Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Mavi Adam /The Blue Man

 Vizyon Tarihi: 23 Mayıs 2014 

Yapımı : 2014 - Türkiye  

Tür : Dram , Gerilim , Savaş

Süre: 81 Dak.

Yönetmen : Utku Çelik

Oyuncular : Aydın Orak , Derya Aslan , Alex Dawe , Sarper Semiz

Senaryo : Utku Çelik

Bugüne kadar birçok kısa filme imza atan Utku Çelik’in ilk uzun metrajlı filmi Mavi Adam / The Blue Man önümüzdeki aylarda vizyona girmeye hazırlanıyor. Tamamen İngilizce çekilen film Irak işgalinin patlak verdiği günlerde kaçırılan yabancı bir arkeoloğun başına gelenlerle birlikte 1991 ayaklanmasında öldürülen müslümanları da ele alıyor. Tek mekanda geçen film erkekler dünyasında bir nevi av ve avcı ilişkisine odaklanırken kadın haklarına da sahip çıkılıyor. O dönemde kadınların canlı bomba olarak kullanılması ve Amerikan bombalarındaki tükenmiş uranyumun sakat doğumlara yol açması da filmin ele alıp sorguladığı konulardan… Kasım ayında Nevada Uluslararası Film Festivali’nde Gold Reel ödülüne layık görülen film savaşla beraber yitip giden insan ve onun öznelinde kadın haklarını ön plana taşıyor. Filmin çekimlerinin ABD’de yapılması planlanırken son anda yapılan değişiklik sonucu çekimler Türkiye’ de yapıldı. Oyuncu kadrosu Alex Dawe, Aydın Orak, Derya Aslan ve Sarper Semiz isimlerinden oluşan film 2014 Mayıs ayında gösterime girdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

X-Men: Geçmiş Günler Gelecek / X-Men: Days of Future Past

 Vizyon Tarihi: 23 Mayıs 2014

Yapımı : 2014 - ABD

Tür : Aksiyon , Fantastik , Macera

Süre: 130 Dak.

Yönetmen : Bryan Singer

Oyuncular : Hugh Jackman , Jennifer Lawrence , James McAvoy , Anna Paquin , Nicholas Hoult

Senaryo : Matthew Vaughn , John Byrne

Yapımcı : Simon Kinberg

Süper kahramanlar ekibi X-Men, dünyayı bu büyük felaketin etkilerinden korumak üzere Wolverine'i zamanda yolculukla geçmişe gönderir ve bu vahim olayı engelleye çalışır. Amaç, dünyadaki tüm canlı türlerinin geleceğine yön veren önemli bir tarihi olayı engellemektir. Kahramanlarımız, gençlik günlerindeki halleriyle omuz omuza çarpışmak, hem geçmişte hem de günümüzde büyük bir mücadele vermek zorundadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tinker Bell ve Korsan Peri /The Pirate Fairy

 Vizyon Tarihi: 23 Mayıs 2014

Yapımı : 2014 - ABD

Tür : Animasyon , Fantastik

Süre: 130 Dak.

Yönetmen : Peggy Holmes

Oyuncular : - Seslendirenler : Lucy Liu , Christina Hendricks , Carlos Ponce , Tom Hiddleston , Mae Whitman

Senaryo : - Yapımcı : Jenni Magee-Cook

Peri Adası’nın son derece önemli Mavi Peri Tozunu Zarina adında kötü niyetli bir başka perisi tarafından çalınır. Bu toz olmadan periler uçma yeteneklerini kaybettikleri için mutlaka geri alınması gerekmektedir. Skull Rock korsanları, Tinker Bell ve diğer peri arkadaşları güçlerini birleştirerek, peri tozunu geri getirmek için ellerinden geleni yapmaya karar verirler.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Şeker Portakalı /Meu Pé de Laranja Lima

Vizyon Tarihi: 23 Mayıs 2014

Yapımı : 2012 - Brezilya

Tür : Dram

Süre: 99 Dak.

Yönetmen : Marcos Bernstein

Oyuncular : José De Abreu , João Guilherme Ávila , Caco Ciocler , Eduardo Dascar , Ricardo Bravo

Senaryo : Marcos Bernstein , Melanie Dimantas

Brezilya'nın Minas Gerais bölgesinde yaşayan Zeze, hayal gücü çok gelişmiş bir çocuktur. Ailesi çok fakir olan Zeze'nin en büyük zevki, hayallerini evinin bahçesindeki bir portakal ağacıyla paylaşmaktır. Zeze'nin çocukluk dönemi, dostlukları ve hayalleri filmde yer buluyor. Brezilya ve Güney Amerika edebiyatının en özgün yazarlarından olan Jose Mauro de Vasconcelos'un Şeker Portakalı romanının Marcos Bernstein imzalı 2012 uyarlaması, 2014'ün Mayıs ayında Türkiye'de gösterime girdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Telekinezi / Dark Touch

Vizyon Tarihi: 23 Mayıs 2014

Yapımı : 2013 - İrlanda

Tür : Korku

Süre: 88 Dak.

Yönetmen : Marina De Van

Oyuncular : Art Parkinson , Mark Huberman , Padraic Delaney , Marcella Plunkett , Olga Wehrly

Senaryo : Marina De Van Yapımcı : Ed Guiney , Jean-luc Ormières

İrlanda'nın kırsal kesimindeki bir kasabada yaşayan 11 yaşındaki Neve (Niamh) yaşadığı evde anne babası ve küçük kardeşinin hunharca katledilmesinden sonra evinde tek başına kalır. Tüm olayı gözleriyle görmüştür. Olayı soruşturan polisler bir çeteden şüphelense de, Neve suçlunun evin kendisi olduğunu iddia etmektedir. İyiliksever bir çiftin yanına yerleşen Neve, burada da huzura öyle kolayca ulaşamayacaktır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cin /Djinn

 Vizyon Tarihi: 23 Mayıs 2014

Yapımı : 2013 - Birleşik Arap Emirlikleri

Tür : Gerilim , Korku

Yönetmen : Tobe Hooper

Oyuncular : Aiysha Hart , Khalid Laith , Paul Luebke , Kristina Coker , May El Calamawy

Senaryo : David Tully

Yapımcı : Tim Andrew , Daniela Tully

ABD'de yaşamakta olan Birleşik Arap Emirlikleri vatandaşı bir çift, ülkelerine dönme kararı alır. Al Jazeerah Al Hamra bölgesinde çok lüks bir daireye taşınırlar. Her şey ilk başta güzel gözükse de bilmedikleri birşey vardır, evlerinin bulunduğu yerde başka yaratıklar da yaşamaktadır. Djinn filmi Birleşik Arap Emirlikleri'nin ilk fantastik gerilim-korku filmi olma özelliği taşıyor. BAE'de gösterimdeki ilk haftasında 1 milyon dirhem (270,000 $) gişeye ulaşarak bu alanda da rekorun sahibi oldu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zayıflığın Esareti /Abus de faiblesse

 Vizyon Tarihi: 23 Mayıs 2014

Yapımı : 2013 - Fransa , Belçika

Tür : Dram

Süre: 104 Dak.

Yönetmen : Catherine Breillat

Oyuncular : Isabelle Huppert , Kool Shen , Christophe Sermet , Daphné Baiwir , Nicolas Steil

Senaryo : Catherine Breillat Yapımcı : Jean-françois Le Petit

20. yy Fransız sinemasının hem yönetmen, hem de senarist olarak en önde gelen isimlerinden olan Catherine Breillat (Isabelle Huppert), 56 yaşındayken geçirdiği inme nedeniyle vücudunun sol tarafını kullanamaz hale gelir ve 5 ay hastanede kalır. Bu rahatsızlığın ardından kısa zamanda tekrar sinemaya dönmek isteyen Breillat, Bad Love adlı romanını beyazperdeye aktarmaya karar verir. Bu aşamada ünlü dolandırıcı Christophe Rocancourt (Kool Shen) ile tanışır, ona filmlerinde oynaması ve senaryoyu yazması için birçok sefer para verir. 1.5 yıllık sürede toplam 627 bin € gibi inanılmaz meblağlara ulaşan parayı dolandırıcıya aktarır. Filmin yönetmeni Breillat, geçmiş deneyimlerinden yola çıkarak yazdığı senaryoyu aynı zamanda sinemaya da aktarıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aşk, Tutku, Dedikodu / Les Gazelles

Vizyon Tarihi: 23 Mayıs 2014

Yapımı : 2014 - Fransa

Tür : Komedi

Süre: 96 Dak.

Yönetmen : Mona Achache

Oyuncular : Audrey Fleurot , Anne Brochet , Samuel Benchetrit , Camille Chamoux , Joséphine De Meaux

Senaryo : Mona Achache , Cécile Sellam

Marie, liseden beri birlikte olduğu sevgilisi Eric'le birlikte mutlu bir hayat sürmektedir. Çıkmaya başlamalarının üstünden 10 yıl geçtikten sonra bir ev alıp birlikte yaşamaya başlarlar. Ancak böyle bir hayata hazır olmadığını düşünen Marie, beklenmedik bir şekilde Eric'i terkeder. Yaşı ilerledikçe çekiciliğinin de azaldığının farkında olsa da Marie kendini cesaretle gece hayatının kollarına bırakır. Yakın arkadaşları Sandra, Judith, Myriam ve Gwen'le birlikte hem özgürlüklerinin sınırlarını anlamaya çalışırlar, hem de bir erkekle ya da erkek olmadan nasıl mutlu olacaklarının yollarını bulmaya gayret gösterirler.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Balık ile Kraker'in Maceraları /Fish N Chips, Best Enemies Forever

 Vizyon Tarihi : 23 Mayıs 2014

Süre: 82 dk.

Yönetmen: Dan Krech

Oyuncular: John Leguizamo, Mario Cantone, Martin Villafana

Tür :Animasyon , Komedi

Ülke : Kanada

Televizyon dizisi olarak gösterilen Fish ve Chips'in hikayesinin beyazperde uyarlamasını izliyoruz. Fish adlı japon balığı, et yiyen atalarından yadigar bir kemiğe sahiptir. Kemiğin sahibi olan ata balık, geçmişte bir kediyi yalayıp yutmuştur ve bu yüzden de soyağacında efsanevi bir öneme sahiptir. Öte yandan Brooklyn'de yaşayan baba kedi Chipsus, oğlu Chip'i evden kovar. Eve yeniden ayak basabilmesi içinse bir tek şartı vardır: Çok değerli bir hazine olarak gördüğü bir kemiği bulup ona geri getirmesi. Chipsus'un istediği kemik, aslında Fish'in koruması altında olan kemiğin ta kendisidir. Kemiği geri almak Chip'in düşündüğü kadar kolay olmayacaktır. Chip'in en yakın arkadaşı Rolf da plana dahil olur ve ona amacına ulaşabilmesi için yardım etmeye çalışır. Chip, Fish'le bir mücadeleye gider ve bunun sonucunda kemik, kanalizasyon mazgalından aşağı düşer. e kadar uğraştılarsa da ona ulaşmayı başaramayan ikili, geceleri görebilme umuduyla plajda gezinmeye başlarlar. Kemiği bulma konusunda yaşadıkları umutsuzluk yerini öfkeye bırakır. Fish ve Chip, arayışın ve kızgınlığın bir araya getirdiği bir ikiliye dönüşür.