Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Hattat Ali Ekber İsmaili Kuçani'nin, nesih ve celi sülüs hattıyla yazdığı Kur'an-ı Kerim İran’ın başkenti Tahran’da gösterildi. Geçmişte başka ülkelerde protesto eylemlerinde Kur'an-ı Kerim yakılması girişimine karşılık büyük bir Kur'an-ı Kerim yazmaya karar verdiğini ifade eden Kuçani, beş yıl süren çalışmanın ardından sayfaları 175 x 250 santimetre ebatlarında olan Kur'an-ı Kerim’in 28 cüzünü yazmayı tamamladığını söyledi. Geriye sadece iki cüz kaldığını belirten hattat Kuçani, bitimi tamamlandığında Kur’an-ı Kerim’in yaklaşık 650 sayfa olacağını söyledi.

Her surenin başındaki besmelenin farklı bir hat şekliyle kaleme alan Kuçani, toplamda 114 besmeleyi farklı tarzda yazdığını belirtti. Sadece bir gözüyle görebilen 70 yaşındaki hattat, Kur'an-ı Kerim yazma sürecinin kendisi için adeta bir mucize olduğunu dile getirdi. Hattat Kuçani, 2,5 metrelik el yazması Kur'an-ı Kerim’de her sure için farklı tezhip süslemeleri kullandığını ekledi.

Aynı zamanda dünyanın en büyük el yazması olma özelliğine sahip Kur'an-ı Kerim’in on sayfası 4 gün boyunca başkentteki Sadabad Sarayı’nda yer alan Mir Emad Hat ve Yazı Sanatları Müzesi’nde sergilenecek.

AA