Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

HT MAGAZİN

‘Her Şey Aşktan’ filminde rol alan Sertaç Akkaya, Ortaoyuncular’ın ‘Peradaki Hayalet’ adlı müzikaliyle de seyirciyi selamlamayı sürdürüyor. Genç oyuncu “Aşk” dediği mesleğine bakışını, ve hedeflerini HT Magazin’e anlattı...

Oyunculuğu profesyonel olarak yapmaya ne zaman karar verdiniz?

Kendimi bildim bileli sahne sanatlarıyla ilgiliyim. Oyunculukta kendimi daha iyi ifade edebileceğimi, kendimi daha doğru yönlendirebileceğimi düşündüğüm için profesyonel hayatıma oyunculukla devam etmeye karar verdim. Hayran olduğum Ferhan Şensoy ile yollarımın kesişmesi, kendisinin kurucusu olduğu Ortaoyuncular ekibine dahil olmam da kariyerimdeki dönüm noktam oldu.

“Dram mı? Komedi mi?” desek tercihiniz ne olurdu?

Bir oyuncu için dram ve komedi gibi bir ayrım söz konusu değildir. Sadece işin aksiyonları farklıdır. Komedi oyunculuğunun çok daha ince bir denge ve ritme ihtiyacı var. Dolayısıyla ben komedi oynamayı daha çok seviyorum.

Oyunculukta sınır olmalı mı?

Bana göre oyunculukta sınır yoktur. Benim oyunculukla alakalı kalıplarım, sınırlarım yok. Rolün sınırı neyse ona göre davranırım. Hayattaki yaşanmışların kendi döngüsünde bir sınırı olmadığı için, bir oyuncu olarak yansıtırken de sınır koymamalıyız.

İdolünüz ve sahneyi paylaşmak istediğiniz bir isim var mı?

Selçuk Yöntem ve Haluk Bilginer’le aynı sahneyi paylaşmayı çok isterim.

‘Temel taş yetenektir’

Son dönemde erkek oyuncuların oyunculuklarından ziyade fizikleriyle gündeme gelmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Eğer gerçek bir oyuncuyu ele alıyorsak sadece fiziksel değerlerine odaklanmak yanlış olur. ‘Best Model’ furyası ile hayatımıza yakışıklı birçok isim dahil oldu. Hakkını verenler, kendini geliştirenler başarı yolunda ilerlemeye devam ediyor. Ama iyi bir oyuncunun hiçbir zaman belirli bir fiziksel kalıpta kalmaması gerektiğini düşünüyorum. Görsellikten ziyade oyunculuğun asıl temel taşı yetenektir.