Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

HT Magazin/ Mehmet Çalışkan

Ukrayna'ya bağlı özerk bir cumhuriyet olan Kırım Meclisi geçtiğimiz hafta Rusya’ya bağlanmak istediklerini açıklamıştı. Kırım’da yaşayan Tatarlarlar ise bu kararı boykot ederken Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Rıfat Çubarov, Rusya’ya bağlanma kararının hiçbir şekilde meşru olmadığını belirtmişti. Kırım Meclisi’nin Rusya’ya bağlanma isteği dünya gündeminin önemli maddelerinden biri haline gelirken Bolu Aladağlar’da 2’nci Dünya Savaşı sırasında Kırım Tatarlarının Almanlarla Ruslar arasında kalmasını hikâye edinen ‘Korkuç Yıllar-Kırımlı’ adlı bir sinema filmi çekiliyor.

‘BAŞROL OYUNCULARINI ÇEKEMEZSİNİZ’

‘Korkunç Yıllar-Kırımlı’nın internette yayınlanan fotoğraflarını kullanmak yerine sete gidip izlenim yazılmalıydı. Yapımcısı da dünya şekeri Ayfer Özgürel olunca yola çıkmak şart oldu. Köroğlu’nun mekânı Aladağlar’ın soğuk havayı güzelleştiren atmosferine bir de insana kendisini 2’nci Dünya Savaşı’nda hissettirecek bir set ortamı eklenince keyfime diyecek yoktu. Ta ki set görevlilerinden birinin ‘Affedersiniz. Başrol oyuncularımızın fotoğraflarını çekmeyiniz. Filmin selameti için kendilerinin fotoğraflarının çekilmesini istemiyorlar’ şeklindeki cümlesine kadar. Yapımcısından izin alarak girdiğim sette neden fotoğraf çekemiyorum? Oyuncuları işlerini yaparken görüntülemenin sakıncası ne olabilir ki? Ayrıca ‘Filmin selameti için’ ne demek? Neyse biz geçelim ‘Korkunç Yıllar-Kırımlı’nın nasıl bir film olduğuna.

NAZİLER’İ ALMANLAR CANLANDIRDI

 

‘Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti’ desteğiyle çekilen, Cengiz Dağcı’nın yaşadıklarını kaleme aldığı ‘Korkunç Yıllar’ adlı kitabından sinemaya uyarlanan ‘Korkunç Yıllar-Kırımlı’nın senaryosunu Atilla Ünsal ile Pınar Bulut yazdı. Burak Arlıel’in yönettiği filmin görüntü yönetmeni bol ödüllü Feza Çaldıran. Murat Yıldırım, Selma Ergeç, Bülent Alkış, Baki Davrak, Gülçin Santırcıoğlu’nun başrollerini paylaştığı ‘Korkunç Yıllar-Kırımlı’da Nazi askerlerini Alman oyuncular JoachimWolf Peters, Denis Westerman, Andrey Powanin, Alex Dawe, Mikeal Bagbanov, Nick Augustujen ve Lucas Olaseck canlandırdı.

 

FİGÜRAN ÖĞRENCİLER

İzzet Baysal Üniversitesi’nden 250 öğrenci Rus askerlerini ve Tatarları canlandırmak için gönüllü figüran oldular. Başta Ayfer Özgürel ile Burak Arlıer olmak üzere yaklaşık 150 kişilik ekip ekim ayında gösterime çıkarılması düşünülen ‘Korkunç Yıllar-Kırımlı’ için oldukça hummalı bir çalışma içindeler. Çekim süresi iki ayı geçti. Asker taşıyan kamyonlar, sepetli motosikletler ve subayların otomobilleri 2’nci Dünya Savaşı döneminden kalma ve İstanbul’daki bir koleksiyonerden temin edildi. Esir Rus askerleri için yapılan esir kampları, kostümler, doğa görüntüleri izleyiciye görsel bir şölen sunacak nitelikte

 

TEĞMEN SADIK’IN DRAMI

‘Korkunç Yıllar-Kırımlı ’da Murat Yıldırım’ın canlandırdığı ‘Teğmen Sadık’, önce Ruslarla birlikte Almanlara karşı savaşır. Esir düştükten sonra Almanların kendisinin ve adamlarının Ruslara karşı savaşması halinde savaştan sonra Kırım’ı kendilerine verme vaadinde bulunmasıyla ‘Sadık’ saf değiştirir. Ne var ki Almanların yenilmesiyle birlikte ‘Sadık’ için bir sürgün hayatı başlayacaktır.

MURAT YILDIRIM (SADIK): Filmde Kırımlı Teğmen ‘Sadık’ı canlandırıyorum. İlk önce Rus askeri olarak Almanlar’a karşı savaşıyor. Esir düşerek Rus askerlerin de olduğu bir Nazi kampına götürülüyor. Bu Nazi kampında da hem kendi vatanını hem kendi dostlarını korumak, onları oradan kurtarmak için mücadele veriyor.

SELMA ERGEÇ (MARIA): Kırımlı , çok önemli bir proje. 2’inci Dünya Savaşı ’nın anlatıldığı bir projede olmak çok önemli. ‘Maria’ karaktrini canlandırıyorum. Alman Polonya asıllı, ailesi Naziler tarafından öldürülmüş. Hayatta yalnız kalmış, güçlenmiş ve direnişçilerin arasına katılmış yolu da ‘Sadık’ ile kesişiyor. ‘Maria’ benim için çok önemli bir rol. Almanca ’mı da kullanacağım için filmde yer almaktan dolayı ayrı bir mutluluk yaşıyorum.