Amerika’da cinsel yönelimini açıklayarak belediye meclisine seçilen ilk eşcinsel politikacı olan ve 1978 yılında uğradığı suikast sonucu hayatını kaybeden Harvey Milk için özel pullar hazırlandı. Böylece  ABD’li  tarihte ilk kez eşcinsel olduğu bilinen birinin yüzü mektup pulları üzerinde kullanılacak.

Milk’in doğum günü olan 22 Mayıs‘ta kutlanan Harvey Milk Günü‘nde kullanılmaya başlanacak olan pullarda tarihte ilk kez eşcinsel olduğu bilinen birinin yüzünün yer alacağı açıklandı.

 

Harvey Milk kimdir?

22 Mayıs'ta New York'ta dünyaya geldi. . Kaliforniya eyaletinde cinsel yönelimini açıklayarak belediye meclisine seçilen ilk eşcinsel politikacı olmuştur.

Milk on bir ay boyunca bulunduğu görevinde San Fransisko'daki eşcinsel haklarının geliştirilmesiyle ilgilendi. 27 Kasım 1978'de Milk ve belediye başkanı George Moscone, bir süre önce istifa etmiş fakat görevini geri isteyen bir diğer meclis üyesi Dan White'ın suikastine uğrayarak yaşamlarını kaybettiler.

Harvey Milk‘in hayatı 2008 yılında Gus Van Sant'ın yönettiği filmle beyazperdeye taşındı. Filmde Harvey Milk‘i, Sean Penn canlandırdı.