KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

YPG

Halk Koruma Birlikleri (YPG), Suriye'de 2012 yılında kurulan ve bölgede faaliyet gösteren, Kürt Yüksek Komitesine bağlı silahlı bir örgüttür. Kuruluş hedefleri Kürt bölgelerini korumak, Kürt bölgelerinde yaşayan halkın güvenliğini sağlamaktır.

YPG'nin kendi kaynaklarına göre ise kuruluş amacı Suriye Ordusu ve Özgür Suriye Ordusu arasında süren savaşın Kürt bölgesine sıçramasını ve savaşa komşu ülkelerin müdahalesini engellemektir.

YPG sözcüsü Redur Xelil'in 2013 Kasım ayında yaptığı açıklamada 45.000 militana sahip oldukları duyuruldu. Aynı zamanda Türkiye'nin istihbarat raporlarına göre DEAŞ'ın 2014 Eylül'de Kobane'ye saldırmasının ardından YPG'ye Türkiye üzerinden 8.500 militan katıldı.

YPG'nin kadın kolu da bulunmaktadır ve YPJ adlı bir örgüttür. YPG'nin üçte birini bu birlik oluşturmaktadır ve bazı kaynaklara göre YPJ dahilindeki kadın militan sayısı 10.000'e yakındır.

Günümüzde Suriye'nin kuzeyini ve kuzeydoğusunu elinde bulunduran YPG aynı zamanda Halep'in Kürt ağırlıklı mahallesi olan Şeyh Mesud mahallesini de elinde bulundurmaktadır.

Ypg Haberleri

 • Terör örgütü yüzlerce kişiyi serbest bıraktı

  Dünya, 06 Ocak 2020

  Terör örgütü yüzlerce kişiyi serbest bıraktı

  Terör örgütü YPG/PKK, Suriye'nin kuzeydoğusunda yer alan Hol Kampı'nda tuttuğu DEAŞ'lı teröristler ve ailelerinden oluşan yüzlerce kişiyi serbest bıraktı. Terör örgütü PKK/YPG’nin El Hol kampında bulunan DEAŞ mensuplarıyla işbirliği yapmak için anlaştığı ortaya çıktı.

 • Nokta atışı! MİT'ten operasyon!

  Gündem, 03 Ocak 2020

  Nokta atışı! MİT'ten operasyon!

  Son dakika! Kırmızı kategoride aranan YPG/PKK'nın sözde istihbarat sorumlusu Metin Arslan, MİT'in Irak'ın kuzeyindeki nokta operasyonuyla etkisiz hale getirildi. Arslan'ın, terör örgütü PKK elebaşı Abdullah Öcalan'ın dayısının oğlu olduğu bildirildi

 • DEAŞ ve PKK/YPG işbirliği devam ediyor

  Gündem, 02 Ocak 2020

  DEAŞ ve PKK/YPG işbirliği devam ediyor

  Suriye'de terör örgütü PKK/YPG, Haseke'deki Hol Kampı'ndan 60 DEAŞ'lı teröristin kaçmasına yardım etti

  Hol Kampı'ndan kaçan DEAŞ'lı 7 kadın Hatay'da teslim oldu

  Gündem, 24 Aralık 2019

  Hol Kampı'ndan kaçan DEAŞ'lı 7 kadın Hatay'da teslim oldu

  Terör örgütü YPG/PKK'nın kontrolündeki Suriye'nin Hol Kampı'ndan kaçan DEAŞ üyesi 7 kadın, Hatay'da güvenlik güçlerine teslim oldu

  Terör örgütü ne yapacağını şaşırdı

  Gündem, 14 Aralık 2019

  Terör örgütü ne yapacağını şaşırdı

  Suriye’nin Kamışlı bölgesinde PKK/YPG terör örgütünün sivil halkın kalabalık olduğu yerlere el yapımı patlayıcı yerleştirdiği, sonra da örgüt mensupları tarafından tespit edilerek imha edildiği görüntülerinin müzahir basında ve sosyal medyada paylaşıldığı bilgisi alındı.

 • Esper'den Ankara'ya çağrı

  Dünya, 03 Aralık 2019

  Esper'den Ankara'ya çağrı

  NATO zirvesi öncesinde Reuters'e röportaj veren ABD Savunma Bakanı Mark Esper, Ankara'ya NATO'nun Polonya ve Baltık ülkelerine yönelik savunma planlarını 'engellememe' çağrısında bulundu. Terör örgütü YPG'nin 'terörist' olarak yaftalanmasını desteklemediğini dile getiren Esper, "Herkes Ankara'nın gördüğü tehditler görmüyor" diye konuştu.

 • MSB açıkladı: Saldırı girişimi TSK'nın yol kontrol noktasıyla önlendi

  Gündem, 30 Kasım 2019

  MSB açıkladı: Saldırı girişimi TSK'nın yol kontrol noktasıyla önlendi

  MSB: İnsanlık düşmanı PKK/YPG'nin, Tel Abyad’ın güney doğusundaki Ayn El Arus köyüne bombalı araçla saldırı girişimi TSK'nın yol kontrol noktasıyla önlendi. Teröristlerce köyün dışında yapılan bombalı araç saldırısında 6 masum sivil yaralandı.

 • Bombacı kadın teröristten "topuklu" keşif

  Gündem, 27 Kasım 2019

  Bombacı kadın teröristten "topuklu" keşif

  Adana'da, bombalı eylem yapmak için Türkiye'ye giriş yaptığı belirlenerek tutuklanan ve itirafçı olan YPG/PKK'lı kadın teröristin fiziksel olarak dikkat çekmemek için kısa elbise ve topuklu ayakkabı giyip gezdiği belirlendi. Antalya'da 3 ay boyunca keşif yapan kadın terörist Miray H: Şamlı Arap bir turist olarak tanıtmam istenildi. Bana fiziksel olarak dikkati çekmemek için kısa elbiseler ve mayo giymem, bahar aylarında topuklu ayakkabı, yaz aylarında açık ayakkabı tercih etmem ve geçici dövme yaptırmam gerektiği söylendi

  PKK/YPG/KCK hainlikte sınır tanımıyor

  Gündem, 02 Kasım 2019

  PKK/YPG/KCK hainlikte sınır tanımıyor

  Pençe harekâtlarıyla Irak kuzeyinde, Kıran harekâtlarıyla yurt içinde aldığı darbelerle neye uğradığını şaşıran, ardından Barış Pınarı Harekâtıyla dağılma noktasına gelen PKK/YPG/KCK terör örgütünün yeni eylemler planladığı öğrenildi.

 • Rusya: YPG çekildi

  Dünya, 29 Ekim 2019

  Rusya: YPG çekildi

  Son dakika haberi... Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, YPG/PKK terör örgütünün Suriye'nin kuzeydoğusundaki güvenli bölgeden çekilmesinin takvimden önce tamamlandığını söyledi. Rusya Savunma Bakanlığı Suriye'deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi Yöneticisi Yuriy Borenkov yaptığı açıklamada, "29 Ekim saat 18:00 itibarıyla 34 bin kişiden oluşan 68 YPG birliği ile 3 binden fazla silah ve askeri teçhizat, Türk Silahlı Kuvvetleri ile temas hattından 30 kilometre uzağa çekilmiştir" dedi

 • Rasulayn'da bir tünel daha bulundu!

  Dünya, 28 Ekim 2019

  Rasulayn'da bir tünel daha bulundu!

  Suriye'nin Rasulayn bölgesinde arama-tarama faaliyetlerini sürdüren komandolar, terör örgütü PKK/YPG'ye ait yeni bir tünel daha buldu...

 • 'YPG çekilmezse araya girmeyeceğiz'

  Dünya, 25 Ekim 2019

  'YPG çekilmezse araya girmeyeceğiz'

  Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, Soçi mutabakatı çerçevesinde terör örgütü YPG’nin Suriye'de sınır bölgelerinden çekilmemesi durumunda Türk ordusuyla karşı karşıya geleceğini ve Rusya’nın araya girmeyeceğini söyledi.

  'YPG o bölgelerden çekiliyor'

  Dünya, 24 Ekim 2019

  'YPG o bölgelerden çekiliyor'

  Rusya Dışişleri Bakanlığı, terör örgütü YPG mensuplarının Türkiye-Suriye sınırına yakın bölgelerden çekilmeye başladığını duyurdu.

  ABD'den flaş açıklama!

  Dünya, 22 Ekim 2019

  ABD'den flaş açıklama!

  ABD Savunma Bakanı Mark Esper, "Uzun süredir NATO müttefiki olan bir ülkeye karşı Kürtleri (YPG/PKK) savunmak ya da otonom bir Kürt devlet kurabilsinler diye onlara yardım etmek üzere görevlendirilmedik." dedi.

 • Teröristlerin ihlal sayısı 36 oldu

  Gündem, 21 Ekim 2019

  Teröristlerin ihlal sayısı 36 oldu

  Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "ABD ile yapılan mutabakata rağmen PKK/YPG’li teröristlerce 17 Ekim 2019, saat 22.00’den itibaren toplam 36 taciz/ihlal gerçekleştirilmiştir" denildi.

 • Bakanlık'tan güvenli bölge açıklaması!

  Gündem, 20 Ekim 2019

  Bakanlık'tan güvenli bölge açıklaması!

  Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "PKK/YPG’li teröristlerin 120 saat içerisinde bölgeden çıkması yakından takip edilirken, bu kapsamda hiçbir engelleme yapılmadığı gibi bölgeden çıkış ve tahliye faaliyetleri sıkı şekilde ABD’li muhataplarla koordine edilmektedir" denildi.

 • Resulayn'a ilk kez Habertürk girdi

  Gündem, 19 Ekim 2019

  Resulayn'a ilk kez Habertürk girdi

  Rasulayn'da devam eden arama-tarama faaliyetleri sırasında terör örgütü PKK/YPG'ye ait büyük miktarda silah ve mühimmatın bulunduğu cephanelik ele geçirildi. Milli Savunma Bakanlığı, ele geçirilen cephaneliğin görüntülerini paylaştı. Rasulayn'daki durumu yerinde izleyen Habertürk ekibi teröristlerin kazdığı kilometrelerce uzunluktaki tüneli görüntüledi. Fevzi Çakır ve Çetiner Çetin, o tünelin bulunduğu bölgeden ve Rasulayn kent merkezinden de ilk canlı yayını yaptı

  Cumhurbaşkanı Erdoğan önemli açıklamalar

  Gündem, 18 Ekim 2019

  Cumhurbaşkanı Erdoğan önemli açıklamalar

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Heyeti'yle varılan mutabakata ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, Barış Pınarı Harekatı'na 5 gün süreyle ara verildiğini, terör örgütü PKK/YPG'nin güvenlik bölgesinden çıkmaması durumunda harekatın daha kararlı biçimde devam edeceğini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan mektup kriziyle ilgili olarak da, "Bizim bunu unutmamız mümkün değil ama bunu önceliğimiz olarak da görmüyoruz. Vakti saati geldiğinde bununla ilgili gerekenin yapılacağının da bilinmesini istiyoruz" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca Suriye'de güvenli bölgede 12 gözlem noktası kurmayı planladıkları belirtti