KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Skoda

1989 yılında yaşanan politik değişimlerin ardından, yeni ekonomik koşullar doğrultusunda Çekoslovakya Cumhuriyeti Hükümeti ile Škoda, deneyimi ve yatırımlarıyla şirkete uzun vadede uluslararası rekabet gücü kazandıracak güçlü bir yabancı ortak arayışına girdi. 1990 yılı Aralık ayında Hükümet, Alman Volkswagen Group ile işbirliği kararı aldı.

16 Nisan 1991 tarihinde Škoda - Volkswagen ortak girişimi Škoda automobilova a.s. adıyla faaliyet göstermeye başladı ve VW, Audi ve SEAT markalarının ardından Volkswagen Group bünyesindeki dördüncü marka oldu.

Geleneksel üretim süreçleri ve geçmişte elde edilen başarılar doğrultusunda, Çekoslovak ekonomisi, sosyalist dönemin ardından planlı ekonominin ve aşırı hızlı büyümenin getirdiği değişimler ile berabar yüksek bir standart yakaladı. Bu standart ancak batı dünyasında yeni teknolojilerin gelişmeye başladığı 1960`lı yılların sonlarında sorgulanmaya başlandı.
70`li yıllarda yaşanan ekonomik durgunluk, Şirketin Doğu Avrupa pazarındaki liderliğine rağmen Mladá Boleslav`lı otomobil üreticisini de etkilemişti. Üretim 1987 yılında Škoda Favorit modelinin üretimine başlanması ile yeniden artırıldı.

1939 ile 1945 yılları arasındaki Alman işgali şirket tarihinde önemli bir duraklamaya neden oldu ve şirket Alman İmparatorluğunun endüstriyel yapısına dahil oldu. Sivil üretim programı derhal sınırlandı ve üretim Alman ordusunun gereksinimlerine odaklandı.
Savaşın sona ermesinden hemen sonra başlayan geniş çaplı devletleştirme sürecinde, 1946 yılında Şirket bir kamu kuruluşu haline geldi ve AZNP adını aldı. Dönemin ekonomik ve politik değişim sürecinde Şirket tek binek otomobil üreticisi haline geldi.

Ülkenin ekonomik gelişimine bağlı olarak 1920`li yıllarda, o dönemde çeşitli tiplerde binek otomobiller, kamyonlar, otobüsler, uçak motorları ve tarım makineleri üreten şirketin güçlenmesi ve modernize edilmesi için güçlü bir endüstriyel ortakla ortaklık kurulması gerekli hale geldi.
1925 yılında Pilsen Škoda Co. ile birleşme tamamlandı ve Laurin & Klement markası tarihe karıştı. 1930`ların başlarında otomotiv bölümü yeniden organize edilerek Škoda Group içerisinde ayrı bir anonim şirket haline getirildi. (Automobile Industry Co. ASAP). Kriz sonrasında Şirket, Škoda Popular modeli ile bir atılım gerçekleştirdi.

Motosikletler gibi ilk Laurin & Klement otomobili olan Voiturette A modeli de başarılı oldu ve zaman içerisinde klasik bir Çek otomobili haline geldi. Kısa süre içerisinde, gelişmekte olan uluslararası otomobil pazarında Şirket için dengeli bir konum oluşturdu ve Şirketin geniş çapta faaliyet göstermeye başlamasını sağladı. Üretim hacmi arttı ve kısa süre içerisinde bir bireysel girişimin potansiyelinin üzerine çıktı. 1907 yılında Şirket kurucuları anonim şirkete dönüşüm işlemlerini başlattılar. Škoda operasyonlarının uluslararası karakteri giderek önem kazanmaya başladı. Üretim tesisleri sürekli olarak genişletildi ve 1914 yılından sonra Škoda silahlı kuvvetler için üretim yapmaya başladı.

1895 yılı Aralık ayının başlarında, her ikisi de bisiklet meraklısı olan teknisyen Václav Laurin ve kitap satıcısı Václav Klement kendi tasarladıkları ve 19`uncu yüzyılın milliyetçi havasına uygun şekilde Slavia olarak adlandırdıkları bisikletlerin üretimine başladılar.

Birkaç yıl sonra 1899`da, Laurin & Klement Co. motosiklet üretmeye başladı ve kısa süre içerisinde başarıya ulaşarak birkaç yarış kazandı.

Yüzyılın başlarında yapılan ilk denemelerin ardından, 1905 yılından itibaren motosiklet üretimi kademeli olarak yerini otomobil üretimine bıraktı.

Skoda Haberleri

 • Hem sınıf atladı hem de ismi değişti

  Otomobil, 16 Ekim 2018

  Hem sınıf atladı hem de ismi değişti

  Skoda'nın B-segment otomobili Rapid, sınıf atlayarak C-segmente terfi ederken, ismi de Scala olarak değişti. Kompakt sınıfın en yeni üyesinin, Paris Otomobil Fuarı'nda tanıtılan Vision RS konseptinin tasarım çizgilerini taşıyacağı belirtiliyor. Çek markanın bir diğer yeniliği de, ilk etapta sadece Çin'de satışa sunulacak Kodiaq GT oldu. SUV Coupe'ın markanın yeni amiral gemisi olması bekleniyor. Habertürk'ten Yiğitcan Yıldız'ın haberi...

 • Yenilenen Fabia sonbaharı bekliyor

  Otomobil, 20 Ağustos 2018

  Yenilenen Fabia sonbaharı bekliyor

  Yenilenme operasyonundan geçirilen Skoda’nın küçük modeli Fabia, ekim ayında yollara çıkacak. 75 ve 110 beygirlik iki benzinli motorla gelecek otomobil isteğe bağlı olarak 7 ileri DSG otomatik şanzımanla da satın alınabilecek. Makyajlı Fabia'da yeniden tasarlanmış radyatör ızgarası, yeni farlar, isteğe bağlı olarak LED teknolojisiyle de satın alınabilen, yeni stop lambaları, farklılaşan ön ve arka tamponlar dikkat çekiyor

 • 'Daha gemide satılıyor, vitrine koyacak araç kalmıyor'

  Otomobil, 30 Nisan 2018

  'Daha gemide satılıyor, vitrine koyacak araç kalmıyor'

  Çek markası Skoda’nın SUV modellerinin yeni temsilcisi Karoq, Türkiye’ye hızlı bir giriş yaptı. Yüce Auto Skoda Genel Müdürü Zafer Başar, araçların henüz gemideyken satıldığını söyledi. Skoda talebe yetişebilmek için vardiya sayısını artırmayı planlıyor

  Türkiye'de yılın otomobili açıklandı!

  Otomobil, 18 Nisan 2018

  Türkiye'de yılın otomobili açıklandı!

  Otomotiv Gazetecileri Derneği (OGD) tarafından bu yıl 3’üncü kez düzenlenen “Türkiye’de Yılın Otomobili” (TYO) yarışması sonuçlandı. Birinci Hyundai IONIQ Hybrid oldu

  2020 Golf ortaya çıktı! İşte ilk görüntüler

  Otomobil, 17 Nisan 2018

  2020 Golf ortaya çıktı! İşte ilk görüntüler

  Volkswagen'in 8. nesil Golf aracı testte yakalandı. Yeni jenerasyon GTI ve R modellerine de baz olacak araba kamuflajsız görüntülendi. 2019'un son çeyreğinde Avrupa'da satışına başlanacak 2020 model Golf ile gelen yenilikler ve dikkat çekici özellikler ne? İşte detaylar...

 • Skoda yeni fabrika için Türkiye’yi de listeye aldı

  Otomobil, 02 Nisan 2018

  Skoda yeni fabrika için Türkiye’yi de listeye aldı

  Skoda’da talep kapasiteyi aştı, şirket yeni planları gündeme aldı. Önce vardiya sayısı artacak, sonra Volkswagen’in boş kapasitesi kullanılacak. Alain Favey, “2 milyon hedefi için yeni fabrika kaçınılmaz. Türkiye de listede” dedi. Gazete Habertürk yazarı Hakan Özenen yazdı...

 • Skoda'nın küçük SUV'u geliyor

  Otomobil, 30 Ekim 2017

  Skoda'nın küçük SUV'u geliyor

  Skoda başarılı SUV’u Kodiaq’dan sonra bu kez onun küçüğü kompakt sınıf oyuncusu Karoq’u sunmaya hazırlanıyor. 2018 yılının ilk çeyreğinden itibaren satılacak olan Karoq, Türkiye’ye 1.6 lt dizelin yanı sıra 1.0 ve 1.5 lt benzinli motor seçenekleriyle gelecek

 • Volkswagen 5 bin euroya araba satacak

  Otomobil, 20 Ekim 2017

  Volkswagen 5 bin euroya araba satacak

  Öncelik Asya pazarında olmak üzere, Volkswagen fiyatları 5 bin euro ve 8-10 bin euro arasında değişecek iki yeni model ile düşük fiyat segmentine giriyor. Skoda ile çalışacak olan Volkswagen, alınacak sonuçlara göre operasyonu diğer bölgelere de genişletmeyi düşünüyor

  İyi de Volkswagen’i kim alacak?

  Otomobil, 29 Kasım 2015

  İyi de Volkswagen’i kim alacak?

  Skoda öylesine üst sınıfa yükselmiş ki, bu otomobil hem VW CC’ye hem de Audi A4’e rakip olabilir

  Üç marka daha tespit edildi

  Otomobil, 24 Eylül 2015

  Üç marka daha tespit edildi

  Emisyon testlerinde hile yapılmış Audi, Skoda, Seat marka 61 bin aracın olduğu ortaya çıktı

 • Bahar kampanyaları gaza bastı!

  Otomobil, 08 Nisan 2015

  Bahar kampanyaları gaza bastı!

  Türkiye otomobil pazarıda yılın ilk çeyreğindeki hareketlenme firmaların nisan kampanyalarına da yansıdı.

 • 125 renk kombinasyonu

  Otomobil, 02 Şubat 2015

  125 renk kombinasyonu

  Yeni Fabia'dan kişiselleştirme hamlesi

 • Otomotiv dünyasından haberler

  Otomobil, 05 Ocak 2015

  Otomotiv dünyasından haberler

  Otomotiv dünyasından kısa haberler

  Yeni yüzüyle satışa çıktı

  Otomobil, 29 Aralık 2014

  Yeni yüzüyle satışa çıktı

  Audi’nin 2006 yılında yenilenen Premium segment oyuncusu A6, satışa sunuldu.

  2014'ün en iyi yeni otomobilleri

  Otomobil, 30 Temmuz 2014

  2014'ün en iyi yeni otomobilleri

  İngiliz Auto Express dergisi, 2014'ün en iyi yeni otomobillerini seçti...

 • Asırlık bisikletler geliyor

  Otomobil, 09 Haziran 2014

  Asırlık bisikletler geliyor

  Türkiye pazarı için harekete geçildi

 • Otomobil dünyasının en yeni modelleri!

  Otomobil, 08 Nisan 2014

  Otomobil dünyasının en yeni modelleri!

  Hangileri Türkiye'de satışta? Hakan ÖZENEN / HT GAZETE

 • Türkiye'ye özel Skoda Yeti!

  Otomobil, 23 Şubat 2014

  Türkiye'ye özel Skoda Yeti!

  Türkiye için özel üretilen 1.6 dizel motor ve DSG şanzımanlı yeti 51 bin 900 TL başlangıç fiyatla piyasaya girdi

  Kabin canavarı liftback: Skoda Rapid!

  Otomobil, 05 Şubat 2014

  Kabin canavarı liftback: Skoda Rapid!

  Skoda'nın VW ve Seat modeli kardeşlerin çarpmadan piyasaya çıkan modeli şaşırtan bir iç kabin hacmine sahip!