UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı 13. Genel Kurul Toplantısı, Kütahya Belediye Başkanı Alim Işık'ın da katılımıyla İtalya’nın Fabriano şehrinde gerçekleştirildi.
Genel Kurul Toplantısı'nda katılımcılara hitap eden Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, "Kütahya, Selçuklu ve Osmanlı İmparatorluğu dönemlerinden beri, yüzyıllardır ateşin ve toprağın sırrının saklandığı şehirdir. Şehrin ambiyansının büyüsü ve el değmemiş kültürü, kendi sakinleri tarafından da keşfedilmeyi beklemektedir" dedi.
Kütahya'nın 580 bin nüfusu ile zengin yer altı kaynaklarıyla dünya bor rezervinin yüzde 40’ına sahip bir il olduğunu kaydeden Başkanı Işık, "31 Ekim 2017’de şehrimizin tarihinde yeni bir sayfa açtık. Çinisiyle ünlü Kütahya, Zanaat ve Halk Sanatları alanında UNESCO Yaratıcı Şehir olarak tescillendi. Bu konuda destek olan tüm şehirlere teşekkür ediyoruz. Birleşmiş Milletler 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi’nin uygulanması çerçevesinde Kütahya, kültürün sürdürülebilir bir şehir olma yolunda büyük role sahip olduğunu gösterme şansına sahip. Bu gündemde sunulan amaçlar, hedefler ve eylemler Yaratıcı Şehir Kütahya’nın zorlukların üstesinden gelmesi ve yeni başarılar elde etmesi için rehberlik edecektir" şeklinde konuştu.
Zanaat ve Halk Sanatları alanındaki tüm şehirleri Kütahya'ya davet eden Işık, "Ağa katkı verme amacıyla önümüzdeki dönemlerde koordinatör yardımcılığı ve hatta koordinatörlük görevlerini üstlenmek istiyoruz. Hep birlikte, şehrimiz ve ağ için en iyisini yapmaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

KÜTAHYA

20 Temmuz 2019 Cumartesi

  • İMSAK 03:56
  • GÜNEŞ 05:42
  • ÖĞLE 13:11
  • İKİNDİ 17:06
  • AKŞAM 20:31
  • YATSI 22:09
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Kütahya haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Kütahya Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.

İLGİLİ HABERLER