Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

ESİN ÖVET / HT MAGAZİN

Acımız büyük. Derdimiz de büyük. Dün de bu köşede yazdım. Orada yaşanan acıyı anlayamayız. Evlatlarını, eşlerini, akrabalarını kaybeden insanların acısını asla bilemeyiz. Empati bile kuramayız. Biz burada süslü hayatlarımızın içinde “Ah ah, vah vah” çeker elimize akıllı telefonumuzu alır twit atarız. Bizler ancak bunu yapabiliriz.

Süslü koltuklarda otururken hatta yatar pozisyondayken, olayı ancak 24 saat sonra idrak eden bazı insanlar da harekete geçiyor. Ama kusura bakmayın bana samimi, içten ve inandırıcı gelmiyor. Gelmeyecek de. Ünlüler Soma’ya gittikleri, gitmek için organize olduğu zaman ancak sıkıntı verir oradakilere. Bir de öncesinde basın toplantısı düzenleyeceklermiş ki, aman aman çok fena. Esra Erol ve Oya Aydoğan gitti. İkisiyle de konuştum. Aynen aktarıyorum:

Yani diyeceğim odur ki

Sayın ünlü ve şöhretli beyler bayanlar, lütfen yapacağınız her türlü yardımı en azından şu ara kayıp sayımız ortaya çıkana kadar biraz sessiz sedasız yapın. Ortalara dökülüp, “Onu yapıyorum, bunu yapıyorum, hadi yapalım, bunu gönderdim, bunu göndereceğim” demenin bir anlamı yok. Bu ancak oradaki insanları daha da acıtır. Acıları çok büyük. Daha ortaya çıkmayan o kadar kayıp var ki. Ve tabii ki bir sürü soru işareti. Yapmayın.

Bu yapılanları bir gazeteci değil bir insan olarak desteklemiyorum. Sosyal medyada bangır bangır yapılan reklam amaçlı yardımları desteklemiyorum ve desteklemeyeceğim. Daha Soma maden firması yöneticilerinin doğru düzgün yanıt veremediği çok ciddi bir olay var ortada. Bunu acının şovu olmaz. Lütfen şimdiye kadar bildiğiniz, öğrendiğiniz, uyguladığınız metotları biraz geri tutun.

‘Sıkıntı vermemek için geri döndüm’

Esra Erol'u televizyonun dışında tanıyorum, biliyorum. Ne kadar hassas olduğunu, yüreğinin ne kadar vicdanlı olduğunu çok net biliyorum. Olayın olduğu gece yani salı akşamı saatler 23.00’ü gösterdiği sırada birçok kişi daha olayı duymamışken Esra Erol yola çıkmaya hazırlanıyordu. Ve o gece 03.00’te havaalanında uçak bileti bulmaya çalışıyordu.

Sabahına da Soma’daydı. Akşama doğru oradan yayın yaptı. Zaten yayın yaparken ayakta duramayacak hali gözleniyordu. O günün gecesinde de geri döndü. İki gün sesi soluğu çıkmadı üzüntüden. Dün konuştum ve bana “Esin anlatamam acıyı. Ve daha fazla oradaki insanlara rahatsızlık vermemek için döndüm. Çünkü orada hiç kimsenin ünlü ve şöhretli görecek durumu yok. Orada başka bir acı yaşanıyor. Kayıplar çok büyük” dedi. Ve hatta kanalı Esra Erol’a iki gün daha kalıp orada yayın yapmasını istedi ama kabul etmedi. Ve Esra Erol “Asla yapamam” diyerek kanalın teklifini kabul etmediğini söyledi.

Reklam olduğu sanılıyor

Oya Aydoğan duramadı. Ve kendi gözleriyle, hisleriyle oraya gitmek, üç beş kişinin, üç beş ananın elini tutup destek olmak istedi. Üçüncü gün gitti. Öğlen telefonda konuştum “Esin acı çok büyük. İnan yüzüme öyle kötü baktılar ki. Acıları çok büyük. Ve buraya gelen her ünlüyü, şöhreti suçluyorlar haklı olarak. Reklam yapmak için gelindiğini düşünüyorlar” dedi. Ve sessiz sedasız yapacağı en büyük desteği yapıp hemen döndü.

Soma unutma UNUTTURMA

Soma maden yöneticileri soruları yanıtlarken insanın canı acıyor. Bu memlekette insana sevgi ve saygı yok. İsyan ediyorsunuz. Ağzınıza ne geliyorsa söylemek istiyorsunuz. Ama olmuyor işte. O yüzden de Soma’da yaşananları unutma, unutturma. Bir daha böyle acılar yaşamayalım.

SESSİZ YARDIM

Nişantaşı'nda Cenk Çötele’yi gördüm. Bana “Biz bir grup kurduk. Para topluyoruz. Ve Soma’yı çok iyi bilen bir arkadaşımız var. Bazı aileleri tespit ediyor. Biz haftaya gidip elimizle bu ailelere bu parayı teslim edeceğiz. Onların paraya ihtiyacı var” dedi. Para kimin hesabında toplanıyor, bu grubun içinde kimler var hepsini biliyorum. Hepsi ünlü isimler. Ancak bunu burada yazmayacağım, amacından şaşmasın diye. Ama para güvenli ve emin ellerde toplanıp sessiz sedasız teslim edilecek. Bu yardımları sonuna kadar destekliyorum. Ama öbür türlüsü bana çok sahte geliyor kimse kusuruma bakmasın.

BAKMADAN GEÇME