KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Mehmet Özhaseki

Mehmet Özhaseki, 1957 yılında Kayseri’de dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini Kayseri’de tamamlayan Özhaseki, Hacettepe Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektronik Mühendisliği bölümünü kazandı. O günkü siyasi şartlar ve öğrenci olayları sebebiyle buradaki eğitimini yarıda bırakmak zorunda kaldı ve ardından İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ne girdi. Buradan mezun olduktan sonra, avukatlık stajını Kayseri Adliyesi’nde yaptı; ancak avukatlık yapmadı ve tekstil üzerine iş yapan aile şirketinin başına geçti. 1994'e kadar tekstil ticareti ile iştigal etti.

1980 sonrasında 10 yıl kadar sosyalamaçlı vakıf ve derneklerin kuruluşunda görev aldı. Kayseri’de ilk aşevifaaliyeti, öğrencilere karşılıksız burslar ve kış aylarında yakacak fonu gibifaaliyetlerin içinde bulundu.

27 Mart 1994’te yapılan mahalli idarelerseçimlerinde Melikgazi Belediye Başkanlığı’nı kazandı. 23 Haziran 1998tarihinde Büyükşehir Belediye Meclisi’nde yapılan seçimle Büyükşehir BelediyeBaşkanlığı’na getirildi. 18 Nisan 1999 yerel seçimlerinde yeniden Kayseri BüyükşehirBelediye Başkanı oldu.

28 Mart 2004 yerel seçimlerinde %70,2 gibi rekor bir oyla 3. kez Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na seçildi. Başkanlığı süresince geliştirdiği Kayseri Modeli Belediyecilik ile Türkiye’yeörnek oldu.

29 Mart 2009 yerel seçimlerinardından 30 Mart 2014 seçimlerinde de aday olup %60’larda oy alarak 5. kezBelediye Başkanlığı'na seçildi. 5 dönem üst üste Belediye Başkanı seçilerekKayseri tarihinde bir ilke imza atmış oldu.

Büyükşehir, il, ilçe ve beldebelediyelerinden 350'nin üzerinde üyesi olan Tarihi Kentler Birliği'nin2004-2011 yılları arasında 7 yıl başkanlığını yaptı. TKB'nin yurtiçinde veyurtdışında kurumsal kimlik kazanmasında ve yurt çapında birçok tarihi eserinayağa kaldırılmasında büyük rol oynadı.

10 Şubat 2015 tarihinde BüyükşehirBelediye Başkanlığı’ndan istifa etti ve AK Parti’den milletvekili adayı oldu. 7Haziran 2015 tarihinde yapılan genel seçimlerde 25. Dönem Kayseri Milletvekiliolarak seçildi.

12 Eylül 2015 tarihinde yapılan AKParti Olağan Büyük Kongresi’nin ardından yenilenen parti vitrininde AK PartiGenel Başkan Yardımcısı ve Yerel Yönetimler Başkanı olarak yer aldı. 1 Kasım2015 tarihinde yinelenen genel seçimlerde tekrar Kayseri Milletvekili olarakseçildi ve 26. Dönem Kayseri Milletvekili oldu.

24 Mayıs 2016 tarihinde Başbakan Binali Yıldırım 65. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'nde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na getirildi.

İngilizce ve Arapça bilen Mehmet Özhaseki, evli ve dört çocuk babasıdır.

Mehmet Özhaseki Haberleri

 • İl sayısı 100'e çıkacak mı?

  Gündem, 28 Haziran 2022

  İl sayısı 100'e çıkacak mı?

  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, il sayısının 100'e çıkarılması konusunda alınmış bir karar olmadığını söyledi

 • "Bu ülkede bir muhalefet sorunu olduğu kesin"

  Gündem, 16 Ekim 2021

  "Bu ülkede bir muhalefet sorunu olduğu kesin"

  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, "Olmayanı olmuş gibi göstermek. Var olmayanı varmış gibi sunmak. Yalanlarla milleti idare etme taktiği. Gerçekten insan utanır. Düşünün bir genel başkan yalan söylüyor. Bunların bir tanesini ispat et. Muharrem İnce içlerinden ayrılıyor, bülten açıklamasında 8 yerde onların yalancı olduğunu söylüyor. Kendi içlerinden bir adam bunu söylüyorsa, doğru söylüyor. Ne yazık ki böyle bir CHP ile karşı karşıyayız. Hakikaten bu ülkede bir muhalefet sorunu olduğu da kesin" değerlendirmesinde bulundu.

 • AK Parti'li Özhaseki'den, 'beddua' açıklaması

  Gündem, 23 Şubat 2021

  AK Parti'li Özhaseki'den, 'beddua' açıklaması

  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, HDP'ye oy veren Kürt seçmene beddua ettiği iddiasıyla ilgili yazılı açıklama yaptı.

  Mehmet Özhaseki'nin testi pozitif çıktı

  Gündem, 19 Kasım 2020

  Mehmet Özhaseki'nin testi pozitif çıktı

  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, Kovid-19 testinin pozitif çıktığını bildirdi

  Özhaseki'den Çerkez Sürgünü mesajı

  Gündem, 20 Mayıs 2020

  Özhaseki'den Çerkez Sürgünü mesajı

  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, Çerkez Soykırımı ve Sürgünü'nün 156. yılı dolayısıyla mesaj yayımladı. Özhaseki, mesajında, Kafkaslar’daki Çerkez kardeşlerini şanlı direnişin 156. yılında andıklarını belirtti

 • AK Parti’den belediyelere maske talimatı

  Gündem, 08 Nisan 2020

  AK Parti’den belediyelere maske talimatı

  AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, partisinin belediye başkanlarına Covid-19 ile mücadele kapsamında dağıtılan maskelerin kullanıldıktan sonra çevreye, doğaya ve halk sağlığına risk oluşturmaması için belirli noktalara tıbbi atık kutuları koymaları talimatını verdi.

 • AK Partili Özhaseki'den kaza sonrası ilk açıklama

  Gündem, 18 Şubat 2020

  AK Partili Özhaseki'den kaza sonrası ilk açıklama

  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Kayseri Milletvekili Mehmet Özhaseki, geçen hafta Antalya'da geçirdiği trafik kazasıyla ilgili, "Burnumda kırıklar ve boynumda çatlaklar oluştu. Bu vesileyle gördük ki ülkemiz, sağlık hizmetleri alanında muazzam bir yükselişle üst düzey seviyeye ulaşmıştır. Bir kez daha devletimizle gurur duyduk" dedi.

 • Özhaseki: Kayyum atamaları yasalara uygun yapıldı

  Gündem, 24 Ağustos 2019

  Özhaseki: Kayyum atamaları yasalara uygun yapıldı

  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediye başkanlıklarına yapılan kayyum atamalarının tamamen yasalara uygun şekilde gerçekleştirildiğini söyledi.

  "Ankara ve İstanbul'u yönetmek tecrübe ister"

  Gündem, 25 Mart 2019

  "Ankara ve İstanbul'u yönetmek tecrübe ister"

  Cumhur İttifakı'nın Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mehmet Özhaseki, Habertürk'ten Kübra Par'a konuştu. "Ankara ve İstanbul'u yönetmek tecrübe ister" diyen Özhaseki, "Tanınma oranım yüzde 35'lerden yüzde 90'lara çıktı" diye konuştu

  Özhaseki: Doğru sonucun peşindeyiz

  Gündem, 01 Nisan 2019

  Özhaseki: Doğru sonucun peşindeyiz

  Cumhur İttifakı'nın Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mehmet Özhaseki, gazetecilere açıklamalarda bulundu. Özhaseki, "Ankara'da da binlerce sandıkta çok net, bariz hatalar var. Öyle söyleyelim artık. Onların düzeltilmesi tek amacımız. İlle de sonuç değişsin, biz almak istiyoruz diye gayretimiz yok. Sadece milletin iradesinin doğru bir şekilde tecelli etmesini arzu ediyoruz. Doğrunun peşindeyiz. Ömrümüz demokrasi mücadelesiyle geçti. Bugün de tabii ki aynı söylediğimiz kurallara uygun davranacağız" diye konuştu. Öte yandan AK Parti Ankara İl Başkanı Özcan; akşam saatlerinde yaptığı açıklamada, "Bizim açımızdan bu seçim henüz sonuçlanmamıştır, inanıyoruz ki tıpkı 25 ilçenin 22’sini alan Cumhur İttifakı, bu usulsüzlüklerin neticesi sonucunda Büyükşehir Belediyesi seçiminin sonucu değişecektir" dedi

 • Ankara'da seçimi kim kazandı?

  Gündem, 31 Mart 2019

  Ankara'da seçimi kim kazandı?

  Ankara'da seçimi kim kazandı sorusu 31 Mart 2019 yerel seçimlerin ardından büyük merak konusu oldu. Ankaralı vatandaşlar bugün sandıklara giderek oylarını kullandı. Peki, Ankara'da hangi parti seçimi kazandı? İşte 31 Mart 2019 Ankara seçim sonuçları...

 • Özhaseki'den açıklamalar

  Gündem, 31 Mart 2019

  Özhaseki'den açıklamalar

  Cumhur İttifakı'nın AK Parti'li Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Özhaseki, oy sayma işlemi devam ederken açıklamalarda buludu. Özhaseki yaptığı açıklamada, "Seçim Koordinasyon Merkezimize ulaşan verilere göre; başa baş geçtiği gözlemlenen yarışı önde tamamlıyoruz inşallah" ifadelerini kullandı

 • “Doğrusu keyfimiz yerinde”

  Gündem, 31 Mart 2019

  “Doğrusu keyfimiz yerinde”

  Cumhur İttifakı Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mehmet Özhaseki, “Yavaş yavaş sonuçlarla ilgili bilgi almaya başladınız mı?" sorusuna, “Hızlı hızlı alıyoruz sonuçları merak etmeyin. Sandıklardan ilk çıkanlar gelmeye başladı. Doğrusu keyfimiz yerinde” dedi.

  Mehmet Özhaseki oyunu kullandı

  Gündem, 31 Mart 2019

  Mehmet Özhaseki oyunu kullandı

  Cumhur İttifakı AK Parti Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mehmet Özhaseki, oyunu kullandı

  Mehmet Özhaseki kimdir?

  Gündem, 27 Mart 2019

  Mehmet Özhaseki kimdir?

  31 Mart yerel seçimlere çok az bir süre kaldı. AK Parti ve MHP Cumhur İttifakı ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak Mehmet Özhaseki'yi belirledi. Peki, Mehmet Özhaseki kimdir? Mehmet Özhaseki daha önce hangi görevde bulundu? İşte, Mehmet Özhaseki'nin siyasi yaşamı...

 • "Gerede’den gelen memba suyunu Polatlı’ya vereceğiz"

  Gündem, 21 Mart 2019

  "Gerede’den gelen memba suyunu Polatlı’ya vereceğiz"

  Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mehmet Özhaseki; MHP’yle ortak mitinginde, Ankara’nın Polatlı ilçesinde konuştu. Özhaseki, “Maliyeti ne olursa olsun, 1 sene içerisinde Gerede’den gelen memba suyunu Polatlı’ya vereceğiz” diye konuştu

 • AKP,MHP Cumhur İttifakı, Ankara Büyükşehir Belediyesi başkan adayı kimdir?

  Gündem, 18 Mart 2019

  AKP,MHP Cumhur İttifakı, Ankara Büyükşehir Belediyesi başkan adayı kimdir?

  31 Mart yerel seçimlerine çok az kaldı. Ak Parti,MHP Cumhur İttifakı Ankara Büyükşehir Belediyesi başkan adayı belli oldu. Vatandaşların akıllarında birçok soru, Ak Parti,MHP Cumhur İttifakı Ankara belediye başkan adayı kim? Mehmet Özhaseki kimdir, nereli? İşte tüm cevaplar...

 • Mehmet Özhaseki Habertürk'te soruları yanıtladı

  Gündem, 19 Mart 2019

  Mehmet Özhaseki Habertürk'te soruları yanıtladı

  31 Mart yerel seçimlerinde Cumhur İttifakı'nın AK Parti'den Ankara Büyükşehir Başkan adayı olarak yarışa girecek olan Mehmet Özhaseki, Habertürk'de Fatih Altaylı'nın sorularını yanıtladı. Ankara için 111 projenin içerisinde "Beni en heyecanlandıran proje" dediği Çocuk Köyü'nün dünyada sadece Kanada'da olduğunu söyledi. Ankapark'ın hemen arkasındaki 1 milyon metre kare arazi üzerine kurulması hedeflenen projede çocuklar için 100 ayrı etkinlik alanı öngörülüyor. Sinema, tiyatro ve geleceğe dönük meslek uygulamalarının yer alacağı Çocuk Köyü'yle ilgili ayrıntıları paylaşan Özhaseki iddialı konuştu: Öyle bir yer olacak ki, çocuklarımız tatil günlerinde oradan ayrılmak istemeyecek. Uygulama projesini birkaç ay içerinde bitirir, 1,5 yıl sonra ise herkes çocuğunu oraya götürmeye başlar...

  Özhaseki, hurdacı esnafıyla buluştu

  Gündem, 18 Mart 2019

  Özhaseki, hurdacı esnafıyla buluştu

  Cumhur İttifakı ve AK Parti Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mehmet Özhaseki, hurdacı esnafıyla buluştu