Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Jüri Başkanı Campion, Altın Palmiye’yi kazanan ‘Kış Uykusu’na “Başyapıt” dedi. Dünya medyasından övgüler alan Nuri Bilge Ceylan’ı; Gül, Erdoğan ve Kılıçdaroğlu da tebrik etti.

Cannes Film Festivali Jüri Başkanı Jane Campion, ‘Kış Uykusu’nu bir başyapıt olarak değerlendirdi ve “Filmi seyretmeden önce çekincelerim vardı. ‘İhtiyaç molası vermem gerekecek’ diye düşünüyordum. O kadar harika bir ritimdeydi ki hemen içine çekti” dedi.

Yönetmen Nuri Bilge Ceylan, sinema dünyasının en büyük ödüllerinden Altın Palmiye’yi Haluk Bilginer, Demet Akbağ ve Melisa Sözen’in başrollerini paylaştığı “Kış Uykusu” filmiyle kazandı. Ceylan, “Yol” filmiyle 1982’de prestijli ödülü kucaklayan Yılmaz Güney’den sonra Altın Palmiye kazanan Türkiyeli ikinci sinemacı oldu. Ödülünü Quentin Tarantino ile Uma Thurman’ın elinden alan ve “Bu ödülü, Türkiye’nin genç insanlarına ve geçen yıl hayatını kaybedenlere adıyorum” diyen Ceylan’a hem tebrikler hem de övgüler geliyor. Bu yıl 67’ncisi yapılan Cannes Film Festivali’nin jüri başkanı Jane Campion, Ceylan’ın filmine hayranlığını dile getirdi. Campion, Ceylan ve filmi ile ilgili şunları söyledi: “Filmi seyretmeden önce çekincelerim vardı. ‘İhtiyaç molası vermem gerekecek’ diye düşünüyordum. Koltuğuma oturup filmi izlemeye başladım. ‘Kış Uykusu’ o kadar harika bir ritimde ilerledi ki, beni hemen içine çekti. Birkaç saat daha seyredebilirdim. Tek kelimeyle başyapıttı. Filmin asıl başarısı, ne kadar dürüst olduğu. Eğer Nuri Bilge Ceylan kadar dürüst olma cesareti gösterebilseydim kendimle gurur duyardım.”

‘CANNES’IN KRALI OLDU’

Nuri Bilge Ceylan hakkında Time Dergisi, “Hak eden emek karşılığını aldı. Tartışmasız zafer” yorumunu yaptı ve Ceylan’ın “Cannes’ın kralı” olduğunu ifade etti. Die Welt Gazetesi de Ceylan’ın bu ödülü hak ederek kazandığını belirtti.

GÜL VE ERDOĞAN’DAN TEBRİK

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül telgraf göndererek ve Başbakan Tayyip Erdoğan da telefonla arayarak Ceylan’ı tebrik etti. Erdoğan, Cannes’da kazandığı ödülden ve Türk sinemasına sağladığı önemli katkılardan dolayı Ceylan’ı kutladı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da Ceylan’ı telefonla arayarak “Sizinle gurur duyuyoruz, ödülünüz bizi de gururlandırdı” dedi.

Nuri Bilgi Ceylan, aldığı bu ödülle Cannes’ın 11 yıldır tartışmasız en iyi yönetmeni oldu.