HTGAZETE

Selanik’te Atatürk’ün doğduğu ev, 3 yıl süren restorasyonun ardından ziyarete açıldı. Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, “Ev, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün hatırasına yakışacak şekilde çağdaş bir anlayışla yeniden yapıldı. Minnetle anıyoruz” dedi. Atatürk’ün babası Ali Rıza Efendi’nin diktiği 133 yıllık nar ağacı da koruma altına alındı.

Mustafa Kemal Atatürk’ün 1881 yılında Selanik’te doğduğu ev, 3 yıl süren restorasyonun ardından ziyarete açıldı. Atatürk Evi’nin açılışı nedeniyle düzenlenen törene Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Yunanistan Dışişleri Başkan Yardımcısı Krislos Gerontopoulos, Selanik Belediyesi Başkanvekili Konsantinos Zetvas ve restorasyonun sponsorluğunu üstlenen Bilgili Holding Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Bilgili katıldı.

YUNANİSTAN’A TEŞEKKÜR

Ömer Çelik, konuşmasına Türkiye’nin önem verdiği eserleri korumakta gösterdiği hassasiyet için Yunanlılara teşekkür ederek başladı. Çelik, “Manevi önem taşıyan tarihi binanın aslına uygun şekilde korunması ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün hatırasına yakışacak şekilde çağdaş bir anlayışla yapılan yenilenme çalışmasının sonuna geldik. Böyle bir günde devletimizin kurucusu ilk Cumhurbaşkanı’mızı, büyük devlet adamını rahmetle, minnetle ve saygıyla anıyoruz” diye konuştu.

GEZİ, ÇOCUK ODASIYLA BAŞLIYOR

Modern müzecilik anlayışıyla hazırlanan evde “Atatürk ve Çocuk Odası” ile başlayan tarihi yolculuk, ziyaret edilen her odada Atatürk’ün yaşamını ziyaretçilere tüm canlılığıyla aktarmayı hedefliyor. 1. katta; “Selanik Odası”, “Manastır Odası”, 2. katta “İstanbul Odası” ve “Ankara Odası” olarak isimlendirilen bölümler yer alıyor. Atatürk’ün hayatını anlatan ve ömrünün geçtiği şehirleri tanıtan bilgi panolarına yer verilen mekânın 2. katındaki Ankara Odası’nda ise ziyaretçiler, Atatürk’ü koltuğa oturmuş şekilde canlandıran silikondan yapılmış gerçekçi bir heykelle karşılaşıyor.

ÖZEL EŞYALAR ALINDI: Atatürk’e ait özel eşyalar Türkiye’ye gönderildi.

GİRİŞ AYRILDI: Atatürk Evi ile konsolosluk arasındaki girişler ayrıldı.

LAVABO YIKILDI: Mübaleden sonra yerleşen ailenin eklediği iki katlı lavabo bölümü yıkılarak, yapı orijinal haline dönüştürüldü.

DÖŞEMELER: Eskimiş ahşap döşemeleri onarıldı, tavan çıtaları yenilendi.

TAVAN YENİLENDİ: Atatürk’ün doğduğu odaya sonradan eklenen alçı tavan da kazınarak yeniden orijinal haline getirildi.

ESKİ RENKLER: Kapı ve pencereleri orijinal rengine boyandı.

RESTORASYON NEDEN GECİKTİ?

Türkiye’nin Selanik Başkonsolosu Tuğrul Biltekin, restorasyonun yaklaşık 3 yıl sürmesinin nedenini şöyle açıkladı: “Atatük Evi, Yunanistan Kültür Bakanlığı tarafından 2011’de modern anıt olarak tescil edildi. Yunanistan Devleti, orijinal haline sadık kalınması için her detayı dikkate aldı. Evin boyasının hangi tonda olması gerektiği için bile uzun çalışmalar yapıldı. Son derece detaylı çalışmalarından dolayı restorasyon iznini almamız 5 yıl sürdü.”

SELÇUK YÖNTEM SESLENDİRDİ

Evin 3D filmi de hazırlandı. Yönetmen Erdal Murat Aktaş ve ekibi, 6 ay süren bir çalışma yürüttü. Atatürk ile ilgili bilgilerden oluşan seslendirmeler Selçuk Yöntem, Defne Samyeli ve Vasiliki Dimitriou tarafından gerçekleştirildi. Atatürk Evi, pazartesi günleri hariç haftanın 6 günü saat 10.00 ile 17.00 arası ziyaret edilebilecek.