Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Üniversite öğrencilerine eğitim öğretim hayatı boyunca verilen KYK bursu için öğrencilerin bekleyişi sürüyor. KYK burs başvuruları için bekleyen öğrenciler, merakla başvuruların ne zaman yapılacağını araştırıyor. Peki KYK burs başvurusu ne zaman başlayacak? KYK burs başvurusu nasıl yapılır?

KYK BURS BAŞVURULARI NE ZAMAN BAŞLAYACAK? 2017

 Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından uygulanacak olan kredi ve burs imkanından faydalanmak isteyen öğrenciler başvuruların başlayacağı günü bekliyor. Fakat KYK, burs başvuruların yapılacağı tarihi henüz açıklamadı. Üniversite kayıtları ve yurt kayıtlarının tamamen bitmesini bekleyen KYK, kayıtların tamamlanması halinde burs başvurularını başlatacak.

Ek kontenjanla yerleşen öğrencilerin KYK ek yurt sonuçları 12 Ekim'de açıklandı. Sonuçların açıklanmasının ardından yurtlara kayıtlar yapılacak. Yurtlara kayıtlar 18 Ekim Çarşamba günü sona erecek. Buna göre KYK burs başvurularının kayıtların bitmesinin ardından bir hafta içerisinde başlatılması bekleniyor.

KYK BURS İÇİN NASIL BAŞVURULUR?

Burs/kredi başvuruları her yıl kamuoyuna duyurulan tarihler arasında e-Devlet üzerinden alınmaktadır. e-Devlet şifresi olmayan öğrencilerin kimliği ile birlikte PTT şubelerine giderek mutlaka e-devlet şifresi almaları veya diğer e-devlet giriş yöntemlerinden birine (internet bankacılığı, e-imza, mobil imza, T.C. kimlik kartı) sahip olmaları gerekmektedir. Başvuru sırasında öğrenciden ekonomik, sosyal ve eğitim durumuna ilişkin bilgiler talep edilmekte ve bu bilgiler kamu kurumlarından alınan veriler ile karşılaştırılarak teyit edilmektedir. Yapılan değerlendirme sonucunda bütçe durumuna göre belirlenen sayıda öğrenciye burs verilmekte, durumu mevzuata uygun diğer tüm öğrencilere ise öğrenim kredisi verilmektedir.

KYK BURSU NEDİR?

Yüksek öğrenim gören başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilere 5102 sayılı Yüksek Öğrenim Öğrencilerine Burs/Kredi Verilmesine İlişkin Kanun hükümlerine göre karşılıksız verilen paradır.

KYK BURSUNDAN KİMLER YARARLANABİLİR?

* Ön lisans öğrencileri,
* Lisans öğrencileri,
* Açık Öğretim öğrencilerinden sadece önceliğe sahip öğrenciler,( şehit çocuğu/şehit bekar ise bekar kardeşi , gazi çocuğu/gazi bekar ise kendisi, anne ve babası her ikisi de ölü olanlar vb.)
* İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okulların üçüncü sınıfına dikey geçiş sınavı ile ara vermeden kayıt yapan öğrenciler, ( intibak veya hazırlık sınıfında burs verilmez.)
* Yüksek Lisans (Master ve Doktora) öğrencileri,(hazırlık sınıfında burs verilmez)
* ÖSYM sınav sonucunda ham puan bazında herhangi bir puan türünde ilk 100'e giren öğrenciler,
* Amatör Milli Sporcu belgesine sahip olan öğrenciler,
burstan yararlanabilmektedir.
Not: Bir öğrenci aynı anda, hem burs hem de öğrenim kredisi alamaz.

KYK BURSUNDAN KİMLER YARARLANAMAZ?

Burstan Yararlanamayacak Olan Öğrenciler

Kurumdan burs yada öğrenim kredisi alan öğrenciler,

2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 10 uncu maddesine göre burs verilen öğrenciler hariç olmak üzere, 5102 sayılı Kanunun 2 nci maddesi kapsamında yer alan kamu kurum ve kuruluşlarından burs almakta olan öğrenciler,

* Kurumdan daha önce burs veya öğrenim kredisi almış olan öğrenciler,
* Öğretim kurumuna kayıt tarihi itibari ile bir öğretim yılı kaybı olan öğrenciler,
* Yabancı uyruklu öğrenciler,
* Polis akademisi ile askeri okul öğrencileri,
* Normal öğrenim süresinden fazla ek süre öğrenim gören öğrenciler,
* Yüksek lisans öğrencilerinden hazırlık sınıfında öğrenim gören öğrenciler,
* Gerçeğe aykırı beyanda bulunan öğrenciler,
* Burs Yönetmeliği hükümlerine göre burs almaya yeterli bulunmayan öğrenciler,

2017-2018 BURS ÜCRETİ NE KADAR?

KYK'dan burs almak isteyen öğrencilerin bir diğer merak ettiği konu ise, KYK burs ücretleri. 2017 yılının Ocak ayı itibariyla KYK burs ve kredileri, 25 TL bir artış ile 450 Türk Lirası olarak belirlenmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise geçtiğimiz dönemlerde yaptığı açıklamada "Şu anda 2017-2018 eğitim öğretim dönemi kredi burs olayı biz ilk geldiğimiz dönemde 45 liraydı, şimdi ise 445 liraya çıkarttık. Bu yıl lisans ve üniversite öğrencilerine verilen burs ve kredi 470 lira oldu. Geçen yıl 285 lira yurtta kalanlara yardım ediyorduk, 330 liraya çıkarttık. Şimdi yüksek lisans öğrencilerine 940 liraya, doktora yapanlara ise 1410 liraya çıkarttık. Bu rakamlar adeta kendini geçindirmek değil, aile geçindirir duruma geldiler." ifadelerini kullandı.