Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

2015 yılı  sonbaharında düzenlenecek 14. İstanbul Bienali’ni hazırlama görevi, Documenta 13’ün de sanatsal direktörlüğünü üstlenen Carolyn Christov-Bakargiev’e verildi. Christov-Bakargiev, bienalin kavramsal çerçevesini oluşturmak için çalışmalara başladı.

Carolyn Christov-Bakargiev görevin kendisine verilmesi ile ilgili: "İstanbul Kültür Sanat VakfI ve Danışma Kurulu’na bir sonraki bienalin hazırlanması görevini bana verdikleri için teşekkür ediyorum. Onların aracılığı ile Soma’da geçen hafta yakınlarını kaybeden acılı maden işçileri ve ailelerine baş sağlığı diliyorum. Böyle bir zamanda bir sergi duyurusu yapmak üzüntü verici. Öte yandan sanatla ve sanat aracılığı ile yas tutuyor, hatırlıyor, kınıyor, iyileşmeye çalışıyor ve kendimizi, biçimden yaşama yansıyan neşe ve canlılık ihtimaline adıyoruz" dedi.

Alanında dünyanın en saygın sanat etkinlikleri arasında yer alan İstanbul Bienali’nin 14’üncüsü, İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından Koç Holding sponsorluğunda 5 Eylül-1 Kasım 2015 tarihleri arasında düzenlenecek. Çok sayıda kurum ve kuruluş , uluslararası fon sağlayıcılarının da destek verdiği  14. İstanbul Bienali’nin Danışma Kurulu’nda Adriano Pedrosa, Başak Şenova, İnci Eviner, Iwona Blazwick ve Ute Meta Bauer yer alıyor. 14. Bienali’in kavramsal çerçevesi 2014 sonbaharında açıklanacak.