IŞIL CİNMEN
icinmen@haberturk.com
HABERTURK.COM

Tüm bu karışık günlerin ortasında masamda Küçük Prens’i buldum.
İçinde kısa bir not vardı:

“Büyükler hiçbir şeyi tek başlarına anlayamıyorlar, onlara durmadan açıklamalar yapmak da çocuklar için sıkıcı bir şey oluyor doğrusu...”

Cesaretiniz azalmasın.
Umutsuzluğa kapılmayın ve sakın büyümeyin.


Abdullah Önden


Kitabın içinden “evekitap” yazan bir ayraç çıktı.

Hemen girip baktım.
Yemeksepeti gibi bir site.
Ama kitaplısı.
Canınız kitap isteyince girip sipariş veriyorsunuz, evinize geliyor.
Günün fırsatları da var; onlardan alırsanız çok ucuz oluyor.
Mottosundan belli zaten: “Korsana gerek bile yok!”

Benim hoşuma gitti.
Siz de tanıyın istedim.
Evekitap’ın kurucusu Abdullah Önden ne yapıyor bakalım.

Önce bize bir “okumadan ölme listesi” yapar mısınız? 10 kitap seçin ve onları neden okumamız gerektiğini söyleyin.

Çalıştığım yerden sordunuz! Böyle bir listeyi Evekitap için yapmıştık…

Birincilik, Otostopçunun Galaksi Rehberi’nin çünkü hayal kurmayı hatırlatıyor.
2.Yüzüklerin Efendisi, farklı diyarları keşfedin diye…
3.Simyacı, içinizdeki hazineyi anlamak için…
4.Yüzyıllık Yalnızlık: Büyülü gerçeklik.
5.Küçük Prens: Uzaygemimizin yakıtı olan hayal gücünü yani hayat gücünü anlatıyor.
6.Gurur ve Önyargı, tüm zamanların en romantik kitabı.
7.Kürk Mantolu Madonna: Aşk, ölüm, çaresizlik; okuyun ve ağlayın.
8.Çavdar Tarlasında Çocuklar: “Keşke orada olsaydım!”
9.Cesur Yeni Dünya: Bilimkurgu nedir?
10.Yabancı: İnsanı kendi içerisine yolculuğa çıkarıyor.

Güzel. Evekitap ne yapıyor tam olarak?

Evekitap bir kitap fırsat sitesi yani şöyle: Her gün yeni bir kitabı uygun fiyatlara okurlar ile buluşturuyor. Ya da yayıncının elinde kalmış aslında çok değerli bir eser varsa onu alıp tozunu silip vitrininde parlatıyor. Böylelikle kitap depoda çürümekten kurtuluyor, okur da kütüphanesine güzel bir kitap kazanıyor.

“KORSAN OLMADIĞINA YEMİN ET”Var mı başka size benzeyen bir site?

Kitap fırsatına odaklanmış bir örnek yok. Ama kitap konusuna odaklanıp daha sonra tüm kategorilerde tedarik ve dağıtım yapan dünyanın en büyük e-ticaret platformu Amazon.com güzel bir örnek.

“Korsana gerek bile yok” diyor mottonuz.

İnsanlar artık korsan okumaya utanıyor, utansınlar da zaten. Bu bir bilinç aşaması. Kitap sektörünün gelişmesi için korsanın bir an önce sonlanması gerek; bizim gibi girişimler sayesinde de azalacak. İlginç bir okurumuz vardı. Kitapları o kadar düşük fiyata görünce  “korsan değil” diye yemin etmemizi istemişti.

Hahahaha. Ne kadar fark oluyor fiyatta?

Mesela Dan Brown’un bir önceki kitabı Kayıp Sembol’ün etiket fiyatı 30 TL. evekitap’ta şu an kampanyada ve fiyatı 17,9 TL.

Fırsat kitapları dışında istediğimiz her kitap var mı sizde?

Fırsat kitapçılığının yanında tedarik edilebilir 100 bin kitabı da raflarımıza ekledik, böylelikle okurlarımız fırsat kitaplarının yanında ihtiyaç duydukları diğer kitapları da bulabiliyor.

Başlarken çevreniz size “Kitap okumayan bir ülkede böyle bir ticaret yapılır mı” gibi uyarılar yapmadı mı?

Yapmaz olur mu? “Çıldırdın mı” diyen çok oldu. “En fazla bir ay ayakta kalabilirsiniz, en fazla 100 kitap satabilirsin” vs. Ama bu gibi yorumları geride bırakalı 1,5 yıl oluyor.

ESKİ VE KİRLİ BİR SEKTÖR

Neden başladınız böyle bir işe?

İki öğretmenin çocuğu olarak ister istemez kitapların içinde büyüdüm. Küçükken Meydan Larousse’un bile her sayfasını okur gibi yapardım. Sonraları Küçük Prens ile tanışıp kendi gezegenlerimi yaratmaya başladım. Hayat aktı... Ve bilgisayar mühendisi oldum. İnternet beni hep büyüledi. Düşünsenize, hiçbir alana aynı anda sıkıştıramayacağınız kadar çok insan aslında sizinle aynı yerde, her gün. Hayatta en sevdiğim iki şeyin, internet ve kitabın birleşiminden evekitap çıktı.

Zor mu bu sektörde ilerlemek?

Zor. Kitap sürekli mücadele isteyen eski ve kirli bir sektöre sahip. Biz fiyat avantajı sunan bir mantıktayız ve yayıncılara teknolojisini, e-ticareti, fırsat kavramını anlatmamız çok kolay olmadı, hala da devam ediyoruz çalışmalarımıza. Ağızdan ağza yoluyla bilindik aslında ve biraz da gerilla marketing.

Nasıl kullanıyorsunuz gerilla marketing’i?

Reklamlarımızı okurlarımız ile birlikte yapıyoruz. Sosyal medya bizim gücümüz. Facebook, Twitter, sözlükler üzerinden kitap temalı yarışmalar düzenleyip yeni okurlara ulaşmaya çalışıyoruz. Örneğin en fazla arkadaşını evekitap.com üyesi yapana bir raf kitap hediye ediyoruz, ya da sosyal medyada kampanyalı kitabımızı duyuran birkaç okura kitap hediye ediyoruz. Bunun dışında sitemizde "kitap avı" isimli bir oyunumuz var. Bu oyun sayesinde hem kitapseverler keyifli vakit geçiriyor, hem de kitapları tanımış oluyorlar.

En çok hangi şehirlerden talep oluyor?

Sırayla İstanbul, Ankara ve İzmir en çok talep aldığımız şehirler. Kitap tedariğinin sıkıntılı olduğu Anadolu şehirlerinden de çok sipariş geliyor. Yüzde 50 üç büyük şehir, yüzde 50 diğer şehirler diyebiliriz.

“ÇOCUKLARIMIZ BU SİTELER ÜZERİNDE KOŞACAKLAR”

Sıra dışı kitap dağıtımı yöntemleriyle okuma insanlara sevdirilebilir mi?

Kitap o kadar da az okunan bir şey değil. “Herkes okusun” kampanyamızda 2000 kitabı okurlara ücretsiz gönderdik. Yeter ki insanlar okusun, biz onlara okuyacakları kitabı ücretsiz de göndeririz dedik. İhtiyaç sahibi çocuklarla piknik yaptık ve orada yüzlerce çocukla birlikte kitap okuduk. Bunlar küçük de olsa bence işe yarıyor.

Yatırıma ihtiyaç var mı?

Bizim gibi düşünen, kitaba inanan yatırımcılara sadece bizim değil, kitap sektörünün ihtiyacı var. Yaptığımız iş elbette bir ticari faaliyet. Fakat doğrudan kar elde etmek hedefini düşünmenin dışında bir derdi olan yatırımcılar gerekiyor. Daha fazla kişiyi kitap ile tanıştırmak hedeflerimize destek olacak ve bu zorlu piyasadan kolayca soğumayacak, sabırlı bir yatırımcıya elbette ihtiyacımız var. İnternet iki yıl sonra yok olmayacak; çocuklarımız bizim tohumlarını attığımız bu siteler üzerinde koşacaklar. O günlere yatırım yapıyoruz.