Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

19. İstanbul Tiyatro Festivali, 2014 yılının William Shakespeare’in 450. doğum yılı olması nedeniyle yapılan kutlamalar kapsamında Shakespeare oyunlarının yenilikçi topluluğu Propeller Theater Company’yi British Council’ın işbirliğiyle ilk kez İstanbul’da ağırlıyor. Propeller Theater Company, British Council’ın üç yıl sürecek Shakespeare Programı kapsamında Bir Yaz Gecesi Rüyası ve Yanlışlıklar Komedyası oyunlarıyla, toplam altı gösteri gerçekleştirecek.

Festivalde Edward Hall yönetmenliğinde “Bir Yaz Gecesi Rüyası” ve “Yanlışlıklar Komedyası”

 Festival, 1990’lı yıllarda erkek oyunculardan oluşan bir kadroyla kurulan ve sadece Shakespeare oyunlarını sahneleyen Propeller Theater Company’yi British Council’ın işbirliğiyle, İstanbul’da ilk kez Bir Yaz Gecesi Rüyası ve Yanlışlıklar Komedyası oyunları ile ağırlıyor. Her iki oyunu da topluluğun aynı zamanda sanat yönetmeni olan, festivalin üçüncü Onur Ödülü’nü alacak Edward Hall sahneye koyuyor.

Bir Yaz Gecesi Rüyası’nda aşkın ve yanılsamanın çatışması, kraliyet düğünleri öncesinde birbirlerine âşık iki insanın hikâyesi anlatılıyor. Düş ve gerçeklik oyun boyunca sürekli olarak yer değiştirirken, insana özgü duygusal karmaşa da tüm çıplaklığıyla gözler önüne seriliyor. Oyunlarda metin ile çağdaş estetik görünümü, çok titiz bir yaklaşımla birlikte ele alıp işleyen Propeller Theatre Company, bu oyun için sahnede maske, animasyon, her türlü klasik ve modern projeksiyonla her yaşa hitap eden müzik türleri kullanıyor. Bir Yaz Gecesi Rüyası, 20 Mayıs Salı, 22 Mayıs Perşembe ve 24 Mayıs Cumartesi günlerinde 20.30’da Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde olacak.

Propeller Theatre Company’nin festival programında yer alan ikinci oyunu ise Yanlışlıklar Komedyası. Shakespeare’in eğlenceli ve akıl oyunlarıyla dolu bu oyununda, doğumlarından itibaren ayrı düşen ve 25 yıl sonra aynı şehrin bir evinde, bambaşka ve oldukça komik durumlar içeren bir halde yeniden buluşan ikiz kardeşlerin birbiriyle ve aile bireyleriyle olan karmaşık ilişkisi anlatılıyor. Yanlışlıklar Komedyası, 21 Mayıs Çarşamba ve 23 Mayıs Cuma akşamları 20.30’da, programa eklenen ek gösterim ise 24 Mayıs Cumartesi günü 15.00’te Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde seyirciyle buluşacak.

Festivalin Üçüncü “Onur Ödülü” Edward Hall’a

19. İstanbul Tiyatro Festivali’nin üçüncü Onur Ödülü, Shakespeare topluluğu denildiğinde akla gelen ilk isim olan Propeller Theatre Company’nin artistik direktörü Edward Hall’a verilecek. Edward Hall’a Onur Ödülü, Propeller Theatre Company’nin 24 Mayıs akşamı Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde gerçekleştireceği Bir Yaz Gecesi Rüyası oyunu öncesinde verilecek. Edward Hall’a ödülünü, İstanbul Tiyatro Festivali Direktörü Leman Yılmaz takdim edecek.