Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
BBC TÜRKÇE
- Reuters

İtalya'nın kuzeyinde Cremona kentinden Milano'ya giden bir tren raydan çıktı. İlk belirlemelere göre 2 kişi öldü, 10 kişi ağır yaralandı. 100 kadar kişinin de hafif şekilde yaralandığı belirtiliyor.

Ülkenin kuzeyinde faaliyet gösteren demiryolu şirketi Trenord'a ait bir tren bu sabah yerel saatle 07:00 civarında Milano yakınlarındaki Segrate ve Piotello istasyonları arasında henüz bilinmeyen bir nedenle raydan çıktı.

Olay yerinden gelen görüntülerde bazı vagonların yan yattığı ve ağır hasar aldığı görülüyor.

Trenin ilk ve son vagonlarının rayda kaldığı, orta vagonlarınsa raydan çıkarak devrildiği anlaşılıyor.

- Reuters

İtalyan basınına konuşan tanıklar, trenin ağırlıkla iş için Milano'ya giden kişileri taşıdığını ve kalabalık olduğunu söyledi.

Duyuruya tepki

25 yaşındaki Gianmarco isimli bir yolcu, "Piotello istasyonuna varmamıza az kala tren sarsılmaya başladı, bir şey olacağını anladık. 3-4 dakika kadar sallandı ve sonra büyük bir darbe geldi. Vagonlardan biri yerinden ayrıldı" dedi.

- Reuters

Öte yandan olayın hemen ardından Trenord'un kazanın yaşandığı hattın kapalı olduğunu duyurmak için yaptığı açıklama tepki çekti.

Trenord, "Piotello istasyonu yakınında yaşanan ve ilgili yetkililerin müdahalesini gerektiren bir teknik sıkıntı nedeniyle Treviglio-Milano arasında ulaşım kesintiye uğramıştır" ifadelerini kullandı.

Sosyal medyada yapılan yorumlarda, ölüm ve yaralanmalara yol açan bir kazadan "teknik bir sıkıntı" diye bahsedilmesine eleştiriler geliyor.