelerinden kapı kulplarına, minik biblolardan fotoğraflara uzanan, binlerce eşyadan oluşan koleksiyon, romanın 83 bölümünü temsil eden 83 kutuda yer alıyor.

AA