'Şu Çılgın Türkler' kitabının yazarı Turgut Özakman, bugüne kadar Atatürk'ü canlandıran oyuncular arasında en çok Rutkay Aziz'in başarılı olduğunu söylüyor. Özakman'a göre; Atatürk'e fiziksel olarak en çok benzeyen oyuncu da Alican Yücesoy. Ali Ulvi Hünkar'ın canlandırdığı rol ise tarihe saygısızlık!.

Uluslararası çapta bir Atatürk filmi çekilmesi için 50 yıldır yapılan girişimler, bu konudaki hassasiyet nedeniyle sonuçsuz kalmıştı. Yıllardır Atatürk'e layık bir oyuncu bulamadığı için filmini çekemeyen Türk sinema ve dizi sektörü; bir yılda 3 Atatürk birden çıkardı! Gerek beyazperdede, gerekse televizyon dizilerinde Atatürk'ü canlandıran oyunculara en büyük tepki ise, satış ve okunma rekorları kıran 'Şu Çılgın Türkler' adlı romanın yazarı Turgut Özakman'dan geldi. Son 1 yılda Atatürk'e benzetilmeye çalışılan üç oyuncuyu ve daha önce 'Cumhuriyet' ile 'Kurtuluş' filmlerinde Atatürk'ü canlandıran Rutkay Aziz'i değerlendiren Özakman; ünlü oyuncuyu rakiplerinin iki tur önünde gösterdi: "Onun üstün oyunculuğu, rolüne saygısı çok başkaydı. Ten renginin değişmemesi için sokağa bile çıkmadığını biliyorum..."

YAKA BAĞIR AÇIK ATA OLMAZ!
Özakman, fiziksel olarak Atatürk'e en çok benzeyen oyuncunun; yönetmenliğini Mustafa Şevki Doğan'ın üstlendiği 'Son Osmanlı-Yandım Ali' filmindeki rolüyle Alican Yücesoy olduğunu söyledi. 'Mustafa Kemal' dizisinde Ata'yı canlandıracak oyuncu Arda Kural'ın Ata'ya hiç benzemediğini belirten ünlü yazar, en sert eleştirisini 'Kırık Kanatlar' dizisine yaptı... Dizinin bir bölümünde Atatürk'ü canlandıran Ali Ulvi Hünkar'ın fiziksel olarak Atatürk'e hiç benzemediğini belirten yazar, Hünkar'a şu eleştiride bulundu: "Yaka bağır açık Atatürk olmaz! Atatürk, giyimine çok özen gösteren bir liderdi. Bu tür çekimler öncesinde arşivlerin ve Ata fotoğraflarının çok iyi incelenmesi gerekir!" Özakman, söz konusu dizinin tarihe saygı göstermediğini ve birkaç bölüm izledikten sonra bir daha o diziye bakmadığını söyledi. Ünlü yazar, bu oyuncuların özel hayatlarının da önemli olduğunu vurguladı: "Oyuncu, Ata'ya çok benzese bile, gece kulübünde kavga çıkararak gündeme gelen biri oynamamalı!"

BÜLENT İPEK -SABAH

BAKMADAN GEÇME