Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

BBC muhabiri John Sweeney Kuzey Kore ile ilgili çekim yapabilmek için ülkeye öğrenci gezisi düzenlemekle suçlanıyor.

Kanal, Kuzey Kore ile ilgili bir belgesel çekebilmek için İngiltere’nin önde gelen üniversitelerinden London School of Economics’in öğrencilerini kullanmakla suçlanıyor.

Telegraph gazetesi’nin haberine göre, Panaroma programının deneyimli muhabiri John Sweeney’in karısı, üniversitenin öğrencileriyle irtibata geçti ve öğrenci kulüplerinden biriyle Kuzey Kore gezisi düzenledi.

BBC muhabiri John Sweeney de okulun doktora öğrencilerinden olduğunu söyleyerek program ekibiyle birlikte geziye katıldı ve gezi sırasında programı için Kuzey Kore’den bilgi ve görüntü topladı.

Olayın ortaya çıkmasının ardından London School of Economics Üniversitesi, öğrencilerinin tehlikeye atıldığını söyleyerek BBC’ye tepki gösterdi.

Üniversiteden yapılan açıklamada, öğrencilere gezinin program çekebilmek için düzenlendiği bilgisinin önceden verilmediği belirtildi ve, "Eğer Kuzey Kore, çevrilen dalavareyi öğrenciler henüz ülkedeyken öğrenseydi, bu öğrenciler için büyük bir tehlike olurdu" denildi.

BBC ise, öğrencilerin gezi sırasında yanlarında bir gazetecinin de olacağından haberdar olduğunu ve öğrencilere bir gazeteciyle Kuzey Kore’yi ziyaret ediyor olmanın potansiyel tehlikeleri hakkında bilgi verildiğini belirtti.

Muhabir Sweeney de Twitter’dan attığı mesajda, öğrencilerin gezinin amacı ve olası tehlikeler hakkında bilgi sahibi olduğunu söyledi.

Adının ve öğrencilerinin kullanıldığını söyleyen üniversite yönetimi, BBC’den belgeseli yayınlamamasını talep etti ancak yayın kuruluşu bu talebi reddetti. Belgeselin tüm tepkilere rağmen yarın yayınlaması bekleniyor.

BAKMADAN GEÇME