KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Dodge

Dodge, Amerika birleşik devletleri kökenli otomotiv markası. Horace Dodge ve John Dodge kardeşler tarafından kurulan firma ilk kurulduğunda Ford Model T için parça üretmiştir. Otomobil üretimine başladıktan sonra 1914'ten 1927'ye kadar Dodge Brothers Motor Vehicle Company ismini kullanmıştır. 1928'de Chrysler A.Ş. tarafından satın alınmıştır.

Dodge Charger,1968 yılında Steve McQueen’in oynadığı Bullitt filminin meşhur kovalamaca sahneleriyle popüler oldu. Dodge Charger’daki arka camın yanlarından bagaja uzanan C sütunu, yan kapılardaki hava kanalları ve ön ızgaranın arkasına gizlenen ve elektrikle çalışan farlar 1950’li yılların klasik Amerikan otomobili çizgilerini 1960’lı yıllara taşımaktaydı. 1967 yılında üretilmeye başlanan ilk Charger modeli 1 yıl üretim bandında değişmeden kaldı.1968’ lerde minimal değişikliklerle 1970’ lere kadar üretime devam edildi.1970’ de ise Daytona yarışları için uyarlanıp ilk pist versiyonu antremanlara başlamıştır.

Şirket 1970'li yıllarda aile otomobilleri, 1980'li yıllarda ise küçük hacimli ve önden çekişli otomobil üretimine başlamıştır. 1990'lı yıllarda ürün gamına pikap ve ligt-truck modellerini de katmıştır. Chrysler ile birlikte 2002`de DaimlerChrysler Otomotiv Grubu`na katılmıştır. Ancak 2007 yılında DaimlerChrysler Grubunun dağılması sonucu, bağlı bulunduğu ana firma Chrysler Grubunu Cerberus adlı yatırım firması tarafından satın alınmıştır.

Dodge Charger modeli 1978 yılına kadar üretildi. Ancak Amerikan otomotiv endüstrisinin, güçlü performans otomobillerinden, lüks, güvenli ve ekonomik modellere kaymasıyla eski pazarını yitirmiş oldu. Son yıllarda revize edilerek tekrar üretimine başlanan Charger, tutkulu takipçilerinin beğenisine sunulmuştur.

Dodge Haberleri