Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından onuncu kez AKBANK sponsorluğunda düzenlenen 33. İstanbul Film Festivali, dün akşam Lütfi Kırdar Uluslararası Sergi ve Kongre Sarayı’nda düzenlenen Açılış Töreni’yle başladı. Sunuculuğunu Meltem Cumbul’un yaptığı törene, bu yıl 100. yaşını kutlayan Türkiye sinemasının önemli isimleri katıldı. Törende ayrıca, başta 10 yıldır festivalin sponsorluğunu üstlenen Akbank olmak üzere festivalin gerçekleştirilmesinde katkıda bulunan kurum ve kuruluşlara da teşekkür edildi.

“BU İKİLİYE DİKKAT” Festival bölümlerinin tanıtıldığı açılış töreninde ilk olarak, Türkiye’de sinemanın 100. yılına özel olarak hazırlanan “Bu İkiliye Dikkat” bölümü sunuldu. Ardından festivalin Altın Lale Uluslararası ve Ulusal Yarışma filmleriyle FACE Sinemada İnsan Hakları Ödülü için yarışacak filmler takdim edildi.

ANILARINA Geçtiğimiz festivalden bu yana kaybettiğimiz sinemanın değerli isimleri bu yıl da saygıyla anıldı. Festivalin “Anılarına” bölümünde Philip Seymour Hoffman, Patrice Chéreau, Miklos Jancso, Peter O’Toole, Bigas Luna, Harold Ramis, Alain Resnais ve Tuncel Kurtiz gibi usta sinemacıların birer yapıtına yer veriliyor.

SİNEMA ONUR ÖDÜLLERİ Her yıl açılış töreninde takdim edilen “Sinema Onur Ödülleri”nin ilki Türkiye sinemasına yıllar boyu emek vermiş, Hababam Sınıfı, Kapıcılar Kralı, Çöpçüler Kralı, Rus Gelin gibi filmlerin yanı sıra Bizimkiler ve Yazlıkçılar gibi uzun soluklu dizilerin de senaryosuna imza atan Umur Bugay’a, sahneye Berkin Elvan tişörtüyle çıkan Meral Çetinkaya tarafından takdim edildi. Ödül konuşmasında Umur Bugay, birlikte çalıştığı usta yönetmenler Ertem Eğilmez, Atıf Yılmaz ve çocukluk arkadaşı Zeki Ökten’e şükranlarını sundu.

Umut Film’in kurucusu, Yılanı Öldürseler, Muhsin Bey, Umut gibi birçok filmin efsane yapımcısı Abdurrahman Keskiner’e ödülünü oyuncu Menderes Samancılar takdim etti. Keskiner ödülünü filmlerinde kamera önünde ve arkasında birlikte çalıştığı tüm emeği geçenler adına aldı. Sinemaya girmesine sebep olan Yılmaz Güney’e ve filmlerin yapımlarında büyük katkıları olan bölge işletmecilerine de ayrı ayrı teşekkür etti.

Festivalin üçüncü Onur Ödülü yönetmen, senarist ve yapımcı İrfan Tözüm'e verildi. Ödülü, Tözüm'ün İkili Oyunlar filminde birlikte çalıştığı tiyatro ve sinema oyuncusu Prof. Dr. Zeliha Berksoy takdim etti. İrfan Tözüm adına ödülünü, eşi Melike Tözüm teşekkür ederek aldı.

Besteci müzisyen Attila Özdemiroğlu'na Sinema Onur Ödülü'nü uzun yıllar birlikte çalıştığı Melike Demirağ takdim etti. Attila Özdemiroğlu ödülünü alırken, birlikte çalıştığı yönetmenler Halit Refiğ, Yılmaz Güney, Atıf Yılmaz, Ertem Eğilmez, Ömer Kavur, Yavuz Turgul, Taylan Biraderler, Şerif Gören ve ismini sayamadığı büyük ustalara sonsuz teşekkürlerini sunarak, sinemamız için daha nice yüzyıllar dileğinde bulundu.

Oyuncu Sevda Ferdağ’a ödülünü yazar Selim İleri takdim etti. Selim İleri’nin “yalnız, tek başına asi bir kadın” dediği Sevda Ferdağ ödülünü alırken Yeşilçam emekçilerine teşekkür etti.

Festivalin son Onur Ödülü, sinemamızın vazgeçilmez karakter oyuncusu Eşref Kolçak’a usta oyuncu Yıldız Kenter tarafından takdim edildi. 2014 benim için çok güzel şeyler hazırlamış, diyen Kolçak, sinemamızın her zaman gereken yerini muhafaza etmesini dilediğini söyledi.

Açılış töreninin ardından, Stephen Frears’ın bu yıl Akbank Galaları’nda yer alan filmi Philomena / Umudun Peşinde’nin gösterimi ile 16 günlük festival maratonu başlamış oldu.


Festivalde Bugün

TÜRKİYE’DE SİNEMADA NELER OLUYOR? Türkiye’de sinemanın 100. yaşını “Bu İkiliye Dikkat” bölümüyle kutlayan festival, bu bölüme paralel olarak bir dizi ikili sohbet düzenliyor. Söyleşiler, yönetmen Can Evrenol ve sinema yazarı Engin Ertan’ın katılımıyla “Türk Sinemasında Fantastik ve Korku” başlıklı ilk sohbetle, bugün saat 16.00’da İstanbul Modern’de başlayacak.

EMEK SİNEMASI YIKIMI Festivale yıllardır ev sahipliği yapmış Emek Sineması’nın yıkımına geçen yıl başlanmıştı. Bir açıklama yapan Emek Sineması Platformu, inşaatı durdurmaya gideceklerini bildirerek bugün saat 17.30’da Yeşilçam Sokağı’nda buluşacak.

KORKMAYA HAZIR MISINIZ? Festival boyunca cumartesi geceleri saat 24.00’te izleyenleri huzursuz edip uyku kaçıracak filmlerden ilki Babadook / Karabasan. Polanski’nin ev içi korku filmlerinin izinden giden Jennifer Kent’in ilk uzun metrajlı çalışması Karabasan bu gece Atlas Sineması saat 24.00’te gösterilecek bir korku-psikolojik gerilim filmi. Filmin twitter üzerinden devam eden yarışmasına bir göz atın deriz…

YILLAR GEÇSE DE ÜSTÜNDEN Festival, sinema tarihinde yer etmiş, kayıp, yıpranmış ya da yıllanmış klasikleri yenilenmiş kopyalarıyla “Aslı Gibidir” bölümüyle yıllar sonra beyazperdede izleyicilerle buluşturuyor. Oyuncuları arasında Rainer Werner Fassbinder ve Margarethe Von Trotta gibi Yeni Alman Sineması’’nın önemli yönetmenlerinin bulunduğu Volker Schlöndorff imzalı Baal’ın Atlas Sineması saat 11.00’deki gösterimini sakın kaçırmayın. Bu bölümün bir diğer izlenmesi gereken filmi ise William Friedkin’in kült filmi Dehşetin Bedeli. Filmi, yenilenmiş kopyasıyla Atlas Sineması Salon 3’te 19.00 seansında izleyebilirsiniz.

KANSERSİZ YAŞAM DERNEĞİ ÖZEL GÖSTERİMİ Festivalin Türkiye sinemasının 100. yılına özel hazırladığı “Bu İkiliye Dikkat” bölümünde yer alan Ertem Eğilmez klasiği Mavi Boncuk filmi, İstanbul Film Festivali ve Kansersiz Yaşam Derneği işbirliği ile kanser hastaları ve aileleri için Atlas Sineması Salon 2’de saat 13.30’da gösterilecek.

UNUTULMAZ KLASİKLER FESTİVALDE Geçtiğimiz yıl kaybettiğimiz Peter O’Toole anısına gösterilen David Lean klasiği, epik filmlerin en ünlüsü Arabistanlı Lawrence Rexx Sineması’nda saat 21.30’da. Filmin uzun süresi nedeniyle kısa bir ara verilecek.

DÜNYA FESTİVALLERİNDEN FİLMLER 2012’de Berlin’den Gümüş Ayı ile dönen uzun metrajı Tabu ile uluslararası alanda tanınan Portekizli yönetmen Miguel Gomes’in Berlinale’de ilk kez gösterilen son kısa filmi Kefaret ile birlikte beş kısa filmi Atlas Sineması Salon 2’de saat 19.00’da gösterilecek.

BU İKİLİYE DİKKAT! Belki de yıllardır tekrar tekrar izlediğimiz, sinemamızın unutulmaz filmlerine bu sefer farklı bir perspektiften bakmamızı sağlayan “Bu İkiliye Dikkat” bölümünden İstanbul’un Fethi - Karanlık Sular ve Tabutta Rövaşata - Araf ikilisi Beyoğlu Sineması’nda; Cazibe Hanım’ın Gündüz Düşleri - Aaahh Belinda! ve Beklenen Şarkı - Mavi Boncuk ikilileri ise İstanbul Modern’de izlenebilir.

Festivalde Yarın

KAZIM ÖZ VE EMİN ALPER’LE POLİTİK SİNEMA Türkiye’de sinemanın 100. yaşını “Bu İkiliye Dikkat” adlı bölümle kutlayan festivalin bu bölümle paralel olarak düzenlediği ikinci sohbet “Politik Sinemamız Ne Durumda?” yarın saat 16:00’da İstanbul Modern’de yönetmenler Kazım Öz ve Emin Alper’in katılımıyla gerçekleşecek.

“BU İKİLİYE DİKKAT” FİLMLERİ Göç, yolculuk, belirsizlik, beklenti, umut, hayal, korku gibi işledikleri ortak temalarla Tunç Okan’ın Otobüs’ü ile Kazım Öz filmi Fotoğraf’ın 6 Nisan Pazar günü 19.00 ve 21.30 İstanbul Modern seanslarındaki arka arkaya gösterimlerini kaçırmayın.


BİR JAPON MASALI İzleyiciyle ilk kez Toronto Film Festivali’nde buluşan, bol ödüllü yönetmen ikili Çağla Zencirci ve Guillaume Giovanetti’nin ikinci uzun metrajlı çalışması Ningen festivalin “Dünya Sinemasından” bölümünde gösteriliyor. İnsan şeklini alarak insana ait tüm zenginliklere sahip bir hale gelmek üzerine iddiaya giren Tilki ile Rakun’un masalından yola çıkarak zengin bir adamın dolandırılma öyküsünü anlatan Ningen masal ve alegoriyi aynı potada eriten şiirsel bir film. Yönetmenler Çağla Zencirci ve Guillaume Giovanetti Feriye Sineması’nda saat 13.30’da filmin gösteriminden sonra izleyicilerin sorularını yanıtlayacaklar.

FİLM ÇEKMEYE DEVAM! Sinema yapma tutkusunu bir çılgınlık (yer yer delilik!) biçimi olarak işleyen ve çok düşük bütçelerine, deneyimsiz yönetmenlerine rağmen şaşırtıcı bir yetkinlik sergileyen Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak ve Bir Tuğra Kaftancıoğlu Filmi festivalin “Bu İkiliye Dikkat” bölümü altında eşleştiler. Emre Akay ve Hasan Yalaz’ın birlikte yönettiği Bir Tuğra Kaftancıoğlu Filmi, kadın düşmanı/sadist yönetmen Tuğra Kaftancıoğlu’nun “çarpıcı” bir film çekme macerasını müthiş bir kara mizahla birleşerek anlatıyor. Filmin Beyoğlu Sineması saat 16.00’daki seansına yönetmenlerden Emre Akay katılacak.

YUNAN YENİ DALGASINDAN BAŞARILI BİR ÖRNEK Alexandros Avranas’ın yazıp yönettiği 2013’ün uluslararası alanda en çok ses getiren Yunan filmi Şiddet Güzeli, 11 yaşındaki kızlarının doğum gününde intihar etmesi üzerine sessiz kalan bir ailenin dramını konu alıyor. Başrolünde İstanbul doğumlu Themis Panou’nun yer aldığı film, oyuncuya Venedik Film Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncu dalında Volpi Kupası’nı ve Alexandros Avranas’a En İyi Yönetmen ödülünü kazandırdı. “Mayınlı Bölge” bölümünün dikkat çeken filmlerinden Şiddet Güzeli’nin Atlas Sineması saat 19.00’daki gösterimine Alexandros Avranas ve filmin başrol oyuncularından Eleni Roussinou katılıyor.

SON MUTLU AİLE FOTOĞRAFI Ödüllü sinema ve tiyatro yönetmeni Andrea Pallaoro’nun bol ödüllü ilk uzun metrajlı filmi Medealar festivalin “Yeni Bir Bakış” bölümünde festival seyircisiyle buluşuyor. Çalışkan ve cesur mandıracı Ennis ile kulağı duymayan karısı Christina’nın, sıkıntıları arttıkça birbirlerinden ve beş çocuklarından adım adım kopuşunu anlatan filmin prömiyeri Venedik Film Festivali’nin “Ufuklar” bölümünde yapıldı. Feriye Sineması saat 19.00’daki gösterime katılacak olan Andrea Pallaoro filmle ilgili merak edilen konuları açıklayacak.

MANAKİ KARDEŞLER’İN KÜLTÜR MİRASI Balkanların ilk sinemacıları Yanaki ve Milton Manaki’nin restore edilen 50 kısa filminin tümü, Türk sinemasının 100. yılı vesilesiyle festivalde gösteriliyor. 6 Nisan Pazar günü Atlas Sineması Salon 3’te 21.30’da yapılacak ilk gösterimin ardından ayrıca Manaki Kardeşlerin kültür mirası üzerine 13 Nisan Pazar günü bir söyleşi de gerçekleştirilecek.