Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
Lübnan'da yeni kabine açıklanacak
0:00 / 0:00
AA

Beyrut Limanı’nda meydana gelen patlamadan sonra 10 Ağustos 2020’de istifa eden Hassan Diyab yerine 26 Temmuz’da yenisini kurmakla görevlendirilen eski Başbakan Mikati, yerel basına yaptığı açıklamada, öğleden sonra Baabda Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na çıkacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Mişel Avn ile telefonda görüşerek öğleden sonra için randevu aldığını belirten Mikati, hazırladığı hükûmet taslağını Avn’a sunacağını belirtti.

Lübnanlılara hükûmetin kurulacağını duyuran Mikati, bu aşamada devlet yapısının yeniden güçlenmesi için tüm Lübnanlıların birlik olmasının önemine dikkati çekti.

Mikati, kurulacak yeni hükûmeti bekleyen görevlere işaret ederek, "Daha önce de dediğim gibi ben bir hükûmeti kurmuyorum, Lübnanlılara hizmet edecek bir ekip oluşturuyorum." ifadelerini kullandı.

LÜBNAN'DA EKONOMİK VE SİYASİ DURUM

Farklı din ve mezheplere dayalı siyasi bölünmeler açısından kırılgan bir yapıya sahip Lübnan'da 1975-1990 yıllarındaki iç savaştan bu yana en büyük ekonomik kriz yaşanıyor.

Beyrut Limanı'nda Ağustos 2020'de meydana gelen büyük patlama, Lübnan'daki ekonomik sıkıntıları artırdı ve yeni bir hükümet krizi doğurdu.

Başbakan Hassan Diyab hükûmeti, patlama sonrası gelen tepkiler üzerine 10 Ağustos 2020'de istifa etti ancak siyasi gruplar arasındaki anlaşmazlıklar nedeniyle ülkede bir yılı aşkın süredir yeni hükümet kurulamadı.

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, 26 Temmuz'da yeni hükümeti kurma görevini eski Başbakan Mikati'ye verdi.

24 SAAT GÜNÜN ÖZETİ
24 saat
24 saat günün önemli haberleri ve gelişmeleri

Bu haberin seslendirmesi Voiser tarafından yapılmıştır.