Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

Payitaht "Abdülhamid"  dizisi yönetmenliğini Serdar Akar, senaristliğini Uğur Uzunok yapıyor. TRT 1'de yayınlanan dizi, 33. Osmanlı padişahı II. Abdülhamid'in saltanatının son 13 yılında (1896-1909) geçiyor.

SULTAN ABDÜLHAMİT'İN MÜCADELESİ

Tarih 1896. Sultan Abdülhamid'in saltanatının 20. yılı.Sultan Abdülhamid bu 20 yılda devletini başarıyla idare ediyor. İçeride Siyonistler ve hürriyetçilerle, dışarıda ise başta Birleşik Krallık ve diğer Avrupalı devletler ile mücadele ediyor. Diğer yandan devletinin bir arada olmasını ve parçalanmasını önlemek için büyük çaba gösteriyor. Filistin ve kutsal toprakları korumak için dış güçlere büyük mücadele veriyor. Sultan Abdülhamid'in tek gayesi İslam dininin ve Osmanlı İmparatorluğu'nun kıyamete dek devam etmek

PAYİTAHT "ABDÜLHAMİD" İLK BÖLÜMÜNDE NELER YAŞANACAK?

Osmanlı İmparatorluğu’nun var olma mücadelesinin tarihe damgasını vurduğu ve 1876 yılında çıktığı tahtta 33 yıl kalarak, bu zorlu süreci “Ulu Hakan” unvanıyla taçlandıran Sultan Abdülhamid Han’ın hayatı ve bu çerçevede hem dünyada hem de Osmanlı Devleti’nde yaşananlar dizide yer alıyor.

24 ŞUBAT CUMA GÜNÜ BAŞLIYOR

Osmanlı İmparatorluğu'nun var olma mücadelesinin tarihe damgasını vurduğu ve 1876 yılında çıktığı tahtta 33 yıl kalarak, bu zorlu süreci ‘Ulu Hakan’ unvanıyla taçlandıran Sultan Abdülhamid Han’ın hayatının kaleme alındığı “Payitaht Abdülhamid” dizisi dev kadrosu ve ES Film imzasıyla TRT1 ekranlarında başlıyor.

Çekimlerine Kocaeli Seka Film Platolarında başlanan dizinin, yönetmen koltuğunda “Kurtlar Vadisi”, “Elveda Rumeli” gibi başarılı dizi projeleriyle tanıdığımız Serdar Akar oturuyor. Sultan Abdülhamid Han karakterini ise, “Ihlamur Altında”, “Tatar Ramazan”, “Bir Çocuk Sevdim”, “Babam ve Ailesi” ve en son TRT’nin mini dizisi “Son Destan” gibi projelerde seyircinin severek izlediği Bülent İnal üstleniyor.

TARİHİN EN MERAK EDİLEN DÖNEMİ 

Payitaht Abdülhamid; Osmanlı İmparatorluğu'nun tarihin en çok merak edilen, en çok tartışılan ve dünyanın manipülasyon hamleleriyle gözünü Osmanlı topraklarına diktiği dönemde tahta çıkarak, 33 yıl gücü ve zekasıyla İmparatorluğu var gücüyle ayakta tutan Sultan Abdülhamid Han’ın son 13 yıllık Padişahlık Dönemini, ES Film imzasıyla TRT ekranlarına taşıyor. Proje Tasarımı Osman Bodur’a ait ve senaryosunu yine Osman Bodur ve Uğur Uzunok’un üstlendiği “Payitaht - Abdülhamid”, II. Abdülhamid Han'ın bu son 13 yıllık döneminde meydana gelen olaylar çerçevesinde Batılı devletler “yeni yüzyılı” kendileri için dizayn etmeyi arzularken, karşılarına dikilen yürekli adamın hikâyesini seyirciye aktaracak.

DİZİNİN ANA TEMASI

1896'da, Sultan Abdülhamid'in padişahlığının 20. yılından itibaren döneme damgasını vuran önemli olayları ekrana taşıyacak olan “Payitaht – Abdülhamid”, dizisinde, uzun süre sonra Osmanlı'nın zaferi ile sonuçlanan bir savaş: ''Yunan Harbi''ne yer verilecek. 1. Siyonist Kongre ile Sultan'dan istenen Filistin toprakları, Padişah'ın sonuna kadar vermediği ve masadan düşmanın hüsranla kalktığı bir dönem olarak ekrana gelecek. Yine Sultan'ın başarılı olduğu bir önemli proje, Hicaz Demiryolu çalışmaları ve dahası Payitaht Abdülhamid dizisinde yer alacak diğer önemli tarihi olaylar arasında. Sultan Abdülhamid Han ile birlikte ülkenin mücadelesine tanıklık ederek, günümüze taşınan güçlü bir milletin evlatlarına ve gelecek tarihimize armağan niteliğinde sunulmayı vaat eden dizi, 'Mücadele!’ Ana temasındaki mesajla seyirciye sunulacak.

TRT’nin “Filinta” ve “Zeyrek ile Çeyrek’ dizileri ile Türkiye'nin ilk Hollywood projesi olan -Y Production ile ortak yapımını üstlendiği- "The Ottoman Lieutenant- Osmanlı Subayı" filmine imza atan, Yusuf Esenkal ve Serdar Öğretici’nin ortak olduğu ES Film’in yeni projesi “Payitaht- Abdülhamid”in çekimleri, İzmit'teki Seka Film Platosunda tamamen yenilenen, döneme uygun hale getirilen setlerde başladı. Platoda ayrıca, Yıldız Sarayı'nın belirli mekanları da birebir inşa edildi. Dönemin diğer kahramanlarının da, kurgusal öğelerle yer alacağı dizide, İzmit Seka Film Platosu dışında, çeşitli tarihi mekanlar ile birlikte İstanbul'da Yıldız, Dolmabahçe ve Eyüp bölgeleri ile Yalova ve İzmit'te de dış çekimler yapılacak.

Başrollerinde; Bülent İnal, Özlem Conker, Selen Öztürk, Akın Akınözü, Ezgi Eyüboğlu, Hakan Boyav, Saygın Soysal, Umut Kurt’un yer alacağı dizinin elliye yakın ana kadro oyuncu olmak üzere figüranlarla birlikte 400 ila 500 kişilik bölüm oyuncusu rol alacak. Zaman zaman Yeşilçam’ın usta ve emektar oyuncuları da seyirciyle buluşacak. Dizide, 120 kişilik teknik ekip görev yapacak.

Görüntü Yönetmenliğini Filinta’nın muhteşem görüntülerine imza atan Sami Saydan üstlenirken, Uygulayıcı Yapımcılığını Özlem Taşpınar, Sanat Yönetmenliğini Yelkan İşkorkutan, Sanat Danışmanlığını Reza Hemmatirad, Kostüm Tasarımını Barış Karaca, Tarih Danışmanlığını Azmi Özcan, Konsept Danışmanlığını Selman Kayabaşı, Cast Direktörlüğünü Tuncay Altınoğlu, Kurgu Yönetmenliğini Kemalettin Osmanlı ve müziklerini Yıldıray Gürgen üstleniyor. Dizinin Post ve Mix’ini Üs Yapım üstlenirken, Efekt ve CGI’lara Digiflame imza atacak.

DİZİNİN KADROSU

BÜLENT İNAL

Usta oyuncu 19 Mayıs 1973 yılında Şanlıurfa’nın Hilvan ilçesinde dünyaya geldi. Başarılı oyuncu İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Tiyatro Bölümü mezunu.

Kurşun Yarası, Bir Aşk Hikayesi, Ihlamurlar Altında, Bu Kalp Seni Unutur Mu? , Bitmeyen Şarkı, Tatar Ramazan, Urfalıyam Ezelden ve son olarak Babam ve Ailesi gibi dizilerde rol aldı.

ÖZLEM CONKER

Güzel oyuncu 1 Temmuz 1973 yılında Ankara’da doğmuştur. Canan, Aşk ve Ceza, Ömre Bedel, Kınalı Kar gibi dizilerde yer aldı. Başarılı oyuncu en son Fox ekranlarında yayınlanan Karagül dizisinde Narin karakterine hayat verdi.

HAKAN BOYAV

Usta oyuncu 10 Ocak 1964 yılında İzmir’de doğdu. Başarılı oyuncunun en popüler olduğu dizi ise Kurtlar Vadisi Pusu dizisindeki Kara rolüdür. Başarılı oyuncu en son Kış Güneşi dizisinde Kadim karakterine hayat verdi.

ELİF ÖZKUL

Güzel sunucu 10 Mayıs 1988 tarihinde Ankara'da dünyaya geldi.stanbul Üniversitesi İşletme bölümünü tamamlayan Özkul, Show Tv ekranlarında yayınlanan Cumartesi Sürprizi programının sunuculuğunu yapıyor.

SAYGIN SOYSAL

21 Mayıs 1982 yılında Trabzon’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı mezunu. Muhteşem Yüzyıl, Bu Kalp Seni Unutur Mu, Hatırla Sevgili oynadığı dizilerden sadece bazılarıdır.Başarılı oyuncu en son 46 Yok olan dizisinde Doğan karakterine hayat verdi.

AKIN AKINÖZÜ

1 Ocak 1990 Ankara doğumlu genç oyuncu Ted Ankara Koleji' nde eğitimini tamamladı. Daha önce Star Tv ekranlarında yayınlanan Muhteşem Yüzyıl Kösem dizisinde İvan / Ali karakterine hayat vermiş son olarak Arkadaşlar İyidir' de başrol oynadı.

NİLHAN OSMANOĞLU'NDAN DİZİ HAKKINDA AÇIKLAMA

Payitaht Abdülhamid dizisi hakkında değerlendirmede bulunan 2. Abdülhamid Han'ın 5. kuşak torunu Nilhan Osmanoğlu, "Düzgün iş çıkarmaya çalıştıklarına şahidim" dedi.

Atakum Belediyesinin düzenlediği ve Nilhan Osmanoğlu'nun konuşmacı olarak katıldığı "Sultanın Dilinden Osmanlı" konferansı Yalı Kafe'de yapıldı. 2. Abdülhamid Han'ın 5. kuşak torunu Nilhan Osmanoğlu, Samsunlulara Osmanlı'yı anlattı. Osmanoğlu, Payitaht Abdülhamid dizisi hakkında da açıklamalarda bulundu. Konferansa; Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı ve eşi Fatma Taşçı'nın yanı sıra, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

 

Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı yaptığı açılış konuşmasında:

"Biz Osmanlı'nın torunları Cumhuriyet'in çocuklarıyız. Bu manada geçmişimize sahip çıkma geçmişimizle gururlanmayı ve atalarımızın yaptığı güzel işleri geleceğimize aktarmayı bir borç biliyoruz. Orta Ddoğu'da olan karışıklıklara baktığımızda Osmanlı'nın kıymetini daha iyi anlıyoruz. Bu günün Orta Doğu'suna baktığımızda Osmanlı'nın bu coğrafyayı ne güzel idare ettiğini görüyoruz. Osmanlı'nın kalktığında bu coğrafyada neler olduğunu gördük" diye konuştu.

"AİLEME LAF DEDİRTMEM:

Dizilere tarihi öğrenmek için bakılmaması gerektiğini belirten Nilhan Osmanoğlu:

"Ama dizilerin tarihimizi doğru öğrenmeye vesile olduklarını düşünüyorum. Ama Payitaht Abdülhamid için konuşursak; düzgün iş çıkarmaya çalıştıklarına şahidim diyebilirim. Mutlaka eksikler yanlışlıklar olacaktır. Benim için önemli olan diziyi kapattıktan sonra o ruhu işleyebiliyorlar mı. Oradan mesaj çıkarabiliyor musunuz? Benim için önemli olan o. Aslında bu ruh bu zamana kadar üstünü kapatmaya çalıştıkları, aşk. Bunu 15 Temmuz'da da gördük. Bu ilahi kelimetullah aşkı. Bunu ne kadar örtmeye çalışırlarsa çalışsınlar hiçbir zaman örtemeyeceklerini 15 Temmuz'da yaşadık."

"Ben tarihi ailem olarak görüyorum." diyen Osmanoplu sözlerini şöyle sürdürdü:

"O yüzden her ailede olduğu gibi iyisi vardır kötüsü vardır ama ben aileme laf dedirttirmem. Kötüsünü de öne çıkartmaktan imtina ederek davranırım. O yüzden iyilerini örnek alırım. Kötülerini geri planda tutmaya çalışırım. Ailenizi dışarıya nasıl lanse ediyorsanız tarihe de öyle bakmak gerektiğini düşünüyorum. Kardeş katli denilmesini bile ben hoş görmüyorum açıkçası. Çünkü kardeşlerin devlet-ebed-müddet için feda edilmesidir. Bu ailemin yaptığı en büyük fedakarlıklardan bir tanesidir. Ama bunu anlayabilmek için devlet-ebed-müddet'i anlayabiliyor olmak lazım. Aslında onu bu zamanda anlamamızın imkanı yok. Bu yönde bana çok soru geliyor. 'Siz de evlatlarınızı feda edebilir misiniz' şeklinde. Diyorum ki; keşke bende de öyle büyük bir iman olsa, feda edebilsem. Şu şartlarda anlaşılabilecek bir şey değil. Devlet aklı ne bir kadın aklı, ne bir erkek aklı, ne bir anne aklıdır. Hiçbir cinsiyet içermez. Kişiye de bağlı değildir" şeklinde konuştu.