Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Elif Şafak Guardian’da yazılarına başladı. Elif Şafak, bundan böyle düzenli olarak ayda bir İngiliz Guardian Gazetesi’nin web sitesinde makaleler yazacak. Avrupa’nın çeşitli yerlerinden yazar, entelektüel ve akademisyenlerin katıldığı 'Comment is Free Europe' (Yorum Serbest Avrupa) köşesinde edebiyat, kültür ve kadınlık ekseninde makaleler kaleme alacak.

Şafak ilk yazısında töre cinayetlerini ele aldı ve namus kavramını yanlış yerlerde aradığımızın altını çizdi. Bu konunun Türkiye’de ne kadar güncel olduğunu ve yaygın şekilde tartışıldığını vurgulayan Şafak, Türkiye’nin karmaşık bir ülke olduğunu dile getirdiği yazısında, kadınlara verilen özgürlükleri sıralarken kadınların önündeki engellere de değindi. Elif Şafak’ın yazısından bir bölüm şöyle:

CİNSİYETLERE FARKLI HAYSİYET KRİTERLERİ
"Türkçe’de 'haysiyet'i ifade eden birden fazla kelime var, hepsinin de farklı yan anlamları bulunuyor. Erkeklerin haysiyeti 'namus' kadınların aracılığıyla tanımlanıyor. Bir kadın alçaltıcı bir şey yaparsa, bu, bütün ailesine utanç kaynağı oluyor. 'Onur' sözcüğü daha maskülen ve birinin ülkesi, milliyetçiliği gibi kavramlarla ilişkilendirilerek kullanılıyor. 'Şeref' sözcüğü ise hem kadınlar hem de erkekler için kullanılabilir, ayrıca kadeh tokuştururken de bunu birinin 'şerefine' yapıyoruz. En önemli olanı farklı cinsiyetler için farklı haysiyet kriterleri kullanılıyor olması."

Yazıya ulaşmak için: http://www.guardian.co.uk/commentisfree/2011/mar/21/turkish-honour-seriously-misguided

BAKMADAN GEÇME