Zafer Akbaş / HT Magazin

'Benim bir dostum var' adlı iki dakikalık spot filmde birçok ünlü sanatçı gönüllü olarak yer aldı. BGKO Duyarlı yaşam Derneği ilk olarak 2012 yılında düzenlediği 'Yunusların Özgürlüğü için 50 Sanatçıdan Islak İmza' kampanyası ile yunus parklarının perde arkasını duyurmuş, Kaş'ta açılan yunus parkının kapanmasında ve kamuoyu  tepkisi yaratılmasında büyük rol oynamıştı.

BGKO VE PTOT Film tarafından çekilen spot film ile 'Hayvan esaretine hayır' kampanyasına başlayacak olan BGKO sanatçıları, gösteri hayvanlarının esaretini bir kez daha yunuslar üzerinden anlatmayı tercih etti.

Yurtdışından uyarlama olan filmin izin ve hazırlık süreci ise bir ay sürdü. Geçtiğimiz günlerde Japonya ve ABD arasında da ciddi diplomatik krize neden olan 'Taji Koyu yunus katliamı' gündemdeyken tamamlanan film, zamanlaması bakımından daha da anlamlı hale geldi.

Filmde yer alan isimler: Alican Yücesoy, Aslı Tandoğan, Bennu Yıldırımlar, Binnur Kaya, Ceyda Düvenci, Demet Evgar, Kenen Ece, Levent Üzümcü, Mert Fırat, Özge Özder, Özgün, Özgür Çevik, Selim Bayraktar, Selin Demiratar, Serkan Altunorak ve Yasemin Allen.