Irak hükümeti petrol yasa tasarısı konusunda Kürtlerle uzlaşma sağlandığını açıkladı. Yasa tasarısı parlamentoya gönderildi. Kuzey Irak'taki özerk Kürt yönetimi de yasa tasarısı konusunda merkezi hükümet ile anlaşmaya vardıklarını duyurmuştu.

Irak Petrol Bakanlığı Sözcüsü Asım Cihad, tasarının Meclis'e gönderildiğini ve gelecek birkaç gün içinde parlamentoda görüşülebileceğini söyledi.
 
İngiliz The Guardian gazetesine konuşan özerk yönetimin Doğal Kaynaklar Bakanı Aşti Havrami de tüm görüş ayrılıklarının giderildiğini söyleDİ.
 
Havrami'ye göre taraflar iç ve dış gelirleri iki ayrı hesapta toplayacak.
 
Dış gelirler hesabına petrol ihracatından ve dış yardımlardan gelen para,  iç gelirler hesabına da vergiler ve gümrükler yatacak.
 
Kürt yönetimi bu hesaplara yatan paranın yüzde 40'ını istiyordu.
Ancak varılan uzlaşmaya göre parayı kullanma önceliği merkezi hükümete bırakılıyor ve Bağdat ihtiyacı olan miktarı çekebiliyor.
 
Anlaşmaya göre ayrıca, Kürt yönetimine yüzde 17 pay ayrılacak ve geri kalan para diğer eyaletlere aylık taksitler halinde dağıtılacak.
 
Kürt Bakan Havrami, bu sistemin şeffaf olduğunu Irak halkının paranın nereye gittiğinden emin olacağını söyledi.
 
Petrol gelirleri Irak federal bütçesinin yüzde 93'ünü oluşturuyor. Bağdat yönetimi prensip olarak tüm gelirlerin merkezde toplanmasından yana.