KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Nikon

Nikon, optik ekipmanlar ve görüntüleme cihazları alanında uzmanlaşmış Japonya merkezli çokuluslu bir anonim şirkettir. Özellikle fotoğraf makineleri ile dünyaca tanınmış olan şirketin diğer ürünleri arasında dürbünler, mikroskoplar, optik ölçüm cihazları ile yarı-iletken üretiminde kullanılan hassas işleme cihazları yer almaktadır. İlk olarak 1917 yılında "Nippon Kōgaku" ismiyle kurulan şirket, Nikon markasını ilk kez 1948 yılında üretimine başladığı fotoğraf makinesi objektiflerinde kullanmıştır. Fotoğraf endüstrisindeki başarısının bir sonucu olarak 1988 yılında Nikon Corporation ismini alan şirket günümüzde Mitsubishi Şirketler Grubu bünyesinde faaliyet göstermektedir.

1917 yılında üç büyük Japon optik üreticisinin bir araya gelmesi ile kurulan Nikon, sonraki 60 yıl içerisinde fotoğraf makineleri ve mikroskop objektifleri ile optik ölçüm cihazlarının en büyük üreticisi konumuna gelmiştir. II. Dünya Savaşı sırasında 19 fabrikası ve 23.000 çalışanı ile faaliyet gösteren şirket, Japon ordusu için dürbün, periskop ve bomba nişangahı üretimini gerçekleştirmiştir. Savaş sonrasında faaliyetlerini tek fabrikada sürdüren şirket, Nikon marka ilk fotoğraf makinesini 1948 yılında Nikon I ismiyle üretmiştir.

Nikon'un fotoğraf endüstrisinde tanınan bir marka haline gelmesinde Kore Savaşı'nı takip eden Amerikalı fotomuhabir David Douglas Duncan'ın payı büyüktür. Leica makinesinde Nikon objektifler kullanan Duncan'ın çektiği fotoğraflar özellikle keskinlikleri ve zıt tonlarıyla beğeni kazanmıştır. Böylelikle fotomuhabirler arasında tercih edilen bir marka konumuna gelen Nikon, 1959 yılından itibaren üretimine başladığı F serisi SLR fotoğraf makineleri ile yıllar içerisinde bu konumunu pekiştirmiştir.

1990'ların sonuna dek fotoğraf endüstrisinde pazar lideri konumunu sürdüren Nikon, bu dönemde fotoğraf endüstrisinde yaşanan bir dizi teknolojik gelişmeyi (örn. titreşim azaltıcı sistemler, sessiz netleme motorları gibi) ürün gamına yeterince hızlı yansıtamamış, bunun sonucunda da özellikle profesyonel fotoğrafçılık pazarında ezeli rakibi Canon'un gerisinde kalmıştır. Dijital SLR kamera sistemlerinde CCD sensör ile yola çıkan Nikon, keskinlik açısından başarılı ancak gren ve gürültü açısından zayıf olan bu sensörü kullanmakta ısrarcı olunca satışlarında rakiplerine karşı bir güç kaybına uğramıştır. 2005 yılında değişen Nikon yönetimi ile daha saldırgan bir tutuma giren pazarlama ve arge departmanları Sony ile birlikte geliştirdikleri ışığa duyarlı ve yüksek ISO değerlerine çıkabilen yeni CMOS sensörlü kameraları ile eski itibarını yeniden kazanmayı başarmıştır. Bu çalışmaların sonucunda Nikon'un ilk tam ölçü (İngilizce: Full frame) sensörlü, FX kodlu, tam profesyonel D3 kamerası 2007 yılında piyasaya sürülmüştür. Kısa bir süre sonra da yarı amatör D700 ile daha ekonomik modeli de pazardaki yerini almıştır.

2000'li yılların başında dijital görüntüleme teknolojilerinin hızlı gelişimi sonucunda pek çok firma 35 mm film kullanan fotoğraf makinelerinin üretimine son verirken Nikon, 2004 yılında üretimine başladığı F6 modeli ile bu alana yatırımını sürdüren az sayıda firmadan biri olmuştur.

Nikon, tam ölçü sensörlü modellerin yanında APS-C adı verilen ve DX kodlaması ile pazara verilen 35 mm film ölçüsünün 2/3'ü büyüklüğündeki CMOS sensörler ile donatılmış yarı profesyonel D300 ve ileri amatör D90 serisi ile piyasada yeniden boy göstermiştir. Özellikle düşük ışık şiddetine karşı duyarlı ve düşük enerji tüketimi ile öne çıkan CMOS sensörler ile donatılmış bu kameralar, düşük diyafram hızlı lensler ile düşük bütçeli amatör ve ileri amatör fotoğrafçıların beğenisini kazanmıştır. 2008 yılında piyasaya sürülen D90, ayrıca sesli video kaydı yapabilen ilk D-SLR olam özelliğine de sahiptir.

Nikon, günümüzde yaklaşık 17.000 çalışanı ile faaliyetini sürdürmektedir.

Nikon Haberleri

 • iPhone Xs Max mi, yoksa hayatınızın tatili mi?

  Teknoloji, 01 Aralık 2018

  iPhone Xs Max mi, yoksa hayatınızın tatili mi?

  Apple’ın iPhone Xs modelleri Türkiye’de 14 bin TL’yi bulan fiyatlarla satış sunuldu. Kablosuz kulaklığı, orjinal deri kılıfı ve kablosuz şarj aygıtı da eklenince iPhone Xs Max’e sahip olmak için 17 bin TL’ye yakın bir masrafı gözden çıkarmak şart. Peki bu paraya neler yapabilirsiniz? İşte sizi, “iPhone Xs Max mi alsam, yoksa hayatımın tatiline mi çıksam?” ikilemine sürükleyecek birkaç çarpıcı alternatif... Habertürk'ten Necdet Çalışkan'ın haberi...

 • Rekabet kızıştı! Sony'ye meydan okudular!

  Teknoloji, 06 Eylül 2018

  Rekabet kızıştı! Sony'ye meydan okudular!

  Canon, EOS R olarak adlandırdığı ilk full frame aynasız kamera ve lens ekipmanını duyurdu. Nikon'un tanıtımından kısa bir süre sonra duyurulan yeni Canon makineler, Uzak Doğu'da rekabetin kızıştığını işaret ediyor

 • Nikon'un aynasız kamerasından ilk bilgiler!

  Teknoloji, 26 Temmuz 2018

  Nikon'un aynasız kamerasından ilk bilgiler!

  Nikon'un full frame aynasız bir kamera üzerinde çalıştığı resmi olarak doğrulandı. Kesin bir bilgi olmasa da yeni kameranın 23 Ağustos'ta çıkması bekleniyor

  Nikon iddialı geliyor!

  Teknoloji, 12 Nisan 2017

  Nikon iddialı geliyor!

  Japon görsel teknoloji üretici Nikon, orta sınıfı hedefleyen yeni fotoğraf makinası D7500'ü tanıttı. D7500 fiyatı da belli oldu

  Samsung'dan hodri meydan!

  Teknoloji, 02 Aralık 2012

  Samsung'dan hodri meydan!

  Yeni fotoğraf makinesi ile Japon rakiplerine meydan okudu

 • Neden G.Saray'ı seçti?

  Futbol, 15 Temmuz 2012

  Neden G.Saray'ı seçti?

  G.Saray Pazarlama AŞ'nin CEO'su Hakan Aydınol, yurtiçindeki sponsorlarına uluslararası ünlü firmaları da eklediklerini belirterek, "Yine de en büyük destekçimiz G.Saray taraftarıdır" dedi.

 • Dünyada ilk!

  Futbol, 12 Nisan 2012

  Dünyada ilk!

  Galatasaray Kulübü, dünyanın önde gelen fotoğraf makinesi markalarından Nikon ile sponsorluk anlaşması imzaladı

 • Tsunami Nikon'u da vurdu!

  Teknoloji, 14 Mart 2011

  Tsunami Nikon'u da vurdu!

  Tsunami sonrasında bölgedeki fabrikaları hasar gördü!