KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Ferrari

Ferrari, merkezi ve kuruluş yeri İtalya'nın Modena şehrinin yakınındaki Maranello'da olan İtalyan bir lüks spor otomobili üreticisidir. 1929'da Alfa Romeo'nun yarış takımı olarak kurulmuş, 1947'de pist dışına da yasal olarak uygun otomobil üretimine başlamıştır.

Ferrari'nin hikayesi, Enzo Ferrari'nin yaşam hikayesi olarak kabul edilir. Ferrari üzerine yayınlanan hemen hemen tüm belgeseller ve tanıtımlarda Enzo Ferrari'nin yaşam hikayesi anlatılır.

Enzo Ferrari, Modena şehrinde 1898 yılında dünyaya geldi. I. Dünya Savaşı'nda babasını ve kardeşlerini kaybettikten sonra 1916 yılında, henüz 18 yaşındayken yalnız kaldı. Yarışçılık kariyeri de bu dönemlerde başladı.

1920 yılında Alfa Romeo'nun yarış pilotlarından biri oldu, ismi de bu dönemde bir efsane misali kulaktan kulağa yayıldı. Onun da öncülüğünde Alfa Romeo araba yarışçılığının bir numaralı ismi oldu. Enzo Ferrari'nin hız tutkusu ve daha önce hiç kimsenin ulaşamadığı hızlarda virajları dönebilme kabiliyetinin yanı sıra arabasının ergonomisinden motor aksamına her şeyiyle ilgilenmesi, onu araba yarışları tarihinin ölümsüzleri arasına soktu.

1929 yılında Scuderia Ferrari'yi Alfa Romeo'nun yarış takımı olarak kurdu. 1932'ye kadar yarışmaya devam etti; ancak oğlu Dino Ferrari'nin doğumuyla yarışlardan ayrılarak, otomobil fabrikasının işlerine geçti. Bu dönemde araba motorlarının güçsüzlüğü ve hafif spor arabaların gelişmesi üzerine çalışmalara başladı.

FERRARİ DOĞUYOR

Enzo Ferrari'nin yarış otomobillerini yaratma becerisi onu Alfa Romeo'nun sportif direktörü yaptı. Ancak Enzo Ferrari'nin detaylarına bakmadan imzaladığı direktörlük kontratında, ayrılması durumunda 4 yıl başka bir yarış takımında çalışamayacağı ve tasarım yapmasının yasak olduğu kuralı vardı. Böylece kendi yarattığı, o güne kadar eşi benzeri görülmemiş otomobil ergonomisini geliştirmesine de izin verilmedi.

Direktörlükten ayrılmasıyla Auto-Avio Costruzioni'yi kurdu. Bu şirket bazı yarış takımlarına parçalar satıyordu. Doğduğu şehir Modena'da küçük bir araba üretimi atolyesi kurdu ve burada sadece kendinin kullanması için bir araba yapmaya çalıştı. Ancak II. Dünya Savaşı'nın başlamasıyla İtalya zor günler geçirmekteydi. Modena'nın bombalanmasıyla, tasarımına yeni başladığı arabayı da bitiremeden Maranello'ya taşınmak zorunda kaldı. Yıllar sonra Ferrari Modena 360, Enzo Ferrari'nin kütüphanesinde kalan basit bir ön tasarımı baz alarak Pininfarina tarafından yapılacaktır.

Maranello'ya kaçışı sonrasında, burada tekrar bir atolye kuran Enzo Ferrari, 1946'da dünya otomotiv tarihin en çok "düşlere giren" ismi Ferrari'yi kurdu.

Ferrari 1951 yılında İngiltere Grand Prix'sinin yanı sıra Le Mans'da da 14 zafer kazandı. 1960 ve 1965 yılları arasında 6 yıl üst üste Le Mans'ı kazanması da Ferrari'yi otomobil yarışçılığının en büyük ismi yaptı. Ancak gelişen dünya ekonomisi sürecinde profesyonelce işleyen şirketlerin hızına erişemedi.

FORD FERRARİYİ FİAT'A KAPTIRIR

Ford, Ferrari'yi satın almak üzere 1963'te 18 milyon dolarlık bir teklif sundu. Enzo Ferrari hemen hemen her konuda anlaştı, ancak Ford'un yarış takımını kontrol etme isteği Enzo Ferrari tarafından reddedildi ve anlaşma bozuldu. Bu da Ford'un o dönemde yarışlara girmesine sebep oldu. 1969'da oldukça güç durumda kalan Enzo Ferrari şirketin hisselerin yarısını Fiat'a vererek, yönetimden bir adım geri çekildi. Fiat daha sonraki süreçte de hisse alımına devam ederek günümüzde şirketin %90'ının sahibi olmuştur.

Ford'un Ferrari tarafından hazırlıkları yapılmış, birçok masrafa girilmiş projesinin iptal olması ardından; Ford "Ferrari" projesine "Ford GT40" ismi altında devam etti. İki yıl deneme sonrasında, Ferrari'yi yarışlarda geçmesi de Amerikan otomobil yarışçılığının en büyük günlerinden biri olarak kabul edilir. Fiat ayrıca Alfa Romeo, Maserati gibi otomobil markalarına da sahiptir.

1969, Ferrari'nin tarihindeki en önemli yıllardan biridir. Bu yıl Enzo Ferrari tasarımcı dostu Battista Farina'nın oğlu Sergio Pininfarina'ya, çizdiği muhteşem çizgiler doğrultusunda şans tanıdı. Prototip olarak sunulan 1969 Ferrari 512s, 1967 Ferrari 206 Dino'nin daha ince ve modern çizgilerle yaratılmış halidir. Üretime geçen 1971 Ferrari BB ile Ferrari dünya otomobil dünyası arenasına tekrar girdi.

1984 yılı, Pininfarina'nın otomotiv dünyasını yeni bir çağa başlatmasına şahit oldu. Tüm zamanların en güzel tasarımlarından biri olarak gösterilen Ferrari Testarossa satışa sunulur sunulmaz yüksek fiyatına rağmen lüks otomobillerde satış rekorları kırdı. Testarossa, halen günümüz spor arabalarının çizgilerini örnek aldığı efsanevi bir otomobil haline dönüştü.

ÖZEL ÜRETİM İLK FERRARİNİN SAHİBİ MARADONA

1988'de Enzo Ferrari, Ferrari'nin 40'ıncı yılı için üretilen F40'ın sunulmasından bir yıl sonra vefat etti. Enzo Ferrari en çok beğendiği Ferrari'nin F40 olduğunu söylemiştir.

Ferrari F40'ın ilk sahibi, dünya tarihinin en büyük futbolcularından biri olarak gösterilen Diego Armando Maradona'dır. AC Milan başkanı Silvio Berlusconi, Napoli'nin Maradona ile Serie A şampiyonu olması ve 1987'de İtalya Kupası'nı alması üzerine Maradona'ya transfer teklifinde bulundu. Napoli başkanı Corrado Ferlaino da, Maradona'yı Napoli'de tutabilmek için ona Ferrari tarafından üretilen tek siyah renk F40'ı hediye etti. Maradona da hâlâ günümüzde kararını Ferrari yüzünden verdiğini söylemektedir.

Enzo Ferrari'nin 1988'de 90 yaşında ölümünün ardından eski sportif direktör Luca Cordero di Montezemolo başkan olur.

FERRARİNİN SATIŞ POLİTİKASI

Scuderia Ferrari yakaladığı trendi kullanmasını iyi bilerek talep gördüğü dönemlerde kısıtlı araç üreterek araçlara olan rağbeti artırma yoluna gitmiştir. Bu sayede herkes araca sahip olamıyor ancak bir sonraki modele talep artıyordu. Bu sayede fiyat politikası yükselme eğilimi gösterir oluyordu. Bu teknik genel olarak bütün az üretim yapan otomotiv şirketleri tarafından kullanılmaktadır. Ancak Ferrari nin buna ek olarak yaptığı diğer bir husus ise, araçlarını ikinci ele düştüğü zaman aracı kurumlar vasıtasıyla değerinin üstünde fiyatlara toplamasıdır. Bu yolla Ferrari marka araçlar değer kaybetmeyen araçlar olarak anılmaya başlanmıştır. Doğal olarak buda marka imajı için her üreticinin arayıp da bulamadığı bir katkı demektir. Bu sayede değerine değer katan marka halen avrupa da ve tüm dünyada elindeki araçları satmak isteyen tüm Ferrari kullanıcılarından aracı alarak bu marka otomobillerin ikinci elde piyasanın serbest ellerine düşmesini engellemektedir. Bu yüzden avrupa kaynaklı oto ikinci el sitelerinde eski model veya düşük fiyatlı Ferrari modeline rastlamak zordur, zira bütün satılan araçlarını Ferrari titiz bir çalışma ile her zaman takip altında tutar.

Ferrari Haberleri

 • Otomobil satışlarında yeni dönem

  Girişimcilik, 24 Eylül 2019

  Otomobil satışlarında yeni dönem

  Tarihinde hiç olmadığı kadar teknoloji dünyası ile iç içe geçen otomotiv sektöründe, iş yapış biçimleri de değişime uğruyor. Artık tüketiciye sunulan deneyimlerin ön plana çıktığı sektörde, irili ufaklı girişimler de çözüm geliştirmek için kolları sıvamış durumda. Bunlardan 2 ay önce faaliyete geçen Minoto isimli yerli bir girişim de, bayilerin ellerindeki araçları gerçek fotoğrafları ve güncel fiyat bilgileri ile online platformunda yayınlıyor. Girişimin fikir babası ise sektörün tanıdığı bir isim olan ve daha önce Fer-Mas Otomotiv Genel Müdürlüğü yapan Ferhat Albayrak. Otomotiv pazarında ikinci el araçlar için büyük bir pazar yeri olduğunu kaydeden Albayrak, "Sıfır kilometre pazarında ise markaların ve bayilerin olduğu bir dünya var. Bu pazarda başlangıçta kimseyle etkileşime geçemiyorsunuz ve belirlediğiniz markaların stokunu görmek için çaba sarf ediyorsunuz. Çıkış noktamız burada başlıyor" dedi. Minoto CEO'su Ferhat Albayrak, 1.5 yıl içerisinde uçtan uça araç satış deneyimini oluşturacaklarının bilgisini verdi. Yiğitcan Yıldız yazdı...

 • Vettel'den sezonun ilk zaferi

  Motor Sporları, 22 Eylül 2019

  Vettel'den sezonun ilk zaferi

  Formula 1 Dünya Şampiyonası'nın 15. ayağı Singapur Grand Prix'sini, Ferrari'nin Alman pilotu Sebastian Vettel kazandı

 • En hızlı 'üstü açığı' tanıttı!

  Otomobil, 09 Eylül 2019

  En hızlı 'üstü açığı' tanıttı!

  Yeni model atağına geçen Ferrari, iki yeni otomobilini tanıttı. F8 Spider ve 812 GTS modellerini sergileyen İtalyan üretici, 2022 yılına kadar yeni modellerini sergilemeye devam edecek. F8 Spider, 3.9 litrelik 8 silindirli motorundan 720 beygir güç üretirken, 812 GTS'in ise 12 silindirli motorundan 800 beygir güç elde ettiği belirtiliyor. Öte yandan, 812 GTS'in motor özellikleri ile pazardaki en güçlü üstü açılabilen otomobil olduğu kaydediliyor. Yakın gelecekte hibrit modeller tanıtacak Ferrari'nin, ürün gamındaki çeşitlilik ile gelirlerini yüzde 38 artırmayı hedeflediği bildirildi

  Yağmur altında kazanan Verstappen

  Motor Sporları, 28 Temmuz 2019

  Yağmur altında kazanan Verstappen

  Formula 1 Dünya Şampiyonası'nın 11. ayağı Almanya Grand Prix'sini, Red Bull-Honda takımının Hollandalı pilotu Max Verstappen kazandı.

  Ferrari resmen tanıttı

  Otomobil, 16 Haziran 2019

  Ferrari resmen tanıttı

  Ferrari, ilk seri üretim PHEV (Plug-in Hibrit Elektrikli Araç) ve aynı zamanda dört tekerlekten çekişli ilk spor otomobil modeli olan SF90 Stradale'yi tanıttı. SF90 Stradale, 0-100 km/s hızlanmasını 2.5 saniyede, 0-200 km/s hızlanmasını ise 6.7 saniyede tamamlıyor

 • Bugüne kadarkilerin en güçlüsü!

  Otomobil, 31 Mayıs 2019

  Bugüne kadarkilerin en güçlüsü!

  Ferrari, bugüne kadar ürettiği en güçlü otomobilini tanıttı. Marka tarihinde bir ilk olarak hibrit motor ile yollara çıkacak otomobilin adı SF90 Stradale olarak belirlendi. 1000 beygir gücünde 4 litrelik V8 motora sahip modelin, 0'dan 100 km/s hıza 2.5 saniyede çıkabildiği belirtiliyor. İtalyan üreticinin hibrit teknolojine 2022'ye kadar piyasaya çıkaracağı 15 modelin 9'unda yer vermesi bekleniyor

 • F1'de heyecan Monaco'da sürecek

  Motor Sporları, 24 Mayıs 2019

  F1'de heyecan Monaco'da sürecek

  Formula 1 Dünya Şampiyonası'nda heyecan, Monaco'da koşulacak sezonun 6. etabıyla devam edecek

 • İtalyan markanın tarihinde ilk olacak!

  Otomobil, 10 Mayıs 2019

  İtalyan markanın tarihinde ilk olacak!

  Ferrari'nin tarihindeki ilk hibrit modeli için geri sayım başladı. İtalyan süper spor otomobil üreticisinin daha önce duyurduğu otomobilin, önümüzdeki ay tanıtılacağı ve 2020 yılında ise satışa çıkacağı belirtildi. Ferrari CEO'su Louis Camilleri'nin yaptığı açıklamaya göre, hibrit model Ferrari ürün gamının en tepesinde konumlandırılacak

  Formula 1'de sıradaki durak Bahreyn

  Motor Sporları, 29 Mart 2019

  Formula 1'de sıradaki durak Bahreyn

  Formula 1 Dünya Şampiyonası'nda heyecan, Bahreyn'in ev sahipliği yapacağı sezonun ikinci yarışıyla sürecek

  F1'in en hızlısı Ferrari

  Motor Sporları, 14 Mart 2019

  F1'in en hızlısı Ferrari

  Hafta sonu Avustralya Grand Prix'si ile başlayacak 2019 Formula 1 Dünya Şampiyonası'nda 10 takım, 14 farklı ülkeden 20 pilotla mücadele edecek. 2019 Formula 1 Dünya Şampiyonası öncesindeki testler, Ferrari'nin yeni otomobiliyle son 5 yılın şampiyonu Mercedes'in önüne geçtiğinin işaretlerini verdi

 • İtalyan sporcu Türkiye’de satışa sunuldu!

  Otomobil, 26 Ocak 2019

  İtalyan sporcu Türkiye’de satışa sunuldu!

  İtalyan spor araba üreticisi Ferrari'nin 488 Pista modeli Türkiye'ye geldi. Markanın 360 Challenge Stradale, 430 Scuderia ve 458 Speciale’deki V8 geleneğinin temsilcisi olarak konumlandırılan 720 beygir güce sahip 3.9 litrelik çift turbo beslemeli motorla donatılan 488 Pista, Türkiye’deki ilk iki müşterisine Şubat ayı içinde teslim edilecek

 • Ferrari yeni sporcularını tanıttı

  Otomobil, 28 Eylül 2018

  Ferrari yeni sporcularını tanıttı

  Ferrari, Monza SP1 ve SP2 modellerinin örtüsünü kaldırdı. Maranello’daki Ferrari fabrikasında gün ışığına çıkan iki otomobil, 50’li yıllardaki Ferrari modellerinden ilham alınarak tasarlandı. Süper spor deneyimi sunan Ferrari Monza SP1 ve SP2, ileri teknoloji özellikleriyle dikkat çekiyor

 • Leclerc'in yeni takımı Ferrari!

  Motor Sporları, 11 Eylül 2018

  Leclerc'in yeni takımı Ferrari!

  Formula 1 takımlarından Ferrari'de Kimi Raikkonen'den boşalan koltuğa genç pilot Charles Leclerc oturacak.Italyan ekibi, Fin pilot Raikkonen'in sezon sonunda ayrılacağını açıklamasının ardından Formula 1'deki ilk sezonunu Sauber ile geçiren 20 yaşındaki Leclerc'i kadrosuna kattı

  Raikkonen Ferrari'den ayrılıyor

  Motor Sporları, 11 Eylül 2018

  Raikkonen Ferrari'den ayrılıyor

  Ferrari ile 2007 yılında şampiyonluk yaşayan Fin pilot, sezon sonunda İtalyan ekibinden ayrılacağını açıkladı

  Tarihinin en güçlü üstü açık modeli

  Otomobil, 28 Ağustos 2018

  Tarihinin en güçlü üstü açık modeli

  Ferrari, üstü açık 488 Pista Spider modelinin resmi olarak gün yüzüne çıkardı. Kaliforniya'da düzenlenen bir etkinlikle tanıtılan araç, gelmiş geçmiş üstü açık Ferrari modelleri içerisinde en güçlüsü olarak göze çarpıyor.

 • Ferrari tarih verdi: 2022'de bitiyor!

  Teknoloji, 04 Mayıs 2018

  Ferrari tarih verdi: 2022'de bitiyor!

  Ferrari CEO’su Sergio Marchionne, 2022 yılına gelindiğinde neredeyse tüm otomobillerinin benzin ve elektrik tüketimini bir araya getiren hibrit motorlara sahip olacağını duyurdu

 • Bu otomobiller güncellemeyle geliyor(!)

  Teknoloji, 22 Ocak 2018

  Bu otomobiller güncellemeyle geliyor(!)

  PlayStation 4 için satışa sunulan ve büyük beğeni toplayan simülasyon Gran Turismo Sport'un ocak ayı güncellemesi duyuruldu

 • Bir tek onlarda SUV yok! 2018 bekleniyor...

  Otomobil, 07 Aralık 2017

  Bir tek onlarda SUV yok! 2018 bekleniyor...

  80 yıllık tarihi boyunca ne 4 kapılı bir spor araba ne de SUV üreten Ferrari, gelecek yıl SUV üretebileceğini açıkladı. İtalyan devi, uzmanlara göre geçiş sürecini FUV (Ferrari Utility Vehicle) olarak lanse edilen 2018 GTC4 Lusso ile yapıyor

  55 yıl önce traktörle başlamışlardı! Şimdi spor araba efsanesi

  Otomobil, 05 Aralık 2017

  55 yıl önce traktörle başlamışlardı! Şimdi spor araba efsanesi

  Ferruccio Lamborghini traktör üreterek başladığı otomotiv endüstrisindeki girişimini spor araçlar efsaneleri arasına sokmayı başardı. İşte Lamborghini'nin ilginç kuruluş ve gelişim hikayesi