Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması
AA

Muğla bölgesinde hüküm süren medeniyetlerin izleri Muğla Müzesi'nde sergileniyor. Değerli para koleksiyonları, heykeller, toprak ve cam kapların yanı sıra o dönem günlük hayatta kullanılan çok sayıda malzeme ilgi topluyor.

AA'nın haberine göre Muğla Müze Müdürü Gülnaz Savran, müzenin bulunduğu konum itibarıyla eski kent dokusu içinde etrafı tescilli ve korunmuş yapılarla çevrili ulaşılabilir bir alanda bulunduğunu söyledi.

Tarihi kent dokusu hiç bozulmadığı için alanın bugüne ulaşan nadir yapılar arasında yer aldığını vurgulayan Savran, Muğla Müzesi sorumluluğunda çok sayıda arkeolojik kazının devam ettiğini dile getirdi.

BİLİM İNSANLARI MÜZEDEN FAYDALANIYOR

Bu kazılarından çıkan eserlerin sergilendiğini belirten Savran şunları kaydetti:

"Müzede Anadolu kronolojisine ışık tutan eserlerin bulunduğu salonumuz mevcut. Kalkolitik Dönem'den Osmanlı Dönemi'ne kadar kronolojinin bütün dönemlerini anlatan bir teşhir var. Bizim koleksiyonumuzda ağırlıklı olarak Geometrik Dönem'in çok büyük bir önemi vardır. Bu zenginlik, hem ülkemizde hem dünyada bu konuda çalışan bilim adamlarına ışık tutmaktadır. Müzede milyon yıllık fosillerin yanı sıra antik çağlarda betimlenen çok sayıda tanrı ve tanrıçanın yanında fil üzerinde savaşa giden askerler, gladyatörler, çocuk oyuncakları, kukla parçaları, pişmiş topraktan masklar, hayvan figürleri ve çok sayıda objeyi görmek mümkün."

GLADYATÖRLER SALONU İLGİ GÖRÜYOR

Savran, Yatağan ilçesinde 20 yıl önce tesadüfen bulunan ve aralarında Truva filmine konu olan Akhilleus'un da olduğu 7 gladyatörün mezar stelinin de ziyaretçilerin en çok ilgi gösterdiği alanlardan olduğunu vurguladı.

Muğla Müze Müdürü Gülnaz Savran, Gladyatör Salonu'nu gezen ziyaretçilerin, 2 bin yıl önceki dönemin özelliklerini görürken salonun duvarlarında o dönemin savaşlarını gösteren fotoğrafları, gladyatörlerin yaşamlarını, dövüşlerini ve yaşadıkları heyecanlı sahneleri, o çağın atmosferi içinde izleyebildiklerini söyledi.

Savran, salonda, gladyatörlerin kullandığı kişisel eşyalar ile onların nasıl yetiştiğini görebilmenin mümkün olduğunu dile getirdi.

MİLYONLARCA YILLIK FOSİLLER TROLİAN PARK'TA SERGİLENİYOR

Muğla merkez Menteşe ilçesi Özlüce Mahallesi yakınlarındaki Kaklıca tepesinde fosil yataklarından çıkarılan fosillerin sergilenmesi amacıyla Muğla Müzesi bünyesindeki Trolian Park'ın ise 1994'te açıldığını hatırlatan Savran, "Bu özel salonda kazılardan çıkarılan fosiller birtakım işlemlerden geçtikten sonra sergilenmeye açıldı. Burada günümüzden 5 ile 9 milyon öncesine dayanan fosiller var. Burada bulunan fosillerin ait olduğu canlıları günümüzde görmek mümkün değil. Burası müzemizin ne kadar zengin olduğunu gösteren bir salon. Trolian Park, yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgisini görüyor" ifadesini kullandı.