Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Kim ne derse desin, kim atıp tutarsa tutsun geçtiğimiz günlerde yapılan bir araştırmada en çok eğlenen ülkeler arasında Türkiye ilk on sırada yer almış. AKP hükümetinin eğlence hayatını bitireceği kaygısını yaşatan şehir efsaneleri konuşula dursun, sektör dörtnala ayaklanmış rekora koşuyor. Beyoğlu gece gündüz hareketli, Nişantaşı aynı şekilde, Bağdat Caddesi yine öyle, Nispetiye Caddesi'nde milyon dolarlık mekanlar açıldı. 

Kim diyor "AKP eğlence sektörünü bitirecek" diye. Tam tersine ellerinden gelen desteği veriyorlar. İlk defa hükümetin fertleri, bakanları, milletvekileri gittikleri mekanlarda hesap ödüyorlar. Eğlence hayatında olan yıllardır bu işi yapan mekan sahibi ya da işletmeciler bu durum karşısında büyük şaşkınlık yaşıyorlar. Niye mi? Çünkü kabinede bulunan bütün bakanlar, milletvekilleri, bürokratlar gittikleri mekanlarda hesap ödüyorlar. Böyle bir şeyin yaşanmadığı önceki dönemlerde hurra mekana gidilir yenilir içilir sonrasında ise mekan sahibi hesabı kimden alacağını bilemezdi. Koskoca bakanın peşinden gidip, "Efendim hesabı kim ödeyecek?" diye bir şey de söyleyemedikleri için sürekli sorun yaşanırdı, olan mekan sahibine olurdu. 

Bütün mekan sahiplerinden, kebapçısından, balıkçısından, börekçisinden; mekanıma siyasetçi gelmesin de başka kim geliyorsa gelsin sözlerini çok duydum. Çünkü 40 kişi yeiyip içip "hadi eyvallah" deyip kalkıp gittiklerinden, bir de peşlerindeki koruma ordusu dükkanı talan ettiği için mekan sahipleri çok zor durumda kalırlardı. 

Ama "Devlete karşı boynumuz kıldan ince" dedikleri için yıllarca ses çıkarmadılar.

MEKAN SAHİPLERİ BU İŞE ÇOK SEVİNDİ
Şimdi AK Parti hükümetinde ise tam tersi işleniyor. Bütün mekancılar, bakanların, milletvekillerinin yolunu gözlüyor. "Keşke bizim mekana gelseler" deyip duruyorlar. Çünkü bu konuda o kadar hassaslar ki bakanların hepsi hesabını tek tek ödüyor. Bir mekan sahibi geçtiğimiz günlerde konu açılınca anlattı. Ben, "Sizin mekana o kadar siyasetçi geliyor yakında batarsınız" dedim. Ama duyduklarım karşısında şok oldum. "Ağabey devir eski devir değil. Hepsi geliyor, hem bizi onore ediyorlar, hem de korumalarının yediği yemeği bile son kuruşuna kadar ödüyorlar" dedi. İsmini vermek istemiyorum, kabinede genç bir bakanımız gittiği her yerde kendi kredi kartı ile hesap ödüyor. Mekan sahipleri bile şaşırıp kalmışlar. 

Geçtiğimiz günlerde İstinye Park Borsa'ya giden Egemen Bağış, yabancı misafirlerini ağırlamış. Kalkışta hesabını son kuruşuna kadar ödemiş. 

Zaman değişiyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da kimsenin kimseye hakkının geçmesini istemiyor. Kendisi de bakanlar gibi hesap ödüyor. 

Hatta Ankara'da gittiği bir mekandan çıkarken garsonlara kendi bahşiş vermiş. Tabii garsonlar ne yapacaklarını şaşırmışlar. İlk defa bir başbakan cebinden çıkarıp bahşiş vermiş. Garsonlar da o parayı çerçeveletip saklamışlar. Şimdi bir başbakan bir yere gidip hesap ödüyorsa altındaki bakan, milletvekili de aynı şeyi yapıyor. Dedim ya zaman değişiyor. Sektör son hızıyla yol alıyor.

BAKMADAN GEÇME