Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

Kültür Bakanlığının "Her Ülkeye Bir Türk kitaplığı" projesi kapsamında, Viyana Şehir Kütüphanesine 400 kitap bağışlandı.

Türkçe, Almanca ve İngilizce dillerinde kaleme alınan ve tarih,kültür, sanat, turizm konulu kitaplarla romanlardan oluşan 400 kitap Türkiye'nin Viyana Başkonsolosu Sedat Önal tarafından kütüphaneye teslim edildi.

Kitapların teslim töreninde konuşan Başkonsolos Önal, "küresel dünyada kültürün kilit bir konumda olduğunu" belirterek, "bağışlanan Türk kitaplarının, halkların birbirlerini daha iyi anlaması, ön yargıların giderilmesi ve empatinin güçlendirilmesine katkıda bulunmasını umduğunu" söyledi.

Türkiye'yi daha iyi anlatmak ve hem buradaki Türklerin, hem de Avusturyalıların istifade etmesi için yapılan kitap bağışının 400 kitapla sınırlı olmadığını anlatan Önal, 400 kitaplık ikinci bir paketin de Viyana Üniversitesi Türkoloji Bölümü kütüphanesine bağışlanacağını bildirdi.

Kentin en zengin kütüphanesi olarak bilinen Viyana Şehir Kütüphanesi, Türkiye'den yapılan 400 kitaplık bağışla birlikte, 1300 kitaplık bir Türkiye bölümüne sahip oldu.

Kütüphane Müdürü Markus Feigl, yapılan kitap bağışından büyük memnuniyet duyduğunu ifade ederek, "kütüphanenin bağışlanan bu kitaplarla çok zengin bir Türkiye bölümüne sahip olduğunu" söyledi.

Feigl, bağışlanan kitapları teslim aldıktan sonra kütüphane salonunda sergileyerek davetlilere de tanıttı.

Bu arada kitap bağışı nedeniyle Avusturyalı yazar Barbara Frischmuth da Türkiye-Avrupa ve İslam-Batı ilişkilerini irdelediği "Yabancılaşma ve Garipseme Üzerine" (Vom Fremdeln un vom Eigentümeln) adlı son kitabını okudu.

Kitap teslim töreni ve okuma akşamına, çok sayıda Türk ve Avusturyalı kitapsever katıldı.

Viyana Şehir Kütüphanesinden istenen kitap ücretsiz olarak ödünç alınabiliyor. Kitap alabilmek için kimlikle üyelik kaydı yaptırıp kütüphane abone kartına sahip olmak yeterli.

AA